„Naposledy jsem tu byl při rozlučce po přestupu do Freiburgu. Stadion se od té doby změnil k lepšímu. Díky dostavěným věžím už vypadá jako fotbalový stánek,“ řekl šestadvacetiletý český reprezentant, který s Viktorií zažil skvělé zápasy v domácí i Evropské lize.

Hrál jste McDonald‘ s Cup, když jste ještě chodil školy?
Hrál a vzpomínky jsou úžasné. Vždycky to bylo místo školy a člověk se mohl ulít z hodiny (smích). Celý rok jsme se těšili.

V anketě Zlatý míč ČR jste skončil šestý. Těší vás to?
Šesté místo je hezké, protože na podzim jsem byl zraněný a nastoupil jsem jen do čtyř pěti zápasů, takže jsem nemohl počítat s lepším umístěním.

Už jste se někdy takhle dlouho kurýroval ze zranění?
Ne. Jednou jsem měl těžký výron kotníku, což mě vyřadilo na měsíc a půl. Takové dlouhodobé zranění jako na podzim bylo pro mě novinkou a moc dobře jsem to nenesl.

Máte za sebou čtvrtou sezonu v bundeslize. Změnila se německá soutěž?
Bundesliga je každým rokem lepší. Po technické a ofenzivní stránce se posunula dopředu a padá hodně gólů. Myslím si, že to přidává na atraktivnosti soutěže.

Hertha Berlín, za niž hrajete, skončila šestá. Jaké jsou reakce v klubu na umístění?
Všichni jsou spokojeni. V lednu jsme si dali cíl skončit do šestého místa. Postoupili jsme do Evropské ligy. Bohužel opět se nám tolik nepovedlo jaro. Po podzimu jsme skončili třetí nebo čtvrtí, ale na jaře jsme zase ztráceli body.
Nevydařily se nám venkovní zápasy. Ostatní týmy ale naštěstí také nebodovaly.

Jakou váhu dává Hertha Evropské lize?
Pro Herthu je to prestižní soutěž, protože Berlín se po dlouhé době zase ukáže v pohárech. Evropskou ligu nebere jako něco, co je třeba odehrát z povinnosti. Budeme se chtít ukázat a udělat si dobré jméno v Evropě.

Hertha na hřištích soupeřů získala pouze 12 bodů a skončila na chvostu tabulky. Čím si to vysvětlujete?
To bohužel nevíme. Snažili jsme se na to přijít celé jaro, měnili jsme zažité věci. Potom už to bylo o hlavě. Nedokázali jsme se oprostit od toho negativního, že se nám venku nedaří. Hlava je mocná čarodějka.

V reprezentaci vás čeká Belgie s týmem hvězd, jako Courtois, Kompany, Nainggolan, De Bruyne, Hazard, Mertens nebo Lukaku. Je to ideální generálka před kvalifikací v Norsku?
Zápas v Belgii nás hodně prověří, protože utkání proti těžkým soupeřům ukážou nedostatky. Věřím, že to bude dobrá generálka a že budeme na Nory připravení.

Co očekáváte od duelu s Norskem?
Fotbalisté Norska mají zkušenosti ze zahraničních soutěží. Očekávám hru ve vysokém tempu se spoustou soubojů. Norové budou houževnatí a nebudou chtít prohrát, protože porážka by pro ně asi znamenala konečnou v kvalifikaci. Dají do toho všechno a budou hodně nepříjemným soupeřem.

Za Norsko chytá váš týmový kolega brankář Rune Jarstein. Bavili jste se o tom utkání?
O reprezentaci se vlastně bavíme už od losu. Chtěl jsem proti němu nastoupit už na podzim, ale kvůli zranění jsem nemohl. Nory jsme porazili, tak jsem to Runemu celý podzim připomínal. Doufám, že v Norsku vyhrajeme a na koni budu pořád já, aby mi to Rune nevracel (smích).

Po Sivokovi máte odehráno nejvíc reprezentačních utkání. Víte o tom?
Napadlo mě to, když jsem koukal na nominaci a viděl jsem počty startů.

Cítíte proto větší zodpovědnost za výsledek?
Určitě. My s větším počtem reprezentačních utkání musíme ostatní kluky táhnout, a být těmi, kteří se nebudou bát hrát a něco předvést. Od mladého hráče, který sbírá zkušenosti, nemůžeme čekat, že bude tahounem.

Řešili jste už s trenérem Karlem Jarolímem, na jakém postu v Norsku nastoupíte?
Telefonovali jsme si, ale rozestavení jsme neřešili.

Do Viktorie Plzeň se vrací staronový trenér Pavel Vrba. Je to konečně správná volba po těch častých výměnách?
Vedení se snažilo najít podobný typ trenéru Vrbovi, který by sedl i klukům. Neviděl jsem všechny zápasy Viktorky. Asi to ale nebylo úplně ono, když se trenéři neustále střídali. Jestliže trenér Vrba dokáže navázat na předchozí úspěchy, tak to bude jedině super pro Plzeň.

A co vaše budoucnost? Budete příští sezonu pokračovat v Herthě?
(smích) Zatím to tak vypadá. Budeme hrát Evropskou ligu a v hlavě nemám úmysl utíkat. Nikdy ale neříkej nikdy, takže kdyby přišla dobrá nabídka pro Herthu i mě, dokázal bych si představit přestup někam jinam. Nabídka by se musela líbit hlavně Herthě.