I když na konci osmdesátých let zmizel z fotbalové mapy, patřil SK Doudlevce celá desetiletí mezi tradiční plzeňské kluby.

Přesto, že klub už neexistuje, stojí za to si připomenout nejen jeho bohatou historii, ale jména řady vynikajících hráčů, kteří se fotbalové abecedě učili právě v doudleveckém mužstvu.

Fotbalový kroužek

Fotbal se v Doudlevcích, jedné ze čtvrtí Plzně, začal hrát rok před první světovou válkou. Tehdy byl založen Sportovní kroužek Vinohrady, který vedl Martin Krafka. V červenci roku 1916 byl fotbalový kroužek na schůzi v hospodě U Vovsů přejmenován na Sportovní klub Doudlevce a začleněn do fotbalového svazu.

Fotbalisté SK Doudlevce působili v župních soutěžích s průměrnými výsledky. Možná i proto ukončili v roce 1929 činnost, ale ne na dlouho – o rok později ji zase obnovili. Do soutěží se však zapojili až v roce 1933.

Výkonnost mužstva postupně narůstala a v sezoně 1937/1938 si doudlevečtí fotbalisté zahráli poprvé v historii divizi českého venkova.

Po roce sice Doudlevce soutěž opustily, ale opět se do ní vrátili v době druhé světové války. V sezoně 1939/1940 jim patřilo páté místo, o rok později sedmá příčka a v sezoně 1941/1942 obsadil SK Doudlevce jedenácté místo.

Dynastie Sloupů

I v neutěšené době válečných let vyrostli v Doudlevcích vynikající fotbalisté. Už v roce 1939 oblékal dres prvoligové Viktorie Plzeň odchovanec doudleveckého fotbalu Josef Fail, o rok později ho následoval do stejného klubu Rudolf Sloup, první velké jméno z fotbalové dynastie Sloupů.

O další rok později přestoupil do Viktorie ještě jako dorostenec jeho mladší bratr Zdeněk. Dalším Doudlevečákem ve Viktorce se stal v roce 1942 Tykal.

Později posílili dorost Viktorky, která už v té době nesla název ZSJ Škoda Plzeň, Karel Sloup (bratranec Rudolfa a Zdeňka Sloupových) a Karel Salzman. Oba pak v roce 1951 pomohli Škodovce k titulu dorosteneckých mistrů republiky. Byl to na dlouhou dobu jediný mistrovský dorostenecký titul, na ten další čekala Viktoria dlouhých 57 let, když jej v roce 2008 získal dorost v čele s Vladimírem Daridou a trenérem Karlem Krejčím.

Sokol, Škoda, Start

V poválečných letech se doudoudlevecký fotbalový klub, jak tehdy bývalo zvykem, několikrát přejmenoval – v roce 1948 na Sokol Doudlevce, v roce 1951 nesl název Sokol Škoda ET a o dva roky později změnil jméno na DSO Spartak ET Doudlevce. Dalším názvem byl od roku 1965 Spartak Doudlevce a naposledy změnil klub jméno v roce 1974 na Start VD Plzeň.

S novým názvem přišel pod vedením dlouholetého hráče a později trenéra a doudleveckého patriota Josefa Henžlíka toužebně očekávaný postup do krajské soutěže, I. B třídy.

Postupy i pády

Po příchodu několika zkušených hráčů z ČSAD Plzeň ze sousedních Slovan šla výkonnost týmu nahoru. Následoval postup nejprve do I. A třídy a v roce 1982 do nejvyšší krajské soutěže, přeboru. Start VD v něm získal skalpy silných týmů ČSAD, Dynama ZČE či Svéradic, ale nováčkovská euforie postupně vyprchala, mužstvo skončilo poslední a sestoupilo.

V té době se začalo pomalu nad existencí klubu smrákat. V roce 1986 přišel Start VD kvůli další výstavbě podniku ET Škoda Doudlevce o hřiště, přechodně trénoval v areálu Slavie VŠ na Borech na místě dnešního Parkhotelu. V roce 1988 se Start VD sloučil se Slavií Plzeň a své zápasy hrál na hřišti v Cukrovarské ulici. O hřiště ale přišla i Slavia a následovalo další sloučení s klubem SSC Bolevec. Někteří hráči Startu VD pak působili v Bolevci jako funkcionáři.

Jméno doudleveckého klubu ještě krátce nesl tým bývalých hráčů, který spoluzakládal plzeňskou Ligu starých gard a hrál v ní do roku 1989.

Sto let od vzniku SK Doudlevce si více než padesátka bývalých hráčů, funkcionářů i příznivců připomněla minulou sobotu při srazu v restauraci Šimerovka v Plzni na Borech.

Sloupové, doudlevečtí KlapzubáciRozsáhlá dynastie Sloupů se výrazně zapsala do historie nejen doudleveckého fotbalu. V polovině čtyřicátých let vzniklo ze dvou generací rodu Sloupů fotbalové mužstvo. Všichni jeho hráči samozřejmě prošli doudleveckým klubem. Tři z nich, Rudolf, Zdeněk a Karel to dotáhli dokonce do ligové Viktorie Plzeň. Jedenáctka Sloupů, vlastně takoví doudlevečtí Klapzubáci, se scházela k příležitostným zápasům. Jeden z nich se uskutečnil v roce 1948 proti týmu sportovních novinářů. Údajně jen přímluvy zabránily dvojcifernému vítězství Sloupů. Výborné sportovce bychom našli i ve třetí generaci Sloupů, například fotbalového internacionála a hráče Škody Plzeň a Bohemians Praha Jiřího Sloupa (vnuk Emanuela a syn Josefa) či bývalou ligovou házenkářku Libuši Škvařilovou, která dnes vede jako trenérka ženy HC Plzeň v Interlize. Její babičkou byla Anna Sloupová, provdaná Schneiderová.