A ve středu si poprvé vyzkoušeli také vyhřívaný trávník na Městském stadionu ve Štruncových sadech.

„Z tohoto pohledu byl týdenní herní kemp na jihu Španělska načasovaný ideálně. Po návratu jsme už netrénovali na umělé trávě a plynule přešli na přírodní trávník doma v Plzni,“ uvedl trenér Viktorie Pavel Vrba.

K tomu, aby svěřenci trenéra Vrby mohli na trávník ve Štruncových sadech vyběhnout, byla nutná desetidenní příprava. „Topit po travnatou plochou jsme začali už minulé pondělí, přesně v jedenáct hodin dopoledne,“ vysvětluje Josef Marcel, který má proces vytápění i trávník ve Štruncových sadech na starosti.

V Plzni je vyhřívaný trávník už od roku 2003 a hrací plocha patří k nejlepším v republice. Pod trávníkem je položeno šestadvacet kilometrů trubek naplněných nemrznoucí směsí, kterou do systému ženou výměníky tepla.

„Teplota se měří jak na povrchu, tak i třemi čidly až do hloubky třiceti centimetrů,“ upřesňuje Marcel.

„Samotnému spuštění předchází souhlas zástupce majitele, kterého zastupuje Odbor správy infrastrukty města Plzně,“ připomíná.

Když se minulý týden vyhřívání spustilo, na hrací ploše ležela čtvrtmetrová vrstva sněhu. V neděli, zhruba po týdnu, poslední zbytek sněhu z trávníku zmizel.

První dva dny po začátku topení se nahřívá pouze vlastní systém. „To je největší nápor na topení. Teplota nemrznoucí směsi je okolo čtyřiceti stupňů, v prvních dnech se vrací v teplotě okolo dvou stupňů. Nyní je to okolo dvaceti stupňů,“ říká Marcel.

Pravidelně probíhá měření teplot na povrchu i v hloubce patnácti centimetrů. „Nyní je pod povrchem teplota okolo patnácti stupňů,“ říká.

Řídící jednotka vytápěcího systému sama ohlídá venkovní teplotu a upraví intenzitu vytápění. „Když vystoupí venkovní teplota nad osm stupňů, vyhřívací systém se přepne do pohotovostního režimu,“ dodává Josef Marcel.

Letošní ligovou premiéru absolvuje vyhřívaný trávník v pondělí od 17.30 hodin, kdy Viktoria přivítá v prvním jarním kole Baník Ostrava.