Fanoušci úplně samozřejmě vytahují z kapes tisíce na balíčky domácích zápasů, zároveň se chystají na lákavé výjezdy do Milána a Barcelony. „Na San Siro vyrazím určitě. Cesta autem potrvá do Milána jen kolem osmi hodin, s lístkem vyjde zájezd za 2500 korun,“ těší se Lukáš Soudek na italský výlet. Ještě lákavější barcelonské Nou Camp vyjde dráž, letecký zájezd stojí kolem deseti tisíc korun. Přesto se v říjnu do Španělska chystají stovky plzeňských příznivců.

Dříve převážně hokejové město se mění na fotbalovou baštu. Čísla o návštěvnosti a prodeji permanentek hovoří jasně. Celoročních vstupenek si zatím návštěvníci ČEZ Arény nakoupili víc než fotbaloví příznivci, trend ale hovoří pro Štruncovy sady.

„Prodali jsme 2828 permanentek, tedy šťastné číslo,“ hlásil včera mluvčí indiánů Jiří Světlík. Hned však přiznal: „Mysleli jsme na trochu větší počet. Prodej balíčků na fotbalovou Ligu mistrů a případné výjezdy na venkovní zápasy Viktorie možná do určité míry prodej ovlivnil. Lidé mají přece jen jednu peněženku,“ připomněl Světlík. Fotbalisté zatím těží z domácích i mezinárodních úspěchů, počet permanentkářů se oproti loňské sezoně zdvojnásobil na 1300 kusů.

Velkým otazníkem je, kolik lidí si nakoupí lístky na jednotlivé zápasy hokejové extraligy. Indiáni zdražili vstup na 200, respektive 220 korun, pro některé fandy je to limitující. „Na hokej chodím se synem. Když připočítám něco k pití, vydáme za zápas víc než 500 korun. To je moc, půjdeme holt jen párkrát. Navíc mám balíček na fotbalové duely do Edenu a chci se vydat i do Milána. Musím něco omezit, letos to bude nejspíš hokej,“ líčí Plzeňan Karel Vlach.

Viktoriáni se mohou naproti tomu radovat. Zlepšená hra a fantastické úspěchy do Štruncových sadů postupně přivádí další fanoušky. Ještě v roce 2008/2009 chodilo v průměru 4000 diváků, v minulé sezoně už se průměr vyšplhal na 6421 zaplněných míst v jednom ligovém zápase, a konečně tak předstihli hokejisty. A to ještě Viktorka mohla nabízet pouhých 7425 vstupenek.

Indiáni mají oproti tomu vyrovnanou bilanci. V ročníku 2008/2009 navštívilo hokejovou arénu průměrně 5806 fanoušků, v loňské sezoně v základní části přišlo na zimák 5630 lidí na jeden duel.

Hokejoví fandové přesto věří, že v ČEZ Aréně bude znovu bouřlivá atmosféra. „Když budou hrát hokejisté dobře, lidé přijdou. Velký počet fandů je mezi 20 až 35 lety, často svobodní, ti peníze dají dohromady. Otazník je asi jen u rodičů s dětmi,“ říká skalní fanda indiánů Pavel Zdeněk. Ještě optimističtější budoucnost předvídá hokejistům Robert Vorel. „Myslím, že to nebude mít vliv. Naopak, euforie z fotbalu by se mohla přenést i na další sporty – hokej bude profitovat. A ještě jeden aspekt, hokeji fandí spousta žen. To se nezmění, dámy fotbal tolik nezajímá,“ myslí si fanda, který chodí pravidelně na plzeňské stadiony víc než půl století.