Rodák z Přerova převzal plzeňskou Viktorii v říjnu 2008. Průměrné mužstvo, které putovalo mezi první a druhou ligou, vytáhl postupně mezi českou elitu.

Ortodoxní zastánce ofenzivního fotbalu, který po svém příchodu do Plzně ´nakazil´ útočnou hrou celý český fotbal, se s Viktorií s pomocí vedení klubu i samotných hráčů prosadil i v Evropě.

Dvakrát se s Plzní probojoval do základní skupiny Ligy mistrů a jednou do Evropské ligy, kde vloni s Viktorií skupinu dokonce vyhrál před silným Atlétikem Madrid.

Dvakrát v letech 2011 a 2013 jeho hráči zvedli nad hlavu pohár pro mistry Gambrinus ligy a získali také domácí pohár i Superpohár.

Pavel Vrba se stal nejžádanějším českým trenérem. Smlouvu v Plzni měl až do poloviny roku 2015, ale po více než pěti letech angažmá ve Viktorii využil letos na podzim výstupní klauzule a od začátku příštího roku povede společně se svým asistentem z Viktorie Karlem Krejčím českou reprezentaci.

Pro Vrbu je u národního mužstva připravena čtyřletá smlouva s dvouletou opcí.

Rozhodování, zda kývnout na nabídku svazu nebo zůstat v Plzni, pro něj nebylo vůbec jednoduché.

„Rozmýšlel jsem se dlouho. V Plzni se cítím skvěle, vlastně jako doma. I když jsem Přerovák, v Plzni jsem trávil 340 dní v roce a v Přerově pětadvacet. Angažmá v Plzni mně dalo strašně moc a já jsem jí za to vděčný. Chci si ale vyzkoušet něco jiného, vést reprezentaci je pro mě výzva," vysvětlil své rozhodnutí dnes padesátiletý trenér.

„My chlapi to ve fotbale čas od času tak máme, že se chceme pustit do něčeho jiného a chceme si něco dokazovat," dodal Pavel Vrba.

Jako hráč prošel Vrba mládežnickými reprezentacemi, hrával v záloze a v obraně. V nejvyšší soutěži se v barvách Baníku Ostrava či RH Cheb i kvůli opakovaným problémům s kolenem výrazněji neprosadil. Na vojně hostoval i v RH Sušice a RH Nýrsko.

Jako trenér působil úspěšně u mládeže Baníku Ostrava, krátce vedl A tým jako hlavní kouč. V roli asistenta trenéra Komňackého byl v roce 2004 u zisku mistrovského titulu.

V roce 2004 začal působit na Slovensku. Trénoval Púchov a Žilinu, se kterou získal titul, působil i jako asistent trenéra slovenské reprezentace. V říjnu 2008 přišel do Plzně.

A jak oslaví své jubileum? „Musím se postarat o své známé a pozvat je, takže se to nejspíš protáhne až do Vánoc. Věřím, že prosinec prožiji v oslavách s příjemnými lidmi a v příjemném prostředí. Předtím ale ještě udělám vše pro to, abychom v Lize mistrů porazili CSKA a postoupili do jarní části Evropské ligy," říká.

K zástupu gratulantů se připojuje také Deník. Všechno nejlepší, trenére!

Pavel Vrba hrál na mistrovství světa i Evropy, teď slaví padesátiny

Nejlepší trenér ve více než stoleté historii plzeňské Viktorie Pavel Vrba slaví 6. prosince padesáté narozeniny. Jeho trenérská kariéra, včetně dosažených úspěchů v Plzni i na předchozích působištích, je dostatečně známa. Připomeňme si na následujících řádkách jeho dva největší úspěchy hráčské. Stojí za pozornost, neboť byly dosaženy na evropském a světovém mistrovství mládežnických reprezentačních celků a ve své době měly ve fotbalovém světě velkou váhu.

V roce 1982 měl za sebou československý dorostenecký fotbal třináct hubených let. V roce 1968 zvítězil tým ČSSR na Turnaji UEFA ve Francii a od té doby naši mladí reprezentanti končili na přehlídce evropského fotbalového mládí už v kvalifikaci nebo v základní skupině. Až přišel rok 1982 a na oficiálním mistrovství Evropy do osmnácti let ve Finsku v květnu získali naši reprezentanti stříbrné medaile. Mužstvo vedli trenéři Miloš Kvaček s Ivanem Hrdličkou, kteří si do kádru vybrali i obránce Pavla Vrbu.

Už ve skupině narazili naši mladíci na silné soupeře. V prvním utkání je čekali reprezentanti Finska, kteří měli za zády vlastní fanoušky a také toho hodlali náležitě využít. Naše sestava Krbeček - Hozlár, Vrba, Grussmann, Bárka - Karoch, Kubík (71. Hirko), Vl. Kula - Sukač, Miškuf, Loužecký (73. K. Kula) byla sice zaskočena rychlým vedoucím gólem domácích, ale postupem času se naši začali prosazovat kombinační hrou plnou pohybu, ještě do přestávky Miškuf vyrovnal a týž hráč po změně stran zajistil Československu vítězství 2:1. Druhý soupeř Portugalsko byl z kategorie nejsilnějších. Naši nastoupili jen s drobnými změnami v sestavě, ale Pavel Vrba v ní nechyběl. Portugalci šli v první půli do vedení, ve druhém dějství ale opět Miškuf srovnal na konečných 1:1. Týdeník Gól o utkání napsal: "Hra technicky vyspělého soupeře naše hráče v první půli zaskočila a jen díky výbornému výkonu Krbečka v brance šlo Portugalsko do přestávky pouze s jednogólovým náskokem. Po přestávce však náš tým vnutil Portugalcům svou hru a získal trvalou převahu. Vyrovnal a nakonec mohl i zvítězit."

Naše hráče čekalo rozhodující utkání o postup s Maďarskem a Pavel Vrba nastoupil opět v základní sestavě. A Československo zahájilo razantně. Už ve 2. minutě Vlastimil Kula vstřelil první gól a když za chvíli přidal jeho bratr Karel druhý úspěch, bylo o výsledku rozhodnuto. Naši vyhráli 2:0, postoupili do semifinále a Gól opět chválil: "Hra byla založená na přesné kombinaci a dobrém pohybu všech hráčů, dařila se i střelba. Maďarští dorostenci se snažili zastavit ofenzívu našeho týmu tvrdou hrou, ale neuspěli." Vítězstvím ve skupině si Československo zajistilo účast na MS dvacetiletých v roce 1983 v Mexiku. Spolu s naším celkem postoupili do semifinále vítězové dalších tří skupin: SSSR, Polsko a Skotsko.

V semifinále se českoslovenští reprezentanti střetli se Sovětským svazem. Sestava Krbeček - Hozlár (79. Grussmann), Vrba, Kubík, Fieber - Karoch, Hirko, Sukač, Vl. Kula - Miškuf, K. Kula (72. Loužecký) svedla s výborným soupeřem statečný boj, opět mu dokázala vnutit svůj způsob hry a především ve druhé půli měla převahu. Po ukázkové akci Miškuf - K. Kula - Vl. Kula vstřelil posledně jmenovaný jediný a rozhodující gól celého utkání a naši postoupili naprosto zaslouženě do finále. Ve druhém semifinálovém duelu zvítězili Skotsko 2:0 nad Polskem a rovněž postoupilo do finále. Tam se naši reprezentanti představili ve stejné sestavě jako v semifinále. Soupeř byl ale velkou neznámou a respekt byl na hřišti hodně patrný. Přesto jsme mohli jít do vedení, Kubík nastřelil břevno, ale první gól vstřelili Skotové. Brzo po přestávce přidali druhý, Miškuf sice snížil, konečné slovo však patřilo Skotsku, které přidalo třetí branku. Na stavu 3:1 pro soupeře nic nezměnil ani náš závěrečný nápor. Stříbrné medaile byly skvělým úspěchem a velký podíl na nich měl i kapitán mužstva Pavel Vrba, který nechyběl na hřišti ani minutu. Byl odchovancem ostravské líhně, Baníku také patřil, a v té době zápolil na hostování v Prostějově v I. národní lize.

V roli kapitána Československa se Pavel Vrba představil i o rok později na mistrovství světa dvacetiletých v Mexiku. Hrálo se v červnu a za moře nás odjeli reprezentovat brankáři Jiří Krbeček (Škoda Plzeň), Luboš Přibyl (Pardubice), hráči do pole: Ivan Hašek (Sparta), Pavel Vrba (vojna RH Cheb), Eduard Kopča (Inter Bratislava), Aleš Bažant (Dukla Praha, hostování Mladá Boleslav), Peter Fieber (Dukla B. Bystrica), Miroslav Hirko (Slovan Bratislava), Pavel Karoch (Dukla Praha, hostování Mladá Boleslav), Luboš Kubík (Slavia), Pravoslav Sukač (Ostrava, hostování Frýdek - Místek), Vlastimil Kula (vojna Dukla B. Bystrica), Karel Kula (Ostrava), Radek Zálešák (Slavia), Rostislav Halkoci (Ostrava, hostování Frýdek - Místek), Miroslav Miškuf (Lok. Košice), Stanislav Dostál (Vítkovice), Dušan Horváth (Ostrava). Trenéry byli Miloš Kvaček a Ivan Hrdlička.
Československo mělo ve skupině za soupeře velice zdatné celky: Rakousko, Čínu a Argentinu. V prvním duelu s Rakouskem byli naši hráči jednoznačně lepším týmem a zvítězili hladce 4:0. Góly stříleli Vlastimil Kula dva a po jednom Karoch a Hirko. Také druhé utkání ve skupině naši zvládli. Porazili Čínu 3:2 dvěma brankami Dostála a jedním Karla Kuly. Nastoupili jsme v sestavě: Přibyl - Hašek, Vrba, Kopčan, Bažant, (66. Fieber) - Karoch (61. Miškuf), Hirko, Vl. Kula - Dostál, K. Kula, Halkoci. Časopis Gól dokázal ocenit bojovnost našich hráčů: "V dramatickém závěru se ukázala morální síla týmu ČSSR, který se i ve třicetistupňovém vedru dokázal zkoncentrovat k drtivému náporu, v němž rozhodl v hodině dvanácté o vítězství a tím i o postupu do čtvrtfinále MS." Československo totiž vyrovnávalo na 2:2 čtrnáct minut před koncem a vítězný gól vstřelil Karel Kula minutu před závěrečným hvizdem

K poslednímu utkání ve skupině s Argentinou nastoupil naši borci bez Pavla Vrby, Bažanta, Karocha a bratří Kulů, které trenéři šetřili na čtvrfinále. Také prohráli 0:2 a v dalším boji je čekal největší favorit celého turnaje. Československo nastoupilo v Guadalajaře před návštěvou 35 000 diváků proti Brazílii v sestavě Přibyl - Hašek, Vrba, Kopča, Bažant - Sukač, Hirko (77. Halkoci), Vl. Kula, Kubík - Dostál (61. Karoch), K. Kula. Začátek vypadal velice slibně, měli jsme převahu, Dostál vstřelil vedoucí gól a Brazilci nevěděli kam dřív skočit. Postupem času se však favorizovaný soupeř začal prosazovat a ještě do přestávky vstřelil tři góly. Po změně stran přidala Brazílie další branku, vyhrála 4:1 a Československo bylo vyřazeno. "Mladí reprezentanti ČSSR bojovali s maximálním úsilím, na rychlého a technicky skvěle vybaveného soupeře však přesto nestačili," ohodnotil Gól výkon našich reprezentantů. Brazílie nakonec vyhrála celé mistrovství, když v semifinále zdolala 2:1 Jižní Koreu a ve finále 1:0 Argentinu. O zájmu fanoušků o tento turnaj svědčí návštěva na finále, kterému přihlíželo 110 000 diváků!

Pavel Vrba si odkroutil vojnu v RH Cheb, kde však díky tomu, že tým hrál na špici a měl hodně ustálenou sestavu, toho v první lize příliš nenahrál, spíše startoval za RH Sušice a RH Nýrsko. V roce 1984 se z vojny vrátil do Ostravy, o rok později přestoupil do druholigového Havířova, za který startoval až do roku 1993, kdy zamířil do Přerova. V roce 194 začal trénovat, ale to je už hodně známá a velice úspěšná kapitola.