Plzeňští se věhlasného soupeře nebojí. „Pokud zopakujeme výkon z posledního duelu v Lize mistrů s AC Milán, tak nejsme bez šancí,“ prohlásil na středeční tiskové konferenci trenér Viktorie Pavel Vrba.

Jak se cítíte před zápasem? Těšíte se nebo máte spíš obavy?
Určitě se těším. Chceme pokračovat v tom, co jsme začali na podzim. Chceme být aktivní jako v zápase Ligy mistrů s AC Milán. Pokud to dokážeme, nejsme bez šancí.

Dáváte velkou váhu tomu, že můžete sérii otevřít doma, na svém stadionu?
Určitě je to pohodlnější, že nemusíme cestovat, ale naši fanoušci na podzim v Edenu nám vytvořili domácí atmosféru. Doufám, že to v Plzni bude atmosféra ještě lepší, že se zaplní stadion a že svým výkonem uděláme fanouškům radost.

Jaké jsou podle vás přednosti a slabiny mužstva Schalke?
Soupeře jsem sledoval ve všech čtyřech jarních zápasech bundesligy. V prvních dvou utkáních hráli skvěle, ale další dva, především ten s Mönchengladbachem, jim nevyšly. Tam se ukázalo, co na ně platí.

Schalke přijelo i s Raúlem a Farfánem. Jako důležitost tomu přikládáte?
Rozhodující bude, jak trenér postaví základní jedenáctku. Po minulém utkání byl nespokojen s výkony některých hráčů a je možné, že udělá několik změn. Pokud Raúl i Farfán nastoupí, musíme si na ně dát velký pozor. Jsou to nebezpeční hráči světové extratřídy.

Jak je na utkání připravena nově složená stoperská dvojice Čišovský - Procházka?
Vašek Procházka je zkušený hráč, s pohárovými zkušenostmi, takže věřím, že to zvládne.

Vyřazovací dvojzápas jste absolvovali naposled v létě v předkole Ligy mistrů. Poté jste hráli základní skupinu. Jak se tyto zkušenosti projeví?
Sehráli jsme dvanáct utkání v „Champions league“, takže zkušenosti jsou obrovské, pro každého hráče. Navíc jsme dokázali, že s herním projevem, se kterým se prezentujeme v české lize, se lze prosadit i na mezinárodní scéně. Když zopakujeme výkony s Kodaní a Trondheimem, tak nejsme bez šancí.

Poprvé začínáte dvojzápas doma. Vidíte v tom velký rozdíl?
Ano, rozhodně. Když dáte na hřišti soupeře gól, máte velkou výhodu. Rád bych, abychom zítra neinkasovali.

Jaký výsledek považujete za přijatelný do odvety?
Jakoukoliv výhru bez inkasovaného gólu. To by byl úspěch a dobrá šance na postup.

Na podzim jste hráli s Barcelonou nebo s Milánem. Kam byste kvalitami přirovnal mužstvo Schalke?
Nedávno jsem viděl rozpočet klubu a Schalke a když bych to měl porovnat podle toho, tak Schalke patří k extratřídě jako AC nebo Inter Milán.

Během zimní přestávky vám odešli dva kvalitní hráči. Myslíte, že jejich ztráta bude vyvážena zkušenostmi, které jste posbírali na podzim? Můžete být ještě kvalitnější?
V Česku nejde budovat mužstvo pět, deset let jako se to děje v cizině. U nás se v případě úspěchu musíme smířit s odchodem kvalitních hráčů. Taková je česká realita. Uvidíme, jestli hráče, kteří odešli, dokážou nové posily nahradit.

Martin Šiška