Velmi zklamaný je z událostí posledních dnů kolem fotbalisty Václava Pilaře trenér fotbalistů Viktorie Plzeň Pavel Vrba. Třiadvacetiletý fotbalista, který je v Plzni na ročním hostování z Hradce Králové, podepsal v pátek večer smlouvu s bundesligovým Wolfsburgem. Viktoria s ohledem na mediální humbuk a tlak na hráče, který Pilař svým podpisem sám rozpoutal, ho nenominovala k utkání v Příbrami. S tím, že dostal sporttester, a místo zápasu měl odběhat předepsanou zátěž.

Jak na vás celá kauza s odstupem několika dnů působí?
Podle mého názoru někdo celou věc s podpisem smlouvy Pilaře Wolfsburgu rozpoutal naschvál. Deset dnů před skončením soutěže a dvanáct dnů před Ligou mistrů. I přes to, že přestupní termín je až od ledna. Všichni mohli a měli počkat, až skončí soutěž.

Myslíte si, že celá kauza je uměle vyvolaná?
Přesně tak. Není přece logické, aby se taková věc řešila v závěru soutěže. Je to dělané kvůli tomu, aby se vytvořil tlak, a s takovým postupem já zásadně nesouhlasím.

Překvapilo vás, že Pilař podepsal smlouvu Wolfsburgu ještě před skončením podzimní části soutěže?
Jsem z toho zklamaný. Bylo jasně řečeno, že Venca dohraje podzim a v prosince se bude jeho případný přestup řešit. Nikdo nepředpokládal, že nám před utkáním s Příbramí oznámí, že se upsal Wolfsburgu.

Není to z pohledu hráče pochopitelné, že kývl na tak pro něj lukrativní nabídku?
Já ho na jednu stranu chápu. Podmínky v bundeslize jsou někde jinde než v české lize. Ale je tu přece také slušnost v jednání. A pokud jsme se dohodli na tom, že necháme soutěž v klidu dohrát, a potom nám někdo deset dní před koncem ligy tohle oznámí, beru to jako věc, která by se neměla stávat.

Mluvil jste s ním o tom, ještě než podepsal smlouvu Wolfsburgu?
Naposledy ve čtvrtek, den před tím. Říkal jsem mu, ať se zbytečně neunáhlí a počká si, až skončí sezona, a pak ať jedná s kýmkoliv. S Wolfsburgem nebo i s jinými kluby, které o něj mají zájem. A ať se rozhodne podle toho, jaké jsou v klubu podmínky, zázemí, jací jsou v něm hráči. Venca mi na to řekl, že se tím bude řídit. A druhý den mně poslal zprávu, že podepsal Wolfsburgu. To jsem, přiznám se, ani trochu nechápal.

Největší jméno i cenu udělalo Pilařovi působení v Plzni, díky jejímu postupu do Ligy mistrů se mohl zviditelnit na evropské scéně a prosadil se i v reprezentaci. Není jednání Pilaře a jeho agenta přinejmenším zarážející v souvislosti s tím, že nebýt Plzně, v Hradci by Pilař nejspíš takovou nabídku nedostal?
Beru, že Hradec udělal obrovský kus práce při jeho výchově. Z Hradce byl poprvé povolán i do reprezentace. Na druhou stranu jeho cena v létě, kdy k nám přišel, byla úplně jiná, než je teď. Tím, že mohl za Viktorii hrát zápasy Champions League, se u nás zviditelnil. Spousta mužstev v Evropě sleduje hráče pouze v utkáních Ligy mistrů a reprezentace. Považuji za slušnost, aby potom všichni v takovém případě respektovali, že Venca je do konce června příštího roku hráčem Plzně a od toho by se měla odvíjet i všechna jednání s ním související.

Co říkáte slovům agenta Jiřího Stejskala, který poté, co nebyl Václav Pilař nominován k ligovému zápasu s Příbramí a dostal sporttester, prohlásil, že se ve Viktorii k Pilařovi chovají jako prasata?
Tohle mě hodně nadzvedlo. Pan Stejskal by si měl uvědomit, že hráči, kteří v Plzni nemají zápasovou zátěž, dostávají určité úkoly, které potom plní buď na hřišti pod dohledem kondičního trenéra nebo v domácích podmínkách se sporttesterem. Zátěž, kterou musí odběhat, je standardní a dělá to tak každý hráč. Pokud to pan Stejskal bere jako prasárnu, my to bereme jako přípravu hráče na další zápasy.

Byl Pilař v neděli opravdu ve stavu, že by nemohl absolvovat ligový zápas v Příbrami v plném výkonu?
Venca měl plnou hlavu toho, co se kolem něj děje. Nejsem si úplně jistý, že by byl na mistrovské utkání optimálně připraven.

V některých médiích proběhly zprávy, že je Václav Pilař vyřazen z prvoligového kádru Viktorie. Můžete to potvrdit?
Nic takového se nestalo. Nebyl pouze nominován na utkání proti Příbrami z důvodu, který jsem uvedl. Je stále hráčem kádru A týmu.

Znamená to, ze se opět připravuje s A mužstvem Viktorie?
Dnes (v úterý, pozn. red.) se po dni volna celého mužstva zapojil v áčku do tréninku. Vůbec před ním nezavírám dveře a není ani vyloučeno, že nastoupí v zápase proti Bohemce. Bereme ho jako každého jiného fotbalistu, který patří do kádru A mužstva.