Plzeňský trenér Miroslav Koubek poslal do boje stejnou sestavu jako při nedělní ligové výhře s Olomoucí (2:1). Uzdravení borci Chorý, Vydra i Jirka začali na lavičce. „Dnešní den může vstoupit do historie klubu. Dejte do toho i vy všechno,“ burcoval místní hlasatel zaplněné tribuny. Jako odpověď se ozval bouřlivý potlesk a skandování Alga Tobol! Za Kostanaj, za Kazachstán! „Tobol vyhraje 2:0,“ ukazoval vedle sedící kazachstánský novinář.

Jako první zahrozili viktoriáni, ale vybojovali jen dva rohy v krátkém sledu po sobě. Po stejné situaci před jejich brankou pak v sedmé minutě propadl míč před Asrankulova, který však přestřelil. To Šulcova hlavička po Kopicově centru ve 12. minutě už mohla být gólová, jenže ve výborné formě hrající plzeňský záložník trefil gólmana Tobolu. Ve 22. minutě po dlouhém nákopu Buchy a hlavičce Durosinmiho vytáhl domácí gólman míč na roh. Pak přišla pasáž, kdy byl aktivnější Tobol, jeho tlak přerušil ve 33. minutě střelou vedle Šulc.

Trénink fotbalistů Viktorie Plzeň v Kostanaji.

Před kapitánem Mužikovem šel včas na zem Staněk a dobře zasáhl, plzeňský gólman si pak po chybě Durosinmiho poradil i se střelou Deblého. Zkušený třiatřicetiletý útočník z Pobřeží slonoviny byl při chuti, ve 36. minutě to zkoušel znovu, ovšem Jindřich Staněk v bráně Viktorie byl opět připravený.

Viktoria Plzeň porazila domácí Tobol Kostanaj 2:1.Viktoria Plzeň porazila domácí Tobol Kostanaj 2:1.Zdroj: FCVP

Šance měly oba týmy, ale úvodní půle skončila bez branek

Při každém náznaku akce domácí fanoušci svůj tým bouřlivě povzbuzovali. A co teprve, když šli ve 42. minutě dva domácí na osamoceného stopera Dweha. Jenže Žarynbetov brejk zkazil ukvapenou a hodně nepřesnou střelou.

Další akci Deblého pak zablokoval Hejda. V nastaveném čase mohli skórovat viktoriáni, jenže ránu Buchy vyškrábl na roh gólman Tobolu, který pak bezpečně lapil i pokus Cadua. Poločas tak skončil bez branek.

Kostanaj, město, kde fotbalisté Plzně rozehrají play-off o postup do základní skupiny Evropské konferenční ligy.
PODÍVEJTE SE na město, kde fotbalisté Plzně rozehrají bitvu o postup do Evropy

Druhou půli začal lépe Tobol, jenže Žarynbetov střílel nepřesně a další ránu zblokovala plzeňská obrana. V 54. minutě při průniku a střele Vukadinoviče vytáhnout skvělý zákrok brankář Staněk.

Cadu s Kalvachem zmrazili fanoušky, Deblé vykřesal naději

Trenér Koubek pak sáhl ke dvojímu střídání, odvážný průnik Cadua přinesl Plzni jen roh. V 65. minutě střihl nůžkami ve vápně Chorý, ale jeho pokus neměl šanci na úspěch. V 71. Minutě si Kopic po narážečce s Chorým míč nezpracoval.

O dvě minuty později ale celý stadion na chvilku ztichl, když dlouhý centr Kopice do šestnáctky prodloužil hlavou střídající Chorý a Cadu, šestadvacetiletý rodák z Brazílie, ukázkově zavíral prostor na zadní tyči – 0:1.

Jenže hned vzápětí zase hnali fanoušci Tobol na zteč, ale domácí fotbalisté na zvrat neměli. Naopak v závěru se po akci střídajících hráčů Adama Vlkanovy a Tomáše Chorého se sám proti gólmanovi prosadil Kalvach – 2:0.

V nastavení rozhodčí po zásahu VAR nařídil penaltu za ruku a Deblé se prosadil tvrdou ranou do šibenice – 2:1. Odveta tak bude zajímavá.

„Je to dobrý výsledek, výhra na horké půdě je cenná. Nicméně rozhodnuto není,“ prohlásil po utkání plzeňský kouč Miroslav Koubek.

„Máme nepříjemného soupeře, který zvolil štiplavé zbraně jako vysoký presink a velkou agresivitu. Často se dostávali po hlavičkových soubojích k odraženým míčům, měli jsme hodně práce. Nebylo to lehké utkání, nebylo lehké to ustát. Dobře jsme bránili, a když jsme se dostali na míč, uplatňovali jsme své přednosti, třeba kombinační složku,“ pochvaloval si trenér Viktorie.

Svoje svěřence za výkon pochválil, přesto našel na utkání kaňku. Samozřejmě to byla penalta v nastaveném čase. „Mrzí nás ta korekce v závěru, bez ní by byl výsledek příjemnější. Nemělo se stát, že jsme se dostali pod tlak. Pak přišla nešťastná ruka Lukáše (Hejdy), kterou rozhodčí posoudil, jak ji posoudil. Poprvé tady byl, ale šel proti nám,“ litoval kouč plzeňské Viktorie.

Přesto věří, že doma Plzeňští dotáhnou dvojzápas s Tobolem Kostanaj k postupu do skupiny Evropské konferenční ligy. „Bude plná Doosan Arena, diváci nám pomohou. Naše sebedůvěra je jako před utkáním tady, máme víru sami v sebe,“ doplnil Miroslav Koubek.

FC Tobol Kostanaj - FC Viktoria Plzeň 1:2

Poločas: 0:0. Branky: 90+8. Deblé z penalty - 73. Cadu, 90. Kalvach. Rozhodčí: Barbu – Marica, Busci. ŽK: Ilić, Asrankulov - Kalvach. Diváci: 8240.