Fotbalisté Viktorie Plzeň včera absolvovali krátký let do Vídně, kde se ve čtvrtek utkají s tamní Austrií. Důležitost duelu v rámci skupinové fáze Evropské ligy si viktoriáni uvědomují.

Tradiční rakouský klub, který byl založen ve stejném roce jako Viktoria Plzeň (1911), je největším rivalem Západočechů v boji o postup ze skupiny. To vnímá i trenér Roman Pivarník: „Je to samozřejmě důležitý zápas, ale není klíčový. Nicméně si všichni uvědomuje, že bychom zde měli bodovat."

Pro slovenského trenéra na lavičce Viktorie bude duel velmi prestižní. Sám totiž jako hráč či asistent trenéra působil v Rapidu Vídeň, největším rivalovi Austrie. „Derby s nimi bylo to nejvíc, co mohlo být," vzpomíná. „Cítím v sobě ještě trochu rivality."

Na stadionu Ernsta Happela, kde se již čtyřikrát v historii hrálo finále Ligy mistrů, prožil Roman Pivarník hodně. S Rapidem zde hrál i zápasy evropských pohárů. „Mám na to dobré vzpomínky," hlásí trenér.

Kapacita stadionu je okolo 50 tisíc diváků, ve čtvrtek se dle informací rakouských médií očekává zhruba patnáctitisícová návštěva.

Plzeňští se budou snažit zlomit nelichotivou bilanci deseti zápasů v evropských pohárech bez vítězství. „Určitě bychom to chtěli zvládnout, ta série není příjemná," přiznává Pivarník.

Za Austrii hraje český obránce s italskými kořeny Patrizio Stronati, který se na duel velmi těší. „Plzeň má v Rakousku zvučné jméno. Myslím si, že to bude vyrovnaný zápas," řekl ČTK bývalý hráč Baníku Ostrava.

Viktorii Plzeň může hřát dobrá forma. Ve čtyřech ligových duelech po sobě zvítězila, navíc v úvodním utkání skupin Evropské ligy remizovala s italským obrem AS Řím. „Formu máme a doufám, že to ve čtvrtečním zápase zopakujeme," řekl Pivarník. „Je důležité, abychom měli vydařený vstup do skupinové fáze," uvědomuje si trenér.

Forma Austrie však ideální není. Z posledních čtyř ligových utkání vyhrála jen jednou a aktuálně je se 13 body pátá, když za sebou má devět duelů. V úvodním klání skupiny E Evropské ligy ale vyhrála na hřišti rumunské Astry Giurgiu 3:2.

Čtvrteční zápas začíná ve 21.05 hodin.