Zatímco o ruském Permu, který fotbalisté Viktorie Plzeň zdolali v pondělí 3:0, měli Západočeši dost informací, dnešní soupeř litevský FK Atlantas Klaipeda je pro ně velkou neznámou.

„Soupeře vůbec neznám, název klubu jsem slyšel poprvé v životě. Ani si tak nedokážu udělat obrázek o kvalitě litevské nejvyšší soutěže. To poznáme až na hřišti. Doufám, že to pro nás nebude moc velké překvapení," usmívá se útočník Viktorie Plzeň Stanislav Tecl.

Jeho spoluhráč, záložník Jan Kovařík, si zjišťoval základní informace o soupeři na internetu. „Vím, že Atlantas skončil druhý v litevské lize. Navíc není to tak dlouho, co nás reprezentace Litvy porazila v kvalifikaci, takže žádný slabý soupeř to nebude," míní Jan Kovařík.

Litevský klub změnil během své existence několikrát název. Založen byl v roce 1962 jako Granitas, v roce 1993 se přejmenoval na PSK Aras. V roce 1996 se sloučil s klubem FK Sirijus Klaipeda a vnikl stávající název FK Atlantas Klaipeda. Atlantas znamená v litevštině Atlantský oceán.

Nejvyšší fotbalovou soutěží v Litvě je Lyga A a FK Atlantas v poslední sezoně skončil na druhém místě jen o dva body za prvním VMFD Žalgiris.

V době, kdy Litva patřila Sovětskému svazu, vyhrál čtyřikrát litevskou ligu (1978, 1980, 1981 a 1984). V novodobé historii Litvy ale na titul zatím marně čeká. Celkem šestkrát triumfoval v litevském poháru (1977, 1981, 1983, 1986, 2001 a 2003).

Dnešní utkání mezi Viktorií Plzeň a FK Atlantas Klaipeda začíná v turecké Antalyi ve 14.00 hodin našeho času.

Svěřenci trenéra Dušana Uhrina do zápasu půjdou po včerejším dvoufázovém tréninku a dnešním dopoledním předzápasovém rozcvičení.

„Samozřejmě cítíme ještě únavu, jsme stále v období přípravy, kdy nabíráme kondici. Únava může náš výkon ještě trochu poznamenat, ale na druhou stranu je to zápas a to se každý z nás vyhecuje. Věřím, že utkání odjezdíme," říká útočník Viktorie Stanislav Tecl.