Parta, kterou tvoří výbušný mix Ukrajinců a Brazilců, totiž patří ke žhavým adeptům na trofej.

Ostatně už jednou fotbalisté osminásobného šampiona Ukrajiny Pohár UEFA (dnes Evropská liga) nad hlavy zvedli. A není to tak dlouho, bylo to v květnu 2009.

Ano, Plzeň je v duelu dvou mistrů svých zemí jednoznačně outsiderem.

To ale nemusí vůbec nic znamenat!

Jen si vzpomeňte, jak Viktorie senzačně vyprovodila před rokem z Evropské ligy sebevědomou Neapol, tehdy druhý tým italské Serie A.

Pod Vesuvem dokázala zvítězit 3:0 a doma pak potvrdila nečekaný postup výhrou 2:0. A kde je napsáno, že se historie nemůže opakovat?

„Pevně věřím, že se Šachtarem odehrajeme dva skvělé zápasy," prohlásil nový trenér Viktorie Plzeň Dušan Uhrin mladší, který v zimě převzal tým po veleúspěšném kouči Pavlu Vrbovi.

Uhrin se nedomnívá, že hrát první zápas doma je nevýhodou.

„Pokud budeme chtít uspět, musíme předvést dva kvalitní výkony, doma i venku. Nezáleží, v jakém pořadí se zápasy hrají," míní kouč Viktorie.

Uhrin bude ve své ostré premiéře na lavičce českého mistra spoléhat i na skvělé publikum. I při zápase se Šachtarem, jak už je v Plzni zvykem, je stadion vyprodaný.

„Na premiéru v Doosan Areně před plzeňskými fanoušky se těším. Věřím, že nás i v těžkém utkání proti Šachtaru budou podporovat tak, jak je v Plzni zvykem," přeje si trenér Dušan Uhrin.

Sílu soupeře vnímají i samotní hráči Viktorie. Ze soupeře, který nemá v domácí lize konkurenci a je pravidelným účastníkem základní skupiny Ligy mistrů, mají respekt, ale nikoliv strach.

„V zápasech s Bayernem, Manchesterem, Atlétikem nebo Neapolí jsme dokázali, že můžeme hrát i s kluby podobného kalibru. Na hřišti ale musíme odhodit veškerý respekt a předvést co nejlepší výkon," nechal se před utkáním slyšet slovenský záložník Viktorie Michal Ďuriš.

Kvality soupeře uznává i Šachtar. „Potkáme jeden z nejlepších týmů ve střední a východní Evropě," pronesl rumunský trenér ukrajinského mistra Mircea Lucescu.

Utkání začne v Doosan Areně od 21.05. Přímý přenos vysílá stanice ČT2. Hlavním rozhodčím je Řek Sidiropulos.

Do vyřazovací části Evropské ligy ve čtvrtek večer vstoupí také další český tým Slovan Liberec. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého přivítají pod Ještědem sedmý celek nizozemské ligy AZ Alkmaar. Utkání začíná v 19.00 hodin.