Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Viktoria znamená vítězství! Konečně naplněné krédo

Plzeň - Viktoria znamená vítězství! Teprve letos, po sto letech své existence, plzeňský fotbalový klub krédo, které si zvolil do názvu, naplnil, když poprvé ve své historii vybojoval domácí mistrovský titul.

12.12.2011
SDÍLEJ:

Dlouhé roky předtím prožíval klub pod různými názvy období vzestupů, ale i pádů. O letošním triumfu se fanouškům nezdálo snad ani ve snu.

Jméno Viktoria padlo hned na ustavující schůzi 11. června 1911. Fotbaloví nadšenci zvolili tento název údajně na počest vítězství českého národního mužstva v amatérském mistrovství Evropy ve francouzském Roubaix v témže roce.

V srpnu se už nový klub představil v tradičních červenomodrých barvách na hřišti, když v prvním utkání své historie podlehl Olympii Plzeň 3:7. Stále však ještě bez povolení, registrace, ale pevně rozhodnut pro název Viktoria.

V listopadu 1911 zasílají výboři J. Ausobský, J. Kříž a V. Jonák do Prahy dopis tohoto znění: „Slavnému C. K. Místodržitelství pro Království České v Praze. V hluboké úctě podepsaný přípravný výbor žádá o laskavé schválení přiložených stanov Sportovního klubu Viktoria v Plzni, podotýkaje, že klub bude bezpolitický, pouze čistě sportovní. Klub obral si za účel pěstování sportu a her ku prospěchu tělesného výcviku. Prose o brzké vyřízení žádá přípravné komité o zaslání schválených stanov na p. J. Ausobského, staničního mistra c. k. státních drah v Plzni, Hlavní nádraží.“

Žádosti bylo ještě do konce roku vyhověno a činnost SK Viktorie Plzeň byla zlegalizována. Pod tímto jménem dobýval plzeňský klub nejdříve region, později celou republiku a nakonec se v roce 1935 zapsal do vědomí fotbalové Evropy slavnými duely Středoevropského poháru s Juventusem Turín. Dostavily se i první sestupy z prvoligové společnosti, střídající se s rychlými návraty mezi elitu Československa.

Přišel rok 1948. Viktoria Plzeň hraje první ligu, skončí na osmém místě, na podzim téhož roku se hraje jen jakýsi poloviční neoficiální ročník, protože od roku 1949 se podle sovětského vzoru přechází na systém soutěží jaro - podzim. A Viktorka vybojuje v této soutěži krásné druhé místo, mohla být dokonce první, ale v posledním kole doma v Luční ulici podlehla nově utvořenému vojenskému ATK Praha (předchůdce Dukly) 2:3. A to ještě v létě před divnou poloviční ligou narukovaly z moci úřední do ATK dvě plzeňské opory: brankář Emil Folta a záložník Rudolf Sloup.

Už je však v ohrožení samotný historický název Viktoria. Ptáte se proč? Akční výbor Národní fronty v roce 1948 rozhodl, že všechny tělovýchovné organizace, spolky, kluby a jejich složky splynou v jedinou celonárodní tělovýchovnou organizaci Sokol. Tato sjednocená tělovýchova se měla opírat o pracující v jednotivých závodech. Proto byla ustavena Závodní sokolská jednota Škoda Plzeň.

Prvním klubem, který do nově vzniklé jednoty vstoupil, byla Olympia Plzeň. V té době hrála velmi dobře divizi, ale neočekávaně přišla o hřiště na Mírovém náměstí, které muselo ustoupit rozmáhající se výstavbě, a funkcionáři nevěděli co dál. Nakonec se rozhodli, že vstoupí do ZSJ Škoda. Stalo se a Olympia se tak stala v roce 1948 zakládajícím členem Škody Plzeň.

Jak šel čas

1911 1949: SK Viktoria Plzeň
1949 1952: ZSJ (Závodní sokolská jednota) Škoda Plzeň
1952 1953: ZSJ Závody V. I. Lenina Plzeň
1953 1962: DSO Spartak LZ Plzeň
1962 1965: TJ Spartak LZ Plzeň
1965 1990: TJ Škoda Plzeň
1990 1992:TJ SK Škoda Plzeň
Od roku 1992: FC Viktoria Plzeň

Funkcionáři Viktorie zatím vyčkávali a omezili se jen na sportovní činnost. Kromě již zmíněné první ligy hrál v Luční ulici třeba mistr Holandska Blauw Wit Amsterodam a odvezl si porážku 2:6, švédský IFK Malmö naopak v Plzni zvítězil 3:1. Viktoria stále pod svým zakládajícím názvem podnikla v roce 1948 zájezd do Polska, sehrála několik přátelských vydařených zápasů na Slovensku, vyjela do Holandska, kde hrála v odvetě s Blauw Wit 1:1.

Ale v roce 1949 se už Viktoria neubránila a musela změnit název.

Citujme z publikace vydané v roce 1961 k padesátému výročí založení klubu: „V roce 1949 dochází na základě rozhodnutí předsednictva KV Sokola v Plzni k významné události pro SK Viktoria Plzeň. S konečnou platností je rozhodnuto o začlenění oddílu kopané SK Viktoria Plzeň do Závodní sokolské jednoty Škoda Plzeň. Tímto rozhodnutím bylo naplněno usnesení strany a vlády o sjednocení tělovýchovy a sportu. Tak ZSJ Škoda získala devět družstev, které pěstovaly nejoblíbenější sport - fotbal.“

Už na jaře se pod novým názvem představil plzeňský klub v celostátním mistrovství, jak se tehdy první liga nazývala.

V roce 1952 byla ve městě Plzni velká sláva. Škodovy závody byly slavnostně přejmenovány na Závody Vladimíra Iljiče Lenina, a tak i sportovci změnili svůj název. Samozřejmě i fotbalisté. Jmenovali se ZSJ ZVIL Plzeň. Téhož roku se mužstvo umístilo sice v nejvyšší spoutěži na jedenáctém místě, přesto administrativním způsobem sestoupilo o stupínek níž.

V roce 1953 se název opět změnil. Došlo totiž k velké reorganizaci tělovýchovy a sportu, která byla rozdělena na dobrovolné sportovní organizace (DSO) podle svazů. Kronika českého fotbalu o této akci píše: „Tisíce tradičních klubů se opět přejmenovávají - tentokrát podle charakteru patronátního podniku. Najednou je po celé zemi bezpočet Spartaků, Dynam, Tatranů, Jisker… Například DSO Slovan sdružuje pracovníky veřejné správy, justice, zdravotnictví, DSO Slavoj potravinářský průmysl, obchod, místní hospodářství, DSO Baník hutníky, horníky a DSO Spartak strojírenské závody a podniky.“

Každá z nových organizací má svůj znak a vlajku. Z nich se odvozují nové barvy, pro které musí většina mužstev na dlouhý čas odložit tradiční dresy, jimž byla věrná třeba desítky let. DSO Spartak LZ Plzeň postoupil zpět do první ligy po devíti letech v roce 1961 a o rok později proběhla opět drobná změna názvu: DSO Spartak LZ Plzeň se změnil na TJ Spartak LZ Plzeň.

Tento název klubu vydržel do roku 1965, kdy se mění na TJ Škoda Plzeň. Tak se nejpopulárnější klub regionu jmenoval dlouhých pětadvacet let. V roce 1990 se název mění na TJ SK Škoda Plzeň a 1. července 1992 dochází v životě klubu k historické události. Vrací se k původnímu názvu a jmenuje se FC Viktoria Plzeň. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že po roce 1989 postupně přestal podnik Škoda fotbalový klub ekonomicky podporovat.

Znovuzrozená Viktorka hrála druhou ligu, za rok postoupila mezi elitu, vybojovala pátou příčku, ale v dalších letech poznávala i hořkost pádů.

Až přišla sezona 2010 - 2011 kdy plzeňský klub v roce stoletých narozenin vybojoval titul mistrů republiky a hrál Ligu mistrů. Pod názvem Viktoria Plzeň vznikl a za sto let i vybojoval dosud největší úspěch.

Autor: Pavel Hochman

12.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení