A bude to výjimečně na jediný zápas. Jeho vítěz bere vše, resp. zajistí si minimálně základní skupinu Evropské ligy a zůstane ve hře o milionářskou Champions League.

Poraženého čeká reparát v další kvalifikaci o EL.

„Víme, o co hrajeme. Věřím, že jsme kvalitně připravení,“ prohlásil včera na tiskové konferenci v Alkmaaru slovenský trenér v plzeňských službách Adrian Guľa.

I pro něho to může být životní zápas, byť si to snaží nepřipouštět. „Každý zápas na lavičce Plzně je pro mě velký a důležitý. Ten pocit, když jdete hrát pod hlavičkou Ligy mistrů, je samozřejmě trochu jiný, ale hlava jde na maximum vždycky. Jde o věci, které se snažím dělat dlouhodobě,“ reagoval Guľa na novinářský dotaz.

Plzeňskou Viktorii však povede poprvé v pohárové Evropě. A v zimě přišel i proto, že jeho předchůdce Pavel Vrba v loňské kvalifikaci neuspěl. Nejprve viktoriáni ztroskotali na Olympiakosu Pireus a pak nesložili ani reparát proti Antverpám.

„Klub má silné DNA a všichni cítí, že chtějí vyhrát, zažít další úspěchy. S tím chceme vstupovat do každého dne,“ doplnil Adrian Guľa.

Ale zároveň uznává kvality dnešního soupeře, kterého v minulém, předčasně ukončeném ročníku nizozemské ligy odsunulo za mistrovský Ajax jen horší skóre.

„Je to tým o silných individualitách, týmové síle, preferuje hru přes křídelní hráče,“ vypozoroval kouč Viktorie, ale našel i slabší stránky: „Hraje hodně na riziko s vysoko postavenou obranou.“

Viktoriáni už si třikrát za posledních devět zahráli dokonce skupinu Ligy mistrů. V kvalifikačních bojích o poháry neuspěli jen dvakrát. „Je to velká výzva i pro mě. Věřím, že i hráči, kteří už zažili skupinové fáze Ligy mistrů, jsou hladoví,“ přál si kouč.

Kdo by si nechtěl zápasy s věhlasnými zopakovat?

I v Plzni vyhlásili před sezonou jasný cíl: „Chceme se po roce vrátit do základní skupiny některého z evropských pohárů.“

Teď tedy můžou udělat důležitý první krok.