Liga mistrů! Na klubové úrovni nenajdete prestižnější soutěž. Okusit opojnou atmosféru slavného a nablýskaného klání je snem každého ligového fotbalisty. Dnes večer vstoupí do boje o postup mezi evropskou klubovou elitu také Viktoria Plzeň.

Západočeši dosud o Ligu mistrů bojovali třikrát a dvakrát uspěli, v roce 2011 a 2013. Jen loni nezvládli 
třetí předkolo s Maccabi Tel Aviv, když po výhře 2:1 v Izraeli prohráli doma 0:2.

Letos stojí Viktorii v cestě za slávou a miliony ázerbájdžánský mistr FK Karabach. V Plzni ale věří, že letos jsou na boj o Ligu mistrů připraveni lépe než vloni.

„Tým v přípravě pracoval dobře, byl jsem s přístupem hráčů spokojený. Teď nás čeká první ostrý zápas sezony. Karabach je pro fanoušky možná neznámé jméno, ale určitě to bude těžký soupeř. My však chceme uspět a vytvořit si dobrou pozici pro odvetu v Ázerbájdžánu," věří v sílu týmu trenér Viktorie Plzeň Roman Pivarník, který v létě převzal mužstvo po Karlu Krejčím.

Postup do Ligy mistrů, to ale není jen prestiž a výrazný sportovní úspěch. Důležitý je i z ekonomického hlediska. Jen samotný postup přes Karabach může přinést do pokladny západočeského klubu tři miliony eur, postup do hlavní fáze pak minimálně 14 milionů (asi 378 milionů korun).

„Není to ale tak, jak se píše už tři roky, že když nepostoupíme do jedné ze skupin, klub se ocitá na úrovni bankrotu, majitel pan Paclík ho prodává a my budeme výrazně snižovat smlouvy. To je nesmysl," říká generální manažer Viktorie Plzeň Adolf Šádek.

„Rozpočet je vyrovnaný, není postavený na příjmech z pohárů," tvrdí výkonný šéf klubu. „Potřebujeme postoupit z hlediska sportovního rozvoje, abychom mohli dál udržovat vysoký standard na Českou republiku," vysvětluje Šádek.

Boj i Ligu mistrů je svátkem nejen pro fotbalisty, ale i pro fanoušky, kteří dokážou vytvořit ve Štruncových sadech parádní atmosféru. Premiéru před zaplněnou Doosan Arenou absolvuje na lavičce Viktorie i nový kouč Roman Pivarník.

„Na atmosféru na stadionu se moc těším. Věřím, že bude vyprodáno a diváci nás poženou za dobrým výsledkem. Chtěl bych všechny viktoriány pozvat na zápas a doufám, že budou naším dvanáctým hráčem," obrací se kouč na fanoušky.

Fotbalisté Karabachu přicestovali do Plzně včera pozdě večer a vynechali předzápasový trénink v Doosan Areně. Stihli ale tiskovou konferenci, na níž přišel trenér Gurban Gurbanov. 
Do odvety v Baku si přeje uhrát dobrý výsledek. „Nechci ale konkrétně říkat, co pro nás bude úspěchem. Může to být i co nejmenší brankový rozdíl. Můžeme to hodnotit až po druhém zápase," řekl Gurbanov.

FC Viktoria Plzeň – FK Karabach1. zápas třetího předkola Ligy mistrů
Doosan Arena v Plzni, úterý 26. července 2016
Začátek: 20.15 hodin (vysílá ČT Sport)
Rozhodčí: Stavrev – Kirovski, Kostadinov (všichni Makedonie)
Předpokládané sestavy:
Viktoria: Kozáčik – Rajtoral (Matějů), Baránek, Hubník, Limberský – Hrošovský, Hořava – Petržela, Kolář, Kovařík – Ďuriš.
Karabach: Sehič – Medveděv, Hüsejnov, Sadygov, Agnolli – Dani Quintana, Míchel, Garajev, Richard Almeida, Muarem – Reynaldo.