Rozvázání smlouvy je reakcí západočeského klubu na potrestání devětadvacetiletého fotbalisty, který byl usvědčen z dopingu v utkání Ligy mistrů proti Borisovu hraném vloni 23. listopadu v Minsku. Disciplinární komise UEFA Bystroňovi minulý týden vyměřila dvouletý trest zákazu činnosti.

Zástupci FC Viktorie Plzeň se v pondělí odpoledne setkali s Davidem Bystroněm a jeho manažerskou agenturou Sport Invest International, aby společně zareagovali na rozhodnutí disciplinární komise UEFA o udělení dvouletého zákazu startu pro hráče ve všech soutěžích Evropské fotbalové unie.

„Na setkání jsme s hráčem i zastupující agenturou řešili všechny varianty postupu, nicméně v realitě dvouletého trestu a nemožnosti jeho zkrácení jsme se rozhodli ke 13. únoru 2012 ukončit smlouvu,“ prohlásil generální manažer FC Viktoria Plzeň Adolf Šádek.

„V prvé řadě se jedná o sportovní a osobní tragédii pro hráče, ve světle bezproblémové spolupráce v minulosti nás celá situace velmi mrzí. Za daných podmínek však nebylo ze strany Viktorie jiné řešení možné. Celý klub se chce soustředit především na velmi náročné nadcházející jaro,“ zdůvodnil rozhodnutí klubu Šádek.“

Viktorii stála kauza Bystroň hodně sil i finančních prostředků. Generální manažer Viktorie uvedl už dříve v médiích, že kauza přišla klub na patnáct milionů korun.

„V souvislosti s celým případem se jen těžko dají najít pozitiva, nicméně jsem velmi rád, že setkání proběhlo v naprosto korektním duchu a ve vzájemné součinnosti všech zúčastněných stran,“ doplnil Šádek.

Poprvé se k celému případu vyjádřil také samotný David Bystroň. Ve svém prohlášení potvrdil, že využije možnost odvolání.

„Moc mě mrzí, co se stalo, a že jsem se vůbec dostal do situace, kterou jsem ohrozil nejen svoji kariéru, ale i klub a spoluhráče. Omluvit se chci také fanouškům, kteří za mnou stáli a nadále stojí. Udělám vše pro to, abych se k fotbalu vrátil a znovu mohl hrát. Proto se odvolávám vůči délce trestu a věřím, že moje odvolání bude vyslyšeno,“ uvedl David Bystroň.

Klub ani hráč nezveřejnili látku, která byla ve vzorcích moči fotbalisty nalezena. Údajně se ale v ní našly stopy po zakázaném metamfetaminu, droze známější jako pervitin.