Západočechy čeká dnes v Praze na stadionu Sparty první ze dvou duelů třetího předkola Evropské ligy, druhé nejvýznamnější klubové soutěže starého kontinentu. A soupeřem jim bude slavný turecký klub Besiktas Istanbul.

V téměř stoleté historii Viktorie se tomuto dvojzápasu mohou rovnat jen dva souboje. V roce 1935 v tehdy nejprestižnější evropské klubové soutěži nastoupila Plzeň proti slavnému Juventusu Turín a v roce 1971 v Poháru vítězů pohárů se postavila nemémě slavnému Bayernu Mnichov.

Mužstvo Viktorie i její kouč Pavel Vrba jsou si vědomi důležitosti zápasu, ale ještě ve středu, dva dny před duelem, si nervozitu nepřipouštěli.

„Zatím zůstáváme všichni v klidu, možná to na nás padne ve středu večer při předzápasovém tréninku,“ připustil trenér Pavel Vrba. Až zarputilý vyznavač útočného a divácky atraktivního fotbalu přivedl Viktorii do evropských pohárů po dlouhých devětatřiceti letech. Po vítězství v české pohárové soutěži Ondrášovka Cupu.

Los předkola Evropské ligy se ale s jeho týmem ani trochu nepáral. Přidělil mu ambiciózní klub s řadou hvězd.

Tou největší je Guti, odchovanec a jedna z ikon královského Realu Madrid. Třiatřicetiletého fotbalistu získal Besiktas teprve na začátku tohoto týdne.

„Narazíme na soupeře, který pravidelně hrává Ligu mistrů nebo Evropskou ligu. Už jen při pohledu na soupisku Besiktasu je jasné: Čeká nás velice těžký dvojzápas,“ je si vědom Pavel Vrba.

Zmapovat v krátké době sílu soupeře a vyvořit si alespoň základní představu o jeho hře bylo velice těžké. „Máme k dispozici videa z jeho obou zápasů ve druhém předkole s faerským Vikingurem a také záznam přípravného utkání na soustředění v Rakousku proti Gorici. Otázkou zůstává, jakou vypovídající hodnotu tato videa mají. Nějaké informace našim hráčům můžeme dát, ale abych řekl pravdu, utkání s mužstvem z Faerských ostrovů nám toho příliš nenapoví,“ míní kouč Plzně.

Zatímco rozpočty obou soupeřů jsou nesrovnatelné a kouč Vrba cítí k tureckému protivníkovi respekt, do souboje na trávníku povede tým se zdravým sebevědomím. „Už několikrát se v evropských pohárech stalo, že menší kluby favorita překvapily. Byl bych moc rád, kdyby se to podařilo i nám,“ přeje si trenér Viktorie, kterému budou chybět zranění útočník Bakoš a obránce Ševinský.

A jaký výsledek by trenér Plzně bral? „Beru i nejtěsnější výhru s nulou či bezbrankovou remízu. Tím nechci říci, že budem jen bránit. To by byla naše smrt,“ dodává Vrba.