„Je to speciální, hodně emocionální chvíle,“ říkal po utkání plzeňský kouč Miroslav Koubek a okomentoval i rekordně rychlý postup. „Dozvěděl jsem se, že jsme překonali rekord, to nás těší,“ doplnil a uznal, že ani domácí vítězství nad Dinamem Záhřeb se nerodilo snadno.

„Bylo to po těžkém zápase s kvalitním soupeřem. Museli jsme vítězství vydřít, vybojovat. Ve druhé půli nám docházely síly, proto to bylo hektické. Oddechli jsme si, když rozhodčí pískl konec a mohli jsme se radovat,“ říkal překotně trenér Viktorie. Bylo vidět, že má z postupu velkou radost.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

To jeho protějšek porážku těžce kousal. „Dneska to nebylo férové," hřímal na tiskové konferenci Sergej Jakirovič, bosenský kouč chorvatského šampiona. Na mysli měl zřejmě dvě rozhodnutí VARu, která šla proti jeho týmu, i když televizní záběry ukázaly, že správně.

Koubek do hry poslal stejnou základní jedenáctku jako v neděli na Slavii, ale vstup do zápasu měli lepší hosté ze Záhřebu. Hned v šesté minutě vyzkoušel Staňkovu pozornost z dálky stoper Ristovski, ale plzeňský gólman skvělým zákrokem vyrazil na roh. Tím skončila i další tečovaná rána Dinama.

Viktoriánům zpočátku chyběla především kvalitnější rozehrávka. Poprvé zahrozili v 18. minutě, nedůraznou střelu Jirky zblokovala obrana. Ale od té doby domácí soupeře zatlačili. Ve 23. minutě vyhrál Chorý vzdušný souboj s brankářem a dostal míč do sítě, ale rozhodčí viděl faul. V hledišti to jen zahučelo nespokojeností.

Plzeňský brankář Jindřich Staněk se vrátil po zranění při vítězném utkání na Slavii (2:1).
Jak se gólman Staněk cítil v helmě od Čecha? Bude jedničkou i v reprezentaci?

Jenže vytáhlý dlouhán se nakonec přece jen gólu dočkal. Po rohu zahrál v šestnáctce rukou hostující Mišič a k nařízené penaltě se stejně jako před 14 dny v Záhřebu postavil právě Chorý. Opět se nemýlil a poslal viktoriány ve 35. minutě do vedení – 1:0.

Evropská konferenční liga, skupina C: FC Viktoria Plzeň - Dinamo Záhřeb 1:0 (1:0).Plzeňský útočník Tomáš Chorý v zápase proti Dinamu Záhřeb.Zdroj: Deník/Zdeněk VAIZ

Za chvilku mohlo být ještě veseleji, po dalším rohu Dinamo jen se štěstím přestálo obrovský závar, Jirka obranný val soupeře nepropálil a Cadu pak střílel vedle. V závěru první půle měl Chorý ještě dvě šance, zvlášť ta druhá, kdy byl po pasu Jirky sám před brankářem Záhřebu, volala po gólu, ale on ji neproměnil.

Ve druhé půli už se Plzeň soustředila spíš na defenzivu. Hodně vzruchu pak přinesla 67. minuta, kdy Staněk neudržel střelu Mišiče a při dalším zákroku přes něho přepadl Kulenovič, hosté chtěli penaltu. Řecký sudí nejprve nechal pokračovat ve hře, ale pak přece jen ukázal na pokutový kop. Jenže vše si znovu prohlédl na videu a svůj verdikt odvolal, k velké radosti plzeňského publika.

Podruhé pomohl VAR domácím v závěru, když odhalil těsný ofsajd při brance Dinama v nastaveném čase. A na konci nekonečného prodloužení se mohlo v Plzni začít slavit. Po pěti letech se bude hrát Evropa i na jaře.

Dejan Drenovac oblékal dres plzeňské Viktorie i Dinama Záhřeb.
Chorvatská stopa v plzeňské Viktorii. Co dnes dělá záložník Drenovac?