„Hřiště je určitě v mnohem lepším stavu než bylo v srpnu v Prištině, bude se na něm dát hrát kvalitní fotbal,“ pochvaloval si na předzápasovém tréninku Lukáš Kalvach, záložník plzeňské Viktorie. Ano, na stadionu v Prištině už svěřenci trenéra Miroslava Koubka v této sezoně jednou hráli. Po domácí bezbrankové remíze tady na úvod svojí letošní cesty pohárovou Evropou porazili v odvetě druhého předkola Konferenční ligy jiný kosovský klub FC Drita.

Fotbalisté Viktorie Plzeň na ruzyňském letišti před odletem do Tirany, kde sehrají ve čtvrtek zápas Evropské konferenční ligy s kosovským šampionem FC Ballkani.
Fotbalisty Viktorie čeká další evropská mise, v Tiraně vyzvou mistra Kosova

Jistě si nejen plzeňští fanoušci vybaví utkání, které rozhodl proměněnou penaltou ve 24. minutě nastaveného času slovenský reprezentant Erik Jirka. Na příšerném trávníku, který připomínal spíš rozorané pole, se hrálo tak dlouho, protože v úvodu druhé půle dvakrát vypadl proud a nefungovalo osvětlení.

Bydlení v pětihvězdičkovém hotelu přímo na stadionu

Jaká to změna oproti tomu, co viktoriány čeká ve čtvrtek od 18.45 hodin, kdy pohárový mač startuje. „Stadion v Tiraně je nadhernej! Navíc poprvé v životě jdeme na tiskovku pěšky, bydlíme přímo v hotelu na stadionu,“ napsal v předvečer utkání na síti X mluvčí plzeňského klubu Václav Hanzlík.

Pětihvězdičkový hotel spadá pod jednu z nejznámějších značek světa, řetězec Marriott. Výšková budova ční nad arénou, jde o moderní, designový hotel, kde jedna na noc vyjde v přepočtu na čtyři tisíce korun. Stadion v Tiraně, který se jmenuje podle letecké společnosti Air Albania, má kapacitu 22 500 diváků a podle dostupných zdrojů stál 85 milionů eur (něco přes dvě miliardy korun).

Albánie fotbalem v posledních letech žije, národní tým postoupil na Euro 2024 a o jeho kvalitách se právě na zdejším stadionu přesvědčila nedávno česká reprezentace, která tady v hodně bouřlivé atmosféře v kvalifikačním zápase prohrála 0:3. Nikdo z viktoriánů tehdy ve výběru trenéra Jaroslava Šilhavého nebyl. Teď se navíc střetnou s FC Ballkani, mistrem Kosova. V hledišti se čeká jen kolem pěti tisíc diváků.

Plzeňský stoper Robin Hranáč (uprostřed) mezi spoluhráči po vítězném domácím zápase s FC Ballkani (1:0).
Želený muž Hranáč. Únavu zatím necítím, tvrdí mladý stoper Viktorie