Porazit Teplice, utéct Spartě na čele tabulky o šest bodů a svého rivala dostat před nedělním zápasem s Mladou Boleslaví pod tlak. To může být večer v Doosan Areně pro fotbalisty Viktorie Plzeň velkou motivací.

„Je to tak, pokud budeme svoje zápasy vyhrávat, budeme naše soupeře dostávat pod tlak," souhlasí trenér Viktorie Plzeň Karel Krejčí. Zápas s Teplicemi je pro kouče Viktorie symbolický, právě po podzimní remíze Viktorie 2:2 na severu Čech nahradil v Plzni na trenérské lavičce Miroslava Koubka.

Karel Krejčí pak dokázal ve dvanácti zbývajících zápasech podzimu s Viktorií jedenáctkrát zvítězit.

Zdolat Teplice ale nebude jen tak. V kádru Severočechů došlo přes zimu k malému zemětřesení, do týmu přišlo devět (!) nových tváří. A pět z nich nastoupilo v prvním jarním kole proti Příbrami, která na Stínadlech podlehla 0:2. „Nečekám jednoduchý zápas. Teplicím se vstup do jarní části podařil, a co jsem měl možnost vidět, jsou dobře organizovaným mužstvem s rychlým přechodem do útoku, se zkušenou osou týmu. Počítám s tím, že budou vycházet z dobře zajištěné obrany a čekat na možnost brejků, pro které mají typově vhodné hráče," vidí dnešního soupeře plzeňský trenér.

Za nebezpečnou zbraň Teplic považuje standardní situace. "V šestnáctce jsou opravdu hodně silní a my je k zahrávání standardek nesmíme pouštět," je si vědom Krejčí.

Trenér Viktorie bude hodně spoléhat na podporu vyprodaného stadionu.

„Jako hráč jsem zažil v Plzni poloprázdné tribuny a z toho, jak tady nyní fanoušci všech generací žijí fotbalem, mám obrovskou radost. Ze skvělé atmosféry mně kolikrát běhá mráz po pádech. Věřím, že nám diváci pomohou," přeje si trenér Karel Krejčí.

Věřím, že nás diváci poženou, spoléhá na fanoušky Hejda

V nabitém kádru Viktorie Plzeň musí o místo ve středu obrany tvrdě bojovat. Většinou na něj zbývala lavička náhradníků, ale kdykoliv Lukáš Hejda do základní sestavy naskočil, nezklamal a i bez velkého předchozího zápasového vytížení svoji roli zvládl. V posledních podzimních kolech však dal o sobě vytáhlý stoper pořádně vědět.

Lukáš Hejda v akciTrenér Krejčí mu dal ve dvanáctém kole příležitost v důležitém domácím zápase proti pražské Spartě a pětadvacetiletý urostlý zadák ji chytil pořádně za pačesy. Plzeň porazila svého rivala 2:1 a Lukáš Hejda už v základní sestavě zůstal až do konce podzimu. Spolu s dvaadvacetiletým Janem Baránkem vytvořili jednu z nejmladších stoperských dvojic v běžící Synot lize.

Důvěru trenéra Karla Krejčího si Lukáš Hejda udržel i v přípravných zápasech v zimě a nastoupil i do prvního jarního ligového kola na Slovácku, kde se i se svými spoluhráči radoval z důležité výhry 2:1. Viktoria první poločas na hřišti dominovala, soupeře přehrávala rychlou kombinační hrou po stranách a zaslouženě vedla 2:0.

Po obrátce se ale obraz hry změnil, příchodem kanonýra Libora Doška se výkon domácích zvedl, Slovácko vstřelilo kontaktní gól a obrana Viktorie byla pod daleko větším tlakem než v první části hry.

„Naše hra ve druhém poločase nebyla podle našich představ. Samozřejmě víme, že by to tak nemělo být, ale po inkasovaném gólu jsme se podvědomě zatáhli . Soupeř si hodně pomohl příchodem vysokého Doška, kterého bylo obtížné bránit," vrací se k jarní ligové premiéře Lukáš Hejda.

„Zápas se Slováckem jsme si důkladně rozebrali u videa. Trenér nám řekl, co se mu líbilo, a vytkl nám i chyby," říká. Nyní ho proti Teplicím čeká čeká jarní premiéra doma. „Na zápas se moc těším, zase bude plný dům. Věřím, že nás diváci poženou," spoléhá na fanoušky Lukáš Hejda.

To, že je na první jarní zápas vyprodáno, Lukáše nepřekvapuje. „Možná to bude znít divně, ale mě by spíše překvapilo, kdyby vyprodáno nebylo. Už jsem si na to nějak zvykl," usmívá se. „Je to fantastické, že v Plzni chodí tolik lidí na fotbal. Myslím, že bychom si toho měli vážit," míní.

V Teplicích došlo v zimě k velké obměně kádru, přišlo devět nových hráčů. Může tím být teplické mužstvo pro soupeře méně čitelné? „To si nemyslím. Je pravda, že jsou tam noví hráči, ale herní systém se podle mne nezměnil. Víme, jaký Teplice hrají fotbal, ale my nesmíme zaváhat. Každý bod na jaře může rozhodnut," dodává Lukáš Hejda.