Z prvního zápasu v belgickém Bruselu si přivezli svěřenci trenéra Pavla Vrby jednogólové manko, soupeř vyhrál 1:0 brankou Iva Rodriguese. Viktoriány tak do dalšího kola s jistotou posune domácí vítězství minimálně o dva góly.

Pokud zápas skončí 1:0 v jejich prospěch, bude se prodlužovat, případně přijdou na řadu pokutové kopy. „Antverpy si dovezly náskok jednoho gólu. Ale poháry se hrají na dva zápasy a postoupí ten, kdo je zvládne lépe. My prohráváme v poločase, ale máme výhodu domácího prostředí. Doufám, že si v šatně všichni uvědomují, že je odveta s Antverpami vyvrcholením určitého období. A podle toho by to mělo na hřišti vypadat,“ uvedl před odvetou trenér Pavel Vrba.

Jeho tým se momentálně nenachází v komfortní situaci. V boji o Evropskou ligu bude proti Antverpám dohánět jednogólové manko. A v neděli navíc viktoriáni prohráli doma i v české lize, poprvé od loňského března. Slovácku podlehli 0:2 a už čtyři zápasy neskórovali. „S tím samozřejmě nemůžeme být spokojení, my ani naši fanoušci. Snažíme se na tom pracovat, ale ve finální fázi se nám nedaří. Góly jsou kořením fotbalu, rozhodují. Věřím, že už to konečně protrhneme,“ přál si plzeňský kouč před důležitým mačem.

Nepostup do skupiny Evropské ligy by mohl mít pro plzeňský klub fatální následky. V posledních osmi letech nehráli fotbalisté Viktorie skupinu evropských pohárů pouze jednou – v létě 2014 vypadli s Ploještí, což tehdejšího trenéra Dušana Uhrina mladšího stálo místo. „I já už jsem jednou vyřazení zažil,“ připomněl Pavel Vrba rok 2010 a zápasy s tureckým Besiktasem Istanbul. „A znovu už bych to zažít nechtěl,“ dodal kouč.

Jenže tehdy Viktoria teprve začala stoupat vzhůru. Od té doby zažila v pohárové Evropě fantastické chvíle. Na zápasy s Barcelonou, Bayernem, Manchesterm City či Realem se bude v Plzni ještě dlouho vzpomínat. Ale teď si všichni přejí, aby nezůstalo jen u vzpomínek. K tomu je však potřeba nejprve zvládnout dnešní odvetu s Antverpami. A před ní jsou viktoriáni v prekérní situaci. V takové snad ještě nebyli. Zvládnou ji?

Statistická fakta

Vítěz dvojzápasu si v závěrečném 4. předkole EL zahraje s Mariupolem nebo Alkmaarem; jejich první zápas na Ukrajině skončil remízou 0:0. Trenér Pavel Vrba dovedl až na premiéru s Besiktasem viktoriány pokaždé minimálně do skupiny Evropské ligy. Čtvrteční soupeři v ligových generálkách prohrály, Plzeň doma podlehla Slovácku 0:2, Antverpy padly v Charleroi 1:2.