Viktoria 2008: Rozpačité jaro, nadějný podzim

Plzeň - U mužstva se vystřídali čtyři trenéři, ale výhled pro příští rok je rozhodně nadějný.

5.1.2009

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

V sedmadevadesátileté historii Viktorie Plzeň byly roky slavné, kdy se borci téměř dotýkali fotbalového Olympu. Třeba v pětatřicátém roce minulého století svedli ve Středoevropském poháru dva nezapomenutelné duely s Juventusem Turín. Či v jednasedmdesátém roce válčili v Poháru vítězů pohárů se slavným Bayernem Mnichov. Na čestném klubovém místě je i mezinárodní duel s brazilským Flamengem ve dvaašedesátám roce.

Byly však i roky, které v kronikách slavného klubu nejsou zrovna psány zlatým písmem. Patří sem zejména časté pády do druholigové společnosti, kdy bylo fanouškům v Plzni i v celém kraji hodně smutno.

Kam zařadit rok 2008? Nutno konstatovat, že rozhodně nebyl neúspěšný. Prvoligová Viktoria sice nepatřila k naší absolutní špičce, ale zároveň už nebyla podceňovaným týmem, na kterém každý favorit sbíral body. Jaro bylo rozpačité, ale v závěru podzimu už Plzeň produkovala atraktivní fotbal, lahodící oku fanoušků, ale i náročných odborníků. Byl to rok další stabilizace klubu.

JARO 2008

Viktoria přezimovala na šesté příčce. V odehraných šestnácti kolech podzimu 2007 získala pod vedením trenéra Stanislava Levého pětadvacet bodů, což byl výborný základ pro jaro. Z kádru sice odešli Fillo, M. Jarolím, Smejkal, Daněk, Zakopal, Bittengel a Šíma, směrem do Štruncových sadů však zamířili Petržela, Rodrigues, Varadi, Navrátil a Sylvestre. Některé opory odešly, ale i noví hráči měli svoji kvalitu.

17. kolo – 17. 2.: Viktoria Plzeň – 1. FC Brno 2:0 (2:0). Jarní premiéra po výborném výkonu celého mužstva dopadla na jedničku. Střeštíkovu tutovku vychytal Ilizi a za chvíli Varadi poslal domácí celek do vedení. Ještě před přestávkou byl ve vápně sražen Tomáš Krbeček a další novic Sylvestre vstřelil z penalty svůj první gól v české lize. Plzeň na hřišti kralovala, ale další velké šance už zahodila. Před jarem podceňovaná Viktoria se vyšplhala na výbornou pátou příčku.

18. kolo – 24. 2.: Bohemians 1905 – Viktoria Plzeň 2:2 (1:1). Dobře hrající Plzeň sahala po výhře. Góly Rótha a Varadiho dvakrát vedla, ale před vyprodaným vršovickým ďolíčkem měli klokani neuvěřitelné štěstí. Gólem do šatny poprvé vyrovnával Morávek a v nastaveném čase, kdy už hosté téměř slavili tříbodový zisk, vyrovnal střelou z hranice vápna Rezek. Remíza venku byla spíše ztrátou.

19. kolo – 2. 3.: Viktoria Plzeň – Baník Ostrava 0:4 (0:3). Když padnout, tak s rachotem, řekli si nejspíš borci Viktorie. Porážka se dostavila po deseti neprohraných domácích utkáních v řadě. První dvě šance nevyužil Petržela a naopak udeřilo na druhé straně. Dvakrát překonal Iliziho dlouhán Magera, třetí gól přidal před poločasem Svěrkoš a týž hráč po přestávce dílo zkázy pro Plzeň dovršil.

20. kolo – 8. 3.: FC Zlín – Viktoria Plzeň 3:1 (2:0). Šmahajova skvostná rána z dálky do šibenice a Varadiho vyloučení už po půlhodině hry ovlivnily výsledek. Zúbek přidal druhý gól, Trapp sice snížil, ale z tlaku Viktorie se Zlín vymanil a Kroča výhru jistil. Rozhodčí Hrubeš poslal plzeňského kouče Levého na tribunu. „Jeho výkon se mi líbíl. Tak mě poslal, abych se na něj díval shora,“ ironizoval Stanislav Levý.

21. kolo – 16. 3.: Viktoria Plzeň – Slovan Liberec 0:1 (0:0). Hlavičku Tomáše Krbečka gólman Zlámal zázračně vyrazil a zlikvidoval dvě další stoprocentní šance Sylvestreho. Jedinou vydařenou akci Liberce zužitkoval však v jediný gól utkání Kerič a o další domácí porážce Plzně tak bylo rozhodnuto. Přesto se Viktoria v tabulce držela na velmi dobré šesté příčce.

22. kolo – 24. 3.: Viktoria Plzeň – FK Teplice 0:2 (0:1). Aktivnější hosté Viktorii tentokrát fotbalově přehráli a hlavičkami stoperů Lukáše a Rosy jí připravili další domácí prohru. Trenér Levý byl po dalším nevydařeném utkání hodně rozčarován: „Koledovali jsme si o góly a také jsme je dostali. Od pondělí budou každý den dva tréninky a padnou tvrdé pokuty.“

23. kolo – 30. 3.: Viktoria Žižkov – Viktoria Plzeň 0:0. Po čtyřech porážkách v řadě Západočeši konečně trochu zabrali. Lukáš Krbeček v brance vychytal šance Žižkova, po střele Kušníra mu pomohlo břevno, a když se hosté příliš do útočení nehrnuli, zrodila se spravedlivá bezbranková remíza podložená poctivou obrannou prací.

24. kolo – 7. 4.: Viktoria Plzeň – Slavia Praha 0:0. Skvělý zápas gólmana Lukáše Krbečka. Chytil penaltu Kalivodovi po ruce Sylvestreho ve vápně a čtyři minuty před koncem po další ruce Lecjakse zlikvidoval i penaltu Tavarese. Viktoria výborně bránila a vysokého favorita sesadila z čela tabulky, kde trůnil dlouhých šestnáct kol.

25. kolo – 12. 4.: Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 1:0 (1:0). Kouzlo plzeňského penaltového specialisty Lukáše Krbečka tentokrát nefungovalo. Onofrej vstřelil z pokutového kopu rozhodující gól a Plzeň už tak neskórovala 472 minut. Ve druhé půli se sice hrálo jen na branku Olomouce, ale v koncovce to ze strany Viktorie byla marnost nad marnost. Opět bez gólu!

26. kolo – 20. 4.: Viktoria Plzeň – SK Kladno 1:2 (1:1). Obrovský šok! O záchranu bojující hosté si odvezli všechny body, přestože to tak vůbec nevypadalo. Petržela po sólu konečně protrhl střeleckou smůlu a Viktoria byla aktivnější než soupeř. Toho probral z letargie až vyrovnávací gól Killara do šatny. Petržela sice trefil po obrátce břevno, Varadi neproměnil šance, a tak dvacet minut před koncem rozhodl Cigánek. Trenér Stanislav Levý byl odvolán.

27. kolo – 27. 4.: FK Mladá Boleslav – Viktoria Plzeň 3:0 (2:0). Premiéra Karlu Krejčímu na lavičce Viktorie nevyšla. Rajnoch s Hrdličkou získali během patnácti minut pro domácí dvoubrankový náskok a prakticky bylo po zápase. Sedláček přidal třetí gól a hosté dohráli rozhodnuté utkání ve velkém útlumu.

28. kolo – 4. 5.: Viktoria Plzeň – FK Jablonec 2:0 (1:0). Konečně vítězství! V první půli Varadi a po změně stran Borek rozradostnili Štruncovy sady. Výhra mohla být ještě vyšší, ale Špit Jablonec několikrát podržel a střelce Viktorie vychytal v momentech, kdy už domácí hráči zvedali radostí ruce nad hlavu.

29. kolo – 10. 5.: Dynamo České Budějovice – Viktoria Plzeň 1:1 (1:1). Hosté dokonale zaspali úvod a ofenzivu domácích ukončila přesná gólová hlavička Horejše. Probuzená Viktoria ale začala soupeře přehrávat a ještě do přestávky pohotový Varadi skóre zaslouženě srovnal. Po obrátce už hrály oba týmy na jistotu a žádné střelecké manévry se na českobudějovickém Střeleckém ostrově nekonaly.

30. kolo – 17. 5.: Viktoria Plzeň – Baník Most 6:2 (4:1). Epilog byl skvělým střeleckým galapředstavením. Diváci se bavili! Sestupující soupeř šel sice rychle Schutem do vedení, ale dva góly Varadiho, dva Sylvestreho a další trefy do černého z kopaček Navrátila a Petržely zajistily Viktorii rekordní výhru. Vše byly opravdu lahůdkové trefy! Druhý gól Mostu vstřelil Bogdanov.

Konečná devátá příčka sezony 2007/2008 nebyla neúspěchem, přestože v předcházejícím prvoligovém ročníku obsadila Viktoria v první lize vynikající šesté místo. To však bylo jedno z nejlepších umístění v historii Viktorie.

PODZIM 2008

Do sezony 2008 – 2009 vstoupila Viktoria s novým trenérem Jaroslavem Šilhavým a především s posíleným kádrem. Odešli sice brankář Lukáš Krbeček, dále Borek, Müller, Psohlavec, Sylvestre, Róth, ale hlásily se hlavně posily: Horváth, Poštulka, Limberský, Rezek, Tatanašvili, Hochmeister, Mlika a Vaculík. Co jméno, to velké očekávání kvalitní fotbalové práce.

1. kolo – 2. 8.: Viktoria Plzeň – Viktoria Žižkov 3:2 (2:0). Čekaly se velké věci a téměř vyprodané Štruncovy sady (7128 diváků) také viděly výbornou první půli hlavně v podání Viktorie. Faul na Rezka potrestal Horváth gólem z penalty a Limberského chytrá střela znamenala už dvoubrankové vedení. Vozábal sice snížil, ale střelu Petržely si srazil do branky Hušbauer. Naumov v nastaveném čase už jen snižoval.

2. kolo – 10. 8.: Sigma Olomouc – Viktoria Plzeň 2:1 (0:1). Slibný výkon v první půli korunoval vedoucím gólem Tatanašvili. Přestože hned po přestávce Schulmeister vyrovnal, držela Viktoria stav 1:1 až do 82. minuty. K cennému bodu bylo blizoučko. Potom se však Kazár z trestného kopu trefil přímo do šibenice a bylo rozhodnuto o všech bodech pro domácí.

3. kolo – 16. 8.: Viktoria Plzeň – Slavia Praha 1:1 (0:0). Velký ligový šlágr! Vyprodaný stadion viděl ve 40. minutě červenou kartu pro Petrželu a následující velmi statečný výkon o jednoho muže oslabené Viktorie. Kanonýr Necid sice získal Slavii čtrnáct minut před koncem vedení, sešívaní už počítali se třemi body, ale v nastaveném čase střídající Vaculík střelou snů z hranice vápna bez přípravy pod břevno rozjásal domácí a zaplněné Štruncovy sady.

4. kolo – 23. 8.: Slovan Liberec – Viktoria Plzeň 1:1 (0:0). Hosté začali odvážně, Tatanašvili ale hlavičkoval v jasné šanci jen do břevna. I po změně stran byla aktivní Plzeň blízko brance, trefil se však na druhé straně po jediné vydařené akci Blažek. Snaha hostů o zasloužené vyrovnání se naplnila dvě minuty před koncem: Rada nastřelil břevno a Varadi obloučkem hlavou rozjasnil plzeňské tváře.

5. kolo – 30. 8.: Viktoria Plzeň – FK Teplice 1:1 (1:1). Z oblohy se snesl parašutista, předal sudímu míč a s komentováním duelu začal legendární slovenský reportér Karol Polák. Po faulu na Limberského se z přímého kopu přesně trefil Horváth, ale ještě do přestávky Severočeši skóre srovnali: Doležal nacentroval a nešťastný Smola hlavou poslal míč do vlastní sítě. Nápor Viktorie ve druhém dějství přinesl šance, nikoliv však kýženou rozhodující a vítěznou branku.

6. kolo – 14. 9.: 1. FK Příbram – Viktoria Plzeň 2:2 (2:1). Úvodní šanci Varadi nevyužil, a tak šli do vedení domácí: Klesa tvrdou ranou z úhlu překonal překvapeného Poštulku. Za pár minut Limberský nacentroval a Varadi hlavičkou zacílil tentokrát přesně. Ještě do přestávky však šla Příbram opět do vedení, když po faulu Navrátila na Huňu proměnil penaltu Oguz Han Biyik. Po obrátce se hrálo v režii Plzně a alespoň bod vybojoval Petržela. Škoda, u nováčka bylo na výhru!

7. kolo – 20. 9.: Viktoria Plzeň – SK České Budějovice 1:1 (0:0). Plzeňský remízový král uhrál pátý nerozhodný výsledek v sedmi kolech! Jihočeši byli první půli hodně aktivní a Viktoria doma tahala za kratší konec. Po přestávce se karta otočila a Plzeň byla lepší. Nikým nehlídaný Petržela si naběhl na přímý kop Limberského a zajistil domácím vedení. Radost však trvala pouhé čtyři minuty a Sedláček vyrovnal.

8. kolo – 27. 9.: Viktoria Plzeň – Baník Ostrava 1:3 (0:2). Díry v defenzivě přivodily domácím prohru. Otepka zajistil hostům vedení, Svěrkoš zahodil penaltu, ale ještě do přestávky poslal Baník do dvoubrankového náskoku Lička. Jiskřičku naděje vykřesal přesnou ránou záložník Horváth, ale definitivní hřebíček zasadil Viktorii do rakve Otepka z penalty. Plzeň prohrála s Ostravou doma stejně jako na jaře.

9. kolo – 4. 10.: FC Zlín – Viktoria Plzeň 2:0 (1:0). Klasická ukázka toho, že velká územní převaha nemusí znamenat vítězství. Západočeši totálně selhali v koncovce a podlehli poslednímu celku tabulky. Rezek spálil tutovku a z protiútoku skóroval Bača. Vyrovnat mohli Tatanašvili, nová posila ze Sparty Kolář, opět Tatanašvili, a když byl vyloučen Limberský, tak Žůrek v závěru jistil výhru. Když se nedaří, tak se nedaří! Trenér Jaroslav Šilhavý byl vedením Viktorie odvolán a vystřídal ho Pavel Vrba.

10. kolo – 19. 10.: Viktoria Plzeň – Sparta Praha 1:1 (1:1). Favorit se v Plzni hodně bál i o remízu. Poštulkovi proletěl po rohu míč mezi rukama a od stehna Slepičky se odrazil do sítě. Rezek do přestávky chytrým gólem vyrovnal a po obrátce měl dvakrát na noze vítězný gól Kolář. „Měli jsme na výhru,“ povzdechl si po utkání kapitán Viktorie Pavel Horváth, který v létě musel ze Sparty odejít.

11. kolo – 26. 10.: FK Bohemians – Viktoria Plzeň 0:2 (0:1). Hostující tým byl po všech stránkách lepším celkem a nováčka jasně přehrával. Na vstřelené dva góly však potřeboval opět hodně šancí. Vítěznou trefu zařídil Horváth parádní technickou střelou z trestného kopu, za kterou se domácí brankář jen podíval. Demeterova bezohledná kosa zastavila sólo Koláře a viník dostal červenou kartu. Zaslouženou výhru potvrdil po sólu střídající Mlika. Nový muž ve svatyni Viktorie Ticháček udržel čisté konto.

12. kolo – 2. 11.: Viktoria Plzeň – FK Jablonec 1:1 (0:1). Oboustranně kvalitní a hlavně útočný fotbal diváky rozhodně nenudil. Jablonecký gólman Špit opět v Plzni kraloval a přiváděl bravurními zákroky domácí borce k velkému údivu. Když vychytal tutovky Trappa a Koláře, vystřelil na druhé straně Zábojník a rozjásal hosty. Po obrátce utekl Petržela a jeho přihrávku napálil prudce do branky Trapp. Zbytek duelu byl ve znamení neúspěšných soubojů domácích hráčů s vynikajícím Špitem.

13. kolo – 9. 11.: 1. FC Brno – Viktoria Plzeň 1:2 (0:1). Opět výborný výkon Viktorie v cizím prostředí. Petržela obral o míč domácí obránce, naservíroval míč na malé vápno a Rezek měl jednoduchou úlohu, kterou snadno splnil. Pojistit výhru potom odmítli T. Krbeček s Petrželou, až Mlika si zopakoval sólo z Bohemians a vstřelil rozhodující druhý gól. V závěru byl vyloučen Trapp a Polách z penalty už jen korigoval výsledek. Zasloužená výhra!

14. kolo – 15. 11.: Viktoria Plzeň – FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0). Výborný fotbal v podání Viktorie. Neustálý pohyb, přesné přihrávky a vytváření brankových příležitostí znamenalo zaslouženou výhru nad favoritem. Rohový kop přizvedl Rezek a dlouhý stoper Navrátil hlavičkoval pod břevno. Stoprocentní šanci spálil Rezek, a tak definitivní radost přinesla hlavička Koláře po dalším rohovém kopu. Plzeň byla po této výhře v tabulce osmá.

15. kolo – 23. 11.: SK Kladno – Viktoria Plzeň 1:0 (0:0). První porážka pod vedením trenéra Pavla Vrby byla naprosto zbytečná. Plzeň byla herně lepším celkem, ale měla velké problémy v koncovce. Snaha kombinovat až do branky vůbec užitek nepřinesla. Domácí se soustředili na tuhou defenzivu a vyráželi do brejků. Po hodině hry dostal dlouhou přihrávku střídající Šísler a technickou střelou z hranice vápna překonal Ticháčka. Absence Trappa s Horváthem byla v utkání až příliš citelná.

16. kolo – 29. 11.: Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc 4:0 (1:0). Konec dobrý, všechno dobré. V předehrávce jarního kola podala Viktoria výborný výkon a srpnovou porážku odvedla soupeři i s úroky. Rezek technickou střelou obstřelil Drobisze, Trapp tečovanou střelou přidal druhý gól, po brejku se prosadil Petržela a skóre uzavřel Kolář. Viktoriáni kromě čtyř gólů nastřelili čtyřikrát tyč!

Závěrečná bilance podzimu není nakonec vůbec nepříznivá. Viktoria přezimuje na sedmém místě s dvaadvaceti body a aktivním skórem 23:19. Pro jarní část první ligy si vytvořila příznivou pozici.

Zatím si vede velmi úspěšně i v Poháru ČMFS, kde se výhrami v divizních Domažlicích 3:0, ve druholigovém Fulneku 2:0 a v třetiligové Hlavici 7:1 probojovala do čtvrtfinále celé soutěže, kde ji na jaře čeká ve dvou utkáních pražská Sparta.

Historický úspěch zaznamenali v roce 2008 starší dorostenci Viktorie Plzeň U19, kteří vyhráli celostátní dorosteneckou ligu ročník 2007 – 2008 a podruhé v historii se stali mistry České republiky. Svým výkonem se tedy zasloužili o zlatý zápis do kroniky klubu.

5.1.2009 VSTUP DO DISKUSE

Politika je živila, musí se poohlédnout jinde

Tomáš Mertl se stal potřetí otcem.

Hokejový útočník Tomáš Mertl se stal potřetí otcem

Na volby vyrazil Plzeňan trabantem

Plzeň - Josef Odehnal dostal automobil v roce 1995 od své tchyně.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.