Na fotbalové hřiště se z rozcvičkyv přilehlé posilovně trousí hráči plzeňské Viktorie, kteří jsou na jihu Španělska na zimním soustředění. Po krátkém proslovu trenéra Adriana Guľy se hrozen fotbalistů rozděluje na dvě party. Trénink začíná.

Ve střehu jsou i Guľovi asistenti včetně videoanalytika Ladislava Kubalíka, který obsluhuje teleskopickou kameru umístěnou na vysokém stožáru nad hřištěm.

Práce s videem je jednou ze stěžejních věcí nového trenérského štábu. Neméně důležitou pomůckou je GPS systém Catapult, a tak fotbalisté Plzně navlékají každý trénink na horní část trupu speciální vesty.

„I když se svými kolegy už trénujeme dlouho, tak příprava na trénink zabere stále hodně času. O detailech se bavíme. Neříkám každý den, ale třicet minut až hodinu, protože pro nás je podstatné, kdo bude do cvičení zapojený, i v jakém herním prostoru,“ vysvětluje plzeňský trenér Guľa.

Důležitými informacemiz videozáznamu z tréninků a zápasů pak zásobují hlavního trenéra jeho asistenti.

„S videem pracují moji asistenti, kteří záběry sestřihají a mohou je poslat hráčům, aby se na to podívali a mohli se zlepšovat. Když potřebuji, podívám se na video sám. Stačí mně ale vybrat si segment, který skutečně potřebuji – třeba něco z patnáctiminutové hry v tréninku nebo zápasu. Celý tento proces je časově náročný, ale tím, že je nás v realizačním týmu hodně, je práce rozložená na více lidí,“ říká kouč Viktorie.

Podstatné informace z videa i GPS systému Catapult dostávají plzeňští fotbalisté buď od Guľy, nebo jeho asistentů. „Chci, aby moji asistenti pracovali minimálně na stejné úrovni jako já. Takže i oni dodávají hráčům informace a je to stejné, jako kdybych je hráčům dával já. Nemohu být všude. Skupinová videa probírají s hráči asistenti,“ uvádí Adrian Guľa.

Na výstupy z dat GPS systému je odborník kondiční trenér Martin Kojnok. „Nejde jen o tepovou frekvenci a odezvu organismu na zátěž. Catapult nám poskytuje běžecká data v počtu naběhaných metrů, v jaké intenzitě, plus akceleraci a deakceleraci, tedy jak a kolikrát hráči brzdí,,“ popisuje trenér Plzně.

Na prvním místě pochopitelně zůstává fotbal, nikoli atletika. „Pro mě není podstatných tři sta běžeckých dat, ale potřebuji čistější výstup, odfiltrovaná data. A na to mám špičkového odborníka,“ přiznává čtyřiačtyřicetiletý Guľa.

Například stoperovi Romanu Hubníkovi naměřila GPS technologie za půl hodiny úterního tréninku tři uběhnuté kilometry. A to byl ve skupině, která absolvovala lehčí trénink kvůli větší zátěži v utkání proti Örebru. „Na úterním tréninku šlo o aerobní výběh, cvičení přihrávek – na jeden dotyk s balonem. Poté odešli někteří kluci do posilovny. Parta, která odehrála méně minut s Örebrem, měla více přihrávkových cvičení a pak hru na dvě branky,“ dodává.

Trojici Kopic, Janošek a Chorý čekalo půl hodiny před koncem tréninku dohánění fyzické kondice běháním po obvodu hřiště. „Mají tréninkové manko kvůli zdravotním problémům,“ vysvětluje Guľa.

Zítra čeká Viktorii zápas s Krasnodarem. Navíc start fotbalové FORTUNA:LIGY se nezadržitelně blíží. „Objem a intenzita tréninků už bude nižší – podobný rytmu v průběhu ligy,“ uzavírá Guľa.