V pátek navštívili Gibraltar, v sobotu karneval v Cádizu a závěrečný duel Viktorie se Záporožím, noční prohlídku Sevilly a včera seděli v hledišti San Barnabeau v Madridu na ligovém duelu domácího Realu s Villarrealem. Úctyhodný záběr.

Ale pěkně po pořádku. Páteční výlet na Gibraltar zanechal ve všech nezapomenutelné zážitky. A začalo to už počasím. Po čtvrtečním lijáku a silné bouři, které způsobily v okolí El Puberta de Santa María na některých místech i záplavy, se čtyři desítky fanoušků v hotelu Puerto Bahia probudily v pátek do slunečného rána.

Teploměr v průběhu dne prudce stoupal a na náměstí v Gibraltaru ukazoval pro českého turistu neskutečných dvaadvacet stupňů.

Po překročení španělsko gibraltarských hranic bylo okamžitě jasné, že se nacházíte na britském území. Policisté s typickými přílbami, oblečení do stejných uniforem jako v Anglii, anglické nápisy na každém kroku.

V britské korunní kolonii se výprava rozdělila na dvě části. Jedna se za dvacet eur na osobu svezla na vrchol 425 metrů vysoké gibraltarské skály taxíkem, v kterém vám cestou pustí v televizi pásmo o historii i současnosti poloostrova. K údivu pasažérů dokonce v českém jazyce.

Druhá skupina fanoušků Viktorie, ta sportovně zdatnější, se vydala na vrchol pěšky. Pěším velel Zdeněk Pavel alias Pitralon. V Gibraltaru je totiž už podruhé a právem zkušenějšího se ujal velení. „Před šesti lety jsem byl s rodinou na dovolené ve Španělsku a udělali jsme si z místa pobytu šestisetkilometrový výlet na Gibraltar,“ vypráví jeden ze skalních fanoušků Viktorie, který fandí západočeskému klubu už téměř třicet let.

Když vystoupáte na vrchol skály, naskytne se vám úchvatný pohled z výšky na modrozelené moře, za zády máte Evropu, před sebou na dohled marockou pevninu. Do toho pod vámi startuje na letištní ploše Boening 737. Úchvatné.

A nejednou vám skočí na záda opička, magot bezocasý, a ne a ne z vašeho ramene seskočit. Vysvobodí vás až kolega s banánem v ruce.

Pobyt na území velkém jen něco málo přes šest kilometrů čtverečních uteče jako voda.

A rychle zase do autobusu, který nabere směr El Puberto de Santa María. Tam už na fanoušky čekali zástupci Viktorie, generální manažer Adolf Šádek, sportovní ředitel František Mysliveček a kapitán týmu Pavel Horváth. Všichni za nimi přijeli z nedaleké Costa Belany, kde je mužstvo na soustředění. Improvizovaná beseda v hotelu Puberto Bahia trvá téměř hodinu a půl a otázky fandů směřují na aktuální formu týmu, cíle pro jaro i na výstavbu nového stadionu. „Zahrát si v Plzni na novém stadionu je můj sen,“ notoval si s fanoušky Pavel Horváth.

Generální manažer Adolf Šádek ocenil dalekou cestu čtyřicítky příznivců. „Smekám před vámi. Tohle se nikde nevidí. A já si vážím každého z vás, kdo dorazil až sem. Za celý klub vám děkuji a věřím, že nebudete litovat ani jedné minuty ve Španělsku,“ vysekl poklonu Šádek.

Nabitý program pokračoval z pátku na sobotu sledováním hokejového přenosu Česká republika – Lotyšsko v televizi, ale už odpoledne všichni povzbuzovali Viktorii v boji proti Záporoží (0:1).

To už pobyt výpravy fanoušků směřoval do finiše. Následovala cesta a noční prohlídka Sevilly, po půlnoci odjezd do Madridu a potom večer v neděli utkání španělské ligy Real – Villarreal.

Pak už jen poslední noc na španělském území a dlouhá cesta domů. Do Plzně by se měla výprava fanoušků vrátit z historicky největšího zájezdu Viktorie v zítřejších odpoledních hodinách.