Když před dvanácti lety v roce 1997 sestoupili fotbalisté Slavoje z tehdejšího oblastního přeboru, málokdo očekával, že klesnou postupně až do I. B třídy a upadnou tak do šedého průměru.

Z této soutěže se dokázal Stod vyhrabat až letos a zaslouženě postoupil do I. A třídy. „Původně jsme na postup ani nemysleli, ale když béčko Domažlic a Dlouhý Újezd začaly ztrácet body, řekli jsme si, že to zkusíme,“ říkal stodský sekretář Jiří Štökl.

Nakonec Stodští obsadili druhou příčku se stejným počtem bodů jako první a přímo postupující rezerva Domažlic a získali právo zahrát si baráž s Bezdružicemi. V prvním duelu venku vyhráli 4:3 a doma postup potvrdili dalším vítězstvím 4:1.

„Baráž už byla naší jednoznačnou záležitostí. Oba zápasy jsme hráli výborně a nedali soupeři vůbec šanci,“ pochvaloval si Jiří Štökl výkon mužstva. Navíc na domácí odvetu přišlo přes sedm stovek diváků.

„Mohlo jich být až osm set, protože děti a ženy u nás neplatí. Také se už nehrály jiné soutěže a na náš stadion dorazili i diváci odjinud,“ vysvětloval rekordní návštěvu sekretář.

Postup do 1.A třídy byl kolektivní záležitostí, přesto se celek opíral o pevnou osu mužstva. „Tým těžil z výkonů Pavla Schejbala, Romana Snášela, Romana Dlouhého, dobří byli i mladí, třeba Hruška nebo v brance Čermák. Postup vybojovali všichni a velkou zásluhu má na něm i realizační tým v čele s trenérem Liborem Kazdou a sportovním manažerem Václavem Štefánkem,“ tvrdí stodský sekretář.

Rukopis Václava Štefánka staršího nesla už spanilá jízda Vejprnic, která se zastavila až v divizi, a to na delší čas. Že by něco takového v podobě dalšího vzestupu zažil v nejbližších letech i fotbalový Stod?

Každopádně se mužstvo posílí a padají různá jména. Třeba Bouřa s Košťálem právě z Vejprnic. „Určitě posily přijdou, v jednání je několik hráčů,“ slibuje Jiří Štökl. Stodskou fotbalovou euforii potvrzuje i fakt, že osud klubu není lhostejný ani místní radnici.

„Všichni mají radost, že se tu konečně bude hrát vyšší soutěž. Samozřejmě, že i místní zastupitelé. Věříme proto, že se do podpory klubu zapojí i radnice, nějaká jednání už probíhají,“ informuje sekretář Slavoje.

Hned úvodní kolo I. A třídy přinese pro nováčka utkání jako hrom! Stod hraje derby na půdě blízkého Zbůchu, který sestoupil z krajského přeboru a velkou návštěvu čeká určitě dramatický a kvalitní fotbal.