Současný reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý, stříbrný z Eura 1996 Karel Šilhavý, bratři Lukáš a Tomáš Doškové, Jiří Skála, Petr Vlček, Pavel Fořt nebo Robert Vágner. Ti všichni tenkrát odcházeli z Plzně za lepším.

„Když jste chtěl hrát v nároďáku, tak vám ani nic jiného nezbývalo. Většina reprezentantů byla ze Sparty nebo ze Slavie. Já měl to štěstí, že jsem dostal nabídku ze Slavie,“ vzpomíná Robert Vágner na životní přestup.

Bylo mu 21 let. „Přemýšlel jsem, jestli na to vůbec mám, ale nakonec jsem si řekl: Proč to nezkusit. Při nejhorším tě pošlou zpátky,“ přibližuje Vágner svoje pocity. „Bylo to správné rozhodnutí. Prožil jsem tam krásných pět let. Hned po roce jsme získali titul, hráli jsme evropské poháry,“ popisuje rodák z Plzně.

A právě k tomu se váže jeho nejkrásnější vzpomínka na angažmá ve Slavii.

„Dal jsem gól AS Řím, vyhráli jsme 2:0 a postoupili jsme do semifinále Poháru UEFA,“ připomíná.

Ačkoliv na angažmá ve Slavii vzpomíná v dobrém, srdcem zůstal Plzeňák. „Narodil jsem se tady, žiju tady a nejspíš tady i umřu,“ usmívá se. Ptát se tedy, komu bude v nedělním souboji držet palce, je naprosto zbytečné.

„Jasně, že budu fandit Plzni,“ odpoví rázně.

Zároveň ale uznává kvality soupeře. Slavia obhajuje titul, vede ligu a navíc se jí daří i na mezinárodní scéně. Jako za dob Vágnera, i když tenkrát do Ligy mistrů nepostoupila. Letos ano. „Přál bych si, aby vyhrála Viktorka. Ale Slavie udělala za poslední roky obrovský pokrok,“ podotýká Vágner.

A zamýšlí se i nad příčinami vzestupu sešívaných. „Asi je to i financemi z Číny. Když máte peníze, můžete si leccos dovolit. Navíc ve Slavii všechno klape, je tam dobrý trenér, hrajou náročný fotbal, který by chtěl asi předvádět každý. A hlavně jsou úspěšní, i na mezinárodní scéně. To mě až překvapuje, ale prostě to tak je,“ vypráví.

Přesto si nemyslí, že by Plzeň byla bez šancí. „Zdá se mi, že Viktorka teď chytla druhý dech. Její přednost tkví ve zkušenosti, umí hrát velké zápasy. Věřím, že vyhraje a boj o titul bude ještě zajímavý,“ přeje si Vágner.

Viktoriáni už se podle něho vyrovnali nejen s vyřazením z pohárové Evropy, ale také s odchodem slovenského reprezentanta Patrika Hrošovského. „To byla duše mančaftu, ale kluci se s tím už srovnali. Kalvach s Procházkou ho dokázali nahradit. Na minulý zápas s Baníkem (3:0) byly jenom dobré ohlasy,“ dodává Vágner.

Že by měl na nedělní ligový šlágr vliv včerejší souboj Slavie v Lize mistrů s Barcelonou, si nemyslí. „Slavie má široký a kvalitní kádr. I když prostřídají sestavu, mančaft šlape pořád, Nejdou výkonnostně dolů. Ti hráči, kteří naskakují jenom v lize, se chtějí ukázat a podají maximální výkon,“ myslí si 45letý borec, který v plzeňské Viktorii trénuje dorost U18.

I Vágner tak bude mít v neděli napilno. Jeho mladíci hrají v Sokolově a pak budou spěchat domů na ligový šlágr.

Házenkář Roman Bečvář na jednom z tréninků v městské hale na Slovanech.
Němec Bečvář se vrátil domů na sraz nároďáku