„Já na Slavii nemohu říct nic špatného. Tehdy to byly spolu se Spartou top kluby. Slavia mi otevřela dveře do Evropy, dostal jsem se i do reprezentace, i když to bylo jen na dva zápasy,“ říká Robert Vágner, jeden ze zmíněných fotbalistů Viktorie, kteří z klubu ze západu Čech později zamířili do Edenu. V roce 1995 tehdy jednadvacetiletý šikovný a rychlonohý útočník odešel do Slavie. Rok nato se v Edenu radoval ze zisku mistrovského titulu.

Vágner, který s fotbalem začínal v klubu, kde hrál jeho otec Jaroslav (Lokomotiva Plzeň), oblékal sešívaný dres pět sezon. Když měl den, byl k neudržení. V roce 1997 dal v dresu Slavie v zápase proti Uherskému Hradišti čtyři branky a přispěl k vysokému vítězství 9:1. Stal se tak po Josefu Obajdinovi druhým čtyřgólovým střelcem v historii české ligy. Později hrál za Teplice, v Maďarsku za Újpest FC a Ferencváros, jednu sezonu za bundesligový tým FC Energie Cottbus. V roce 2005 se vrátil do Viktorie Plzeň, ale po jedné sezoně odešel do druhé řecké ligy a kariéru pak zakončil v Německu v nižších soutěžích. Fotbal neopustil, ani když pověsil kopačky na hřebík – vydal se na dráhu trenéra. V České fotbalové lize vedl Chomutov a Most, dnes je trenérem FC Rokycany v krajském přeboru.

Dění v českém fotbale bedlivě sleduje a v neděli nebude chybět v hledišti Doosan Areny při utkání dvou svých klubů – Viktorie a Slavie. Na stadion přivede také svého syna Roberta. Devítiletému Vágnerovi juniorovi, který se fotbalové abecedě učí v přípravce Viktorie Plzeň, se ale s tátou na utkání se Slavií původně vůbec nechtělo.

„Bylo to z trucu. Chtěl jít ve čtvrtek na utkání Evropské ligy s Luganem, ale to jsem mu zakázal, protože se hrálo pozdě večer a on musí druhý den do školy. A tak mně na oplátku řekl, že se mnou nepůjde v neděli na Slavii, že je to jen obyčejný zápas, protože Viktorka už má obrovský náskok,“ vypráví Vágner starší.

Otec synovi nakonec domluvil a půjdou na fotbal spolu. „Vysvětlil jsem mu, že takový zápas by si neměl nechat ujít, protože proti sobě nastoupí dva nejlepší české kluby. Navíc bude vyprodaný stadion a skvělá atmosféra,“ říká třiačtyřicetiletý trenér. Jak podle něj zápas dopadne? „Slavia musí vyhrát, jinak si může nechat o titulu jen zdát. Když vyhraje Viktorka, může si naopak dát přihlášku do Ligy mistrů. Můj tip je 1:1,“ říká. Fandit bude Viktorii. „Slavii mám rád, prožil jsem tam krásné roky, ale moje srdce patří do Plzně,“ dodává Robert Vágner.