Hned po Pavlu Horváthovi, který působil v Galatasarayi Istanbul, má ze současného kádru největší zkušenosti s tureckým fotbalem.

Patří do čtveřice hráčů současného kádru FC Viktorie Plzeň (ještě Horváth, Rajtoral a Kolář), která zažila atmosféru souboje v Evropské lize s Besiktasem Istanbul v roce 2010.

Navíc byl v dresu českého národního mužstva i u letošní výhry v Turecku nad domácí reprezentací.

Teď se obránce Viktorie David Limberský do města dvou kontinentů vrací.

Ve středu večer si při předzápasovém tréninku vyzkoušel trávník na stadionu Fenerbance, kde ve čtvrtek bude bojovat se svými spoluhráči o postup do čtvrtfinále Evropské ligy.

Můžete připomenout vaše zkušenosti s tureckým fotbalem?
Vůbec prvním kontaktem s tureckým fotbalem pro mě byly naše utkání v evropských pohárech s Besiktasem. V prvním zápase jsme remizovali v Praze 1:1 a já vstřelil gól, což u mě není častý jev. Rád vzpomínám i na odvetu v Istanbulu, i když jsme prohráli 0:3 a byli vyřazeni, ale ta atmosféra byla neopakovatelná. A nedávno jsme s reprezentací porazili Turecko 2:0, takže moje zkušenosti jsou zatím příjemné. A doufám, že další ještě přibudou.

Zmínil jste skvělou atmosféru v odvetě s Besiktasem v Istanbulu. Jak na vás tehdy působila?
Jedním slovem fantazie. Na stadionu byl takový hluk, že i když jsme od sebe byli dva metry, nic jsme neslyšeli. Byla to naše první zkušenost s větším počtem diváků při zápase a moc jsme si to tenkrát užili. Už při rozcvičce jsme zírali s otevřenými pusami, jak fanoušci bouřlivě své hráče povzbuzovali.

Mrzí vás o to více, že v odvetě s Fenerbahce se bude hrát před prázdnými tribunami?
Mrzí mě to moc. Už jsme se o tom bavili s klukama, že je to škoda, protože fotbal sehraje pro lidi. A na Fenerbahce by byla pekelná atmosféra, vždyť na fotbal zápasy tam chodí přes padesát tisíc diváků. Štve nás to, ale nedá se s tím nic dělat. Vzhledem k výsledku v prvním zápase v Doosan Areně by to mohla být pro domácí nevýhoda.

V prvním utkání jste nemohl kvůli trestu za tři žluté karty nastoupit. Jak vám bylo, když jste zápas sledoval z tribuny?
Pro mě to byl nezvyklý pocit, po dlouhé době jsem se díval na hru Viktorie z tribuny. Je těžké to hodnotit, Fenerbahce hrálo dobře, drželo balon a vlastně k ničemu nás nepustilo. Pro nás to byl po fyzické stránce hodně náročný zápas, dopředu jsme toho moc nepředvedli. Věřím, že teď, když prohráváme 0:1 a v Istanbulu nemáme co ztratit, budeme hrát v odvetě ofenzivně. A že i v případě, když nepostoupíme, podáme výkon, abychom se za něj nemuseli stydět.

Je podle vás odveta v Istanbulu nejdůležitějším zápasem jara?
To už jsme si říkali před soubojem s Neapolí a určitě si to budeme říkat i tentokrát, a nebo i před zápasem se Spartou, který nás v lize brzy čeká. Když chcete hrát nahoře a být úspěšný na všech frontách, důležitých zápasů je hodně.

Zatím jste v Evropské lize jen třikrát začínali souboj zápasem doma. Proti Besiktasi a Schalke to nevyšlo, byli jste vyřazeni. Co v odvetě udělat pro to, aby se nevyplnilo rčení: Do třetice všeho zlého?
Já si spíše myslím, že je to shoda okolností. Třeba doma proti Besiktasi jsme sehráli fantastické utkání a rozhodčí nás tehdy okradl o výhru. Výborně jsme hráli proti Schalke. Bylo to spíše tím, že jsme doma narazili na velmi silné soupeře. Nemyslím si, že začínat doma je až taková výhoda nebo nevýhoda. Vždycky se to odvíjí od výsledku.

Už jste říkal, že Fenerbahce je velmi silné v ofenzivě, ale co říkáte tomu, že až tolik šancí si v Plzni nevytvořili?
Bylo to dáno tím, že drželi míč a bezbrankový stav jim vyhovoval. A když jim to tam v závěru zápasu padlo, už se také nikam nehrnuli. Po výsledcích s Atlétikem Madrid a Neapolí k nám měli i respekt, měli se na pozoru, poctivě se vraceli a zápas zvládli velmi dobře takticky.

Nemůže výhra v Plzni 1:0 a víkendové vítězství v turecké lize 4:1 hráče Fenerbahce před odvetou tak trochu ukolébat, což by vám nahrálo?
My bychom byli rádi, kdyby se to stalo. Ale moc tomu nevěřím, soupeř je zkušený a má ve svém středu hráče z Evropy, kteří už úspěchy zažili a každý zápas hrají naplno. Oni se vezou na vítězné vlně a my bychom byli rádi, kdybychom je trochu sfoukli dolů.

Pomohlo vám před odvetou, že jste po absenci v prvním zase proti Fenerbahce mohl nastoupit do vítězného zápasu v lize proti Mladé Boleslavi?
Už jsem odehrál spoustu zápasů a neberu si tak moc, když jeden vynechám. Naše mužstvo není poslední dva tři zápasy v top formě, na kterou jsme zvyklí. Když pominu zápas s Fenerbahce, tak ale děláme body a věřím, že se to už zlomí a že zase budeme hrát s lehkostí a zase si budeme vytvářet šance.