Bývalý ligový fotbalista Škody Plzeň Ivan Bican si totiž v roce 1971 zahrál proti bavorskému velkoklubu v Poháru vítězů pohárů.

„Měl jsem radost, když jsem se dozvěděl, že do Plzně přijede Bayern. Po takových letech, to je až neuvěřitelné, jak ten čas utíká," zasní se Ivan Bican.

Pro fotbalové fanoušky na západě Čech, ale i v celé republice to byla tenkrát obrovská událost.

S respektem vzhlíželi na mužstvo soupeře i samotní hráči plzeňské Škodovky. „Do Plzně přijely největší evropské hvězdy, slavný Franz Beckenbauer, brankář Sepp Meier, kanonýr Gerd Müller, na které jsme se rok předtím dívali v televizi při mistrovství světa v Mexiku," říká útočník Škody Plzeň sedmdesátých let.

Rodilý Pražák přišel do Plzně po vojně v Dukle Písek. „V Aritmě jsem hrával se synem tehdejšího trenéra Plzně Karla Kolského, který se chodil v Praze na naše zápas dávat. Po vojně jsem se na podzim vrátil na tři měsíce do Aritmy a v zimě si mě Kolský vzal do přípravy Škodovky. Poprvé jsem její dres oblékl na zimním turnaji ČSAD Plzeň," vzpomíná.

Bican se osvědčil, už v Plzni zůstal a žije tady dodnes. „Zpátky do Prahy mě to už nelákalo. Plzeň mám rád, nedám na ni dopustit," říká úspěšný fotbalový střelec, který ve druhém utkání proti Bayernu v Mnichově překonal slavného gólmana Seppa Meiera.

Ale nepředbíhejme. První utkání se hrálo v Plzni a v ochozech stadionu ve Štruncových sadech se tísnilo třicet tisíc diváků.

„Bylo to něco neuvěřitelného, neopakovatelná atmosféra. Diváci nás hnali dopředu a my jsme odehráli s Bayernem vyrovnanou partii. Neproměnili jsme ale šance a nakonec jsme prohráli těsně 0:1," říká.

V odvetě v Mnichově to ale byla už jiná káva. Bayern vedl 1:0 a pak Ivan Bican vyrovnal. „Už si tu situaci moc nevybavuji, je to přece jen spousta let. Vím jen, že jsme se dlouho z vyrovnání neradovali, Bayern dal brzy druhý gól a pak přišly další branky. Nakonec jsme prohráli 1:6," vzpomíná.

Ze zážitků se mu vryla do paměti společná večeře s hráči Bayernu po zápase v Plzni v hotelu Slovan a před utkáním v Mnichově pak oběd v restauraci v televizní věži. „Vzpomínám si, že se s námi během oběda věž otočila o 360 stupňů," vybavuje si.

Na zápas Viktorie s Bayernem se těší. „Bayern je favorit, ale věřím, že naši kluci ostudu neudělají," dodává pětašedesátiletý Ivan Bican.