Jednadvacet špuntů od osmi do jedenácti let přijelo do Skalné u Chebu z celé republiky, aby v akademii Pavla Nedvěda strávili týden plný fotbalu.

„Je radost s nimi pracovat. Jsou mezi nimi výkonnostní rozdíly, ale jedno mají všichni společné – mají rádi fotbal a chtějí se zlepšovat,“ říká jeden z trenérů akademie, Filip Linhart z plzeňské Viktorie.

Kluci měli rozplánovanou každou hodinu dne od budíčku po večerku. Kromě praktické přípravy na hřišti, kde dělal první fotbalové kroky Pavel Nedvěd, nechyběly ani teoretická příprava u videa nebo výuka fotbalových výrazů v němčině či angličtině.

„Snažili jsme se, aby týden, který kluci ve Skalné strávili, nebyl jen o fotbale. Navštívili například i aquapark,“ říká internacionál Petr Vlček, který rovněž vedl několik tréninků mladých adeptů fotbalu ve Skalné a s frekventanty akademie uspořádal také besedu o svém působení v zahraničí a v reprezentaci.

První a závěrečný trénink pobytu ve Skalné se uskutečnil před zraky rodičů. „Sami mohli pozorovat, co se jejich děti za týden naučily a v čem se zlepšily. U některých bylo zlepšení markantní,“ říká trenér Filip Linhart.

„Věřím, že jsme řadě z nich ukázali cestu, po které by se měli vydat,“ dodává kouč.

Nejvíc mě bavily kličky, říká Dan Bělohlávek z Brna

Postavou patřil k nejmenším, ale fotbalovým uměním k nejšikovnějším. Daniela Bělohlávka z Brna poslouchá míč na slovo. Proti některým kamarádům z akademie z klubů nižších soutěží má náskok. Hraje totiž žákovskou ligu za mladší žáky celku 1. FC Brno.

„Trénovali jsme několikrát denně a to je paráda. A co mě nejvíce baví? Kličky, souboje jeden na jednoho. To si vychutnávám,“ směje se bloňdatý štírek. Jediné, co ho mrzelo, že do Skalné nepřijel Pavel Nedvěd. „Rád bych ho viděl na vlastní oči a chtěl jsem i jeho podpis. Ale nevadí, snad to vyjde příští rok,“ doufá Dan.

Týden v akademii strávil také školní tým víceletého gymnázia ze slovenské Trstěné. Pobyt ve Skalné dostal jako odměnu za prvenství v národním kole Coca–cola školského poháru. „Bylo to tu super, skvěle jsme potrénovali. Pěkný začátek prázdnin,“ zářil kapitán týmu, patnáctiletý Juraj Kubek.