Neuvěřitelná bilance devětačtyřicetiletého rodáka z Přerova, který je bezkonkurenčně nejúspěšnějším trenérem u nás posledních let.

Pane Vrbo, přijměte gratulaci za postup do Ligy mistrů. Fanouškům jste slíbil za postup kotoul vzad, což jste splnil. Jak jste by spokojen s jeho provedením?
S technickým provedením jsem spokojen. Ano, nějaká kila navíc tam jsou, ale já jsem rád, že kotoul zvládám stejně jako ve čtrnácti patnácti letech na základní škole. Chtěl bych poděkovat svému tělocvikáři, který mě učil na základní škole gymnastiku (usměje se).

Pojďme k zápasu s Mariborem. Jak moc podle vás ovlivnil průběh utkání rychlý gól Tecla?
Naše vedoucí branka ovlivnila zápas výrazně. Soupeř vlastně od té chvíle musel vstřelit tři góly, aby si vybojoval alespoň prodloužení, to pro něj nebylo určitě nic jednoduchého.

Maribor ale měl vzápětí dvě velké šance…
Musím přiznat, že jsme v těchto situacích měli štěstí. Kdyby soupeř šance proměnil, měli bychom to o dost složitější. Byly tam pak ještě ve druhé půli nějaké centry, které proletěly, ale jinak jsme už měli zápas pod kontrolou. Celkově si myslím, že jsme si výkony v obou zápasech postup zasloužili.

Byl pro vás druhý postup do Ligy mistrů snazší než ten před dvěma lety?
Tentokrát jsme měli cestu trochu snazší, ale tím nechci nějak snižovat výkony Sarajeva či Mariboru, byli to oba těžcí soupeři. Snazší jsme to měli proto, že jsme byli bohatší o zkušenosti, které jsme mezitím v pohárech získali.

Kdy vám na cestě letošní kvalifikací Ligy mistrů bylo nejhůře?
Velmi náročná byla především odveta se Željezničarem Sarajevo. Tam se lámal chleba. Nakonec jsme kvalifikaci zvládli velmi dobře, uhráli jsme šest vítězství, což je hodně cenné. Největší dík za to patří hráčům.

Vy jste se po zápase v Mariboru hráčům poklonil, imaginárně jste před nimi smekl klobouk. Bylo to z vaší strany předem připravené gesto?
Ne, to vzniklo zcela spontánně, v emocích, když vidíte hráče, fanoušky, jakou z toho mají radost, že se nám to podařilo. Hlavní zásluhu na tom ale mají hráči, někteří z nich patřili jinde před pěti lety mezi odložené fotbalisty a nám se v Plzni podařilo posadit je na vítěznou vlnu. Asi těžko někdo z nás tenkrát předpokládal, že Viktoria bude hrát tři roky po sobě základní skupinu evropských pohárů a z toho dvakrát v Lize mistrů.

Někdo tomu říká zázrak, někdo pohádka. Jak byste to nazval vy?
Hlavně je to spousta dřiny, spousta práce, a to nejen v kabině, ale i ve vedení klubu. Je to i zásluha města. Podívejte se, jaký město postavilo v Plzni krásný stadion. Je vidět, že když se chce, tak vám potom pomáhají i lidé, kteří před deseti lety neměli v Plzni vůbec zájem, a výsledkem je, že dnes je Plzeň nejen hokejové, ale také fotbalové město. Já jsem moc rád, že to tak je, a jsem v současné době velice spokojen.

Jaká byla vaše slova, která jste pronesl po zápase v kabině směrem k hráčům?
Hráči měli svůj pokřik a já jsem jim potom především všem poděkoval. Myslím, že na další slova ještě přijde čas.

Před losem Ligy mistrů jste si přál Bayern 
a vyšlo to. Jste spokojen?
Je to pro nás splněné přání. Utkat se ve skupině Ligy mistrů s Bayerem Mnichov jsem si přál už kvůli našim fanouškům. Mnichov je lokalita, kam může přijet spousta našich příznivců. Z tohoto pohledu jsem s losem spokojen.

Co říkáte na zbývající dva soupeře, ruský CSKA Moskva a anglický Manchester City?
Ze všech celků si již nešlo vybírat slabšího soupeře, oba týmy patří ve své zemi k absolutní špičce. Zcela jistě to pro nás bude zajímavá konfrontace okořeněná o fakt, že jsme se v soutěžních zápasech s ruským ani anglickým celkem ještě nepotkali.

Postupem jste vydělali klubu velké peníze, může to Viktorii posunout ještě někam dál?
Já si spíše myslím, že Plzeň půjde i nadále cestou rozumných investic. Mám slíbeno, že nám v Plzni postaví na tréninkovém hřišti vyhřívaný trávník, abychom v zimě nemuseli trénovat na umělce. Určitě nechceme peníze, jak se říká, ´projíst´ či je investovat do nesmyslných věcí.

Nemáte trochu strach, že když budete kupovat hráče z české ligy, že kluby budou za ně chtít neadekvátní peníze, protože budou vědět, že jste ekonomicky silní?
Já tak trochu chápu, že některé kluby u nás si budou myslet, že máme plný pytel peněz, ale my touto cestou jít nechceme. Chceme se chovat rozumně, tak, aby vždy došlo k dohodě s hráčem i s klubem.

Jak oslavíte postup?
Na žádné oslavy teď není čas, v neděli nás čeká důležitý ligový zápas s Olomoucí. Pak snad budeme mít dva dny volna, bude reprezentační přestávka a já doma pak uspořádám malou oslavu pro své nejbližší a známé.

Cio přinese Liga mistrů Viktorii a Plzni?

Stamiliony do klubové poklady
Viktoria si vydělala 280 milionů korun (60 milionů za účast v play-off 
a 220 milionů za účast v základní skupině Ligy mistrů). Další miliony přitečou do kasy za každé odehrané utkání (i prohrané). K tomu jsou další peníze za vyhraný zápas a polovina sumy za remízu. V minulém ročníku činil bonus za vítězství 20 milionů korun, za remízu 10 milionů.

Zvýšenou sportovní prestiž
Liga mistrů je nejprestižnější a nejsledovanější klubovou soutěží světa. Samotná účast v základní skupině je velice ceněna.

Zvýšení ceny hráčů
V žádné jiné soutěži neroste cena hráčů tak rychle a tak vysoko jako v Lize mistrů. Příkladem může být Vladimír Darida, velký potenciál mají 
i další, především mladší hráči, například Stanislav Tecl či Tomáš Wágner.

Vylepší se stadion
Majitel klubu Tomáš Paclík potvrdil, že platí slib o financování dostavby obou věží, uvažuje se o vyhřívaném trávníku tréninkového hřiště.

Zviditelní se město
Liga mistrů se poprvé v historii odehraje v Plzni, šest zápasů s věhlasnými soupeři zviditelní v Evropě i celé město, navštíví ho turisté-fanoušci.