Trenér Pavel Vrba je výrazným písmem podepsán pod největšími úspěchy týmu ze západu Čech. Po tříapůlleté pauze se letos v červnu do Viktorie vrátil a úvod jeho druhého angažmá v Plzni mu vyšel na jedničku – s mužstvem vede po pěti kolech bez ztráty bodu tabulku první ligy a probojoval se s ním do skupiny Evropské ligy.

Co vám běželo hlavou, když jste v červnu přijížděl ke stadionu už jako trenér Viktorie?
Především to, že se vracím na místo činu (usměje se). Bylo to pro mě samozřejmě jednodušší než při prvním angažmá – znal jsem dobře prostředí, lidi. Kontakt jsem udržoval i poté, co jsem z Viktorie odešel, jezdil jsem do Plzně na ligová i pohárová utkání. Věděl jsem, že se vracím do klubu, který funguje a kde se pokračuje v práci, s kterou jsme před devíti lety začali. Tehdy jsem pomalu nevěděl, do čeho jdu.

V čem došlo za těch tři a půl roku podle vás v klubu k největší změně?
Především servis, zázemí, stadion se vylepšují každým rokem. Vše už je na top úrovni v Česku. Stadion má kapacitu, která vyhovuje. Jediná věc, která mně chybí, je vyhřívaný trávník v tréninkovém areálu. Já ale věřím, že i k tomu dojde.

Jaká byla vaše první slova, když jste po vašem návratu do Viktorie předstoupil před hráče?
Vidíte, to už si ani přesně nepamatuji. Bylo to něco ve smyslu, že chci pokračovat v práci, která tady je. I po mém odchodu byla Plzeň úspěšná, získala další dva tituly a potvrzovala svoji velkou kvalitu. A já bych rád na to navázal.

Bylo pro vás ze začátku výhodou, že z prvního působení v Plzni většinu hráčů znáte a oni znají vás?
Nevím, jestli to bylo snazší pro hráče, ale pro mne ano. Když hráče dobře znáte, určitou dobu s nimi pracujete, ať v klubu či v reprezentaci, tak je to pro vás jednodušší. Je pravda, že některé hráče jsem neznal a stále je poznávám. Oni vás vždycky něčím překvapí, i ti, které znáte už delší dobu. Už si to ale pomalu sedá a už se správně rozjíždíme.

O kabině Viktorie se říká, že je specifická. Jak vnímáte atmosféru v mužstvu z pozice trenéra?
Pochopitelně odchodem Pavla Horvátha se některé věci změnily. On byl vůdce, který kabinu ve všem řídil, takže už není taková, jaká bývala, řekl bych horváthovská (usměje se). Je pravda, že určitá specifika má, je to rodinný klub, v málokterých klubech drží všichni pohromadě jako v Plzni, nejsou tady žádné partičky. Všichni hráči jsou spolu, ať je to na soustředěních nebo na večeři po zápase. A to je správně.

Když se ohlédnete za letní přípravou, proběhla tak, jak jste si přál?
Asi jsme si představovali, že náš herní projev v zápasech na soustředění v Rakousku bude lepší. V domácích utkáních proti druholigovým soupeřům jsme to zvládli slušně, ale v Rakousku jsme narazili na velkou sílu anglických mužstev, a to nás trochu vrátilo na zem. Překvapilo nás, že rozdíl mezi námi a týmy anglické ligy třeba na desátém místě je tak veliký. Přiznám, že jsme to nečekali, a je to pro nás obrovská zkušenost.

Myslím si ale, že do budoucna to pro nás bude dobře, že jsme něco takového absolvovali.
Ligu vedete bez ztráty bodu. Upřímně – čekal jste, že v prvních pěti kolech neztratíte ani bod?
Přiznám se, že jsem to nečekal. Některé zápasy jsme vyhráli v poslední minutě, některé jsme museli doslova ubojovat. Na druhou stranu to ukazuje na charakter mužstva i jeho kvalitu. Přesvědčujeme tím fotbalovou veřejnost, že opět chceme hrát o nejvyšší příčky. Začátek ligy nám bodově vyšel mimořádně, některé pasáže zápasů byly z naší strany velice kvalitní. Já jen doufám, že to do budoucna nebudou jen poločasy nebo půlhodiny.

Ve třetím předkole Ligy mistrů jste nepřešli přes FC Sport Bukurešť, i když jste si z Rumunska přivezli nadějnou remízu 2:2. Co podle vás rozhodlo o tom, že jste domácí odvetu výsledkově nakonec nezvládli?
Do sedmdesáté minuty to bylo z naší strany kvalitní utkání, pak jsme ale dostali druhý gól a hned nato třetí. Všichni jsme v tu chvíli věděli, že zápas už těžko obrátíme, a padlo to na nás. Asi to bylo kruté, ale bylo to tak. Co nám chybělo? Asi to, abychom závěr zápasu zvládli lépe takticky, možná i někteří důležití zranění hráči, kteří nebyli k dispozici. Nechci se ale na to vymlouvat – Bukurešť zahrála velmi dobře a my jsme posledních dvacet minut nezvládli.

Po všech stránkách náročný dvojzápas s Larnakou naopak vyzněl ve prospěch Viktorie. Překvapilo vás, že souboj s kyperským klubem byl tak urputný?
Já si hlavně myslím, že česká média neinformují dostatečně o síle kyperského klubového fotbalu. Když si pak projdete sestavu kyperského mužstva, zjistíte, že jsou v ní jeden dva kyperští fotbalisté a zbytek jsou Španělé a Nizozemci. Na sílu kyperských klubů ukazuje i to, že ze tří týmů z play-off postoupily dva do základních skupin Ligy mistrů či Evropské ligy. Další věcí je počasí, které v letním období domácím týmům nahrává, protože jsou na něj zvyklí, trénují v něm. My jsme s tím naopak měli velký problém.

Trochu to nyní odlehčeme – hrdinou odvety na Kypru byl brankář Aleš Hruška. Před stadionem jste před pár lety osobně zasadil vrbu – co říkáte tomu, že by se vedle mohla případně zasadit ještě malá hruška?
To ještě musí Aleš v Plzni něco zvládnout. Já jsem musel ve Viktorce makat pět let, abych pak mohl před stadionem vysadit jeden strom. Když Hrušoun postoupí s Viktorkou do jarní části Evropské ligy, tak můžeme přemýšlet o tom, že tady založíme malý ovocný sad (směje se).

Los Evropské ligy si s Viktorií zažertoval, když jí do cesty poslal znovu Bukurešť. Jaká byla vaše reakce, když vám rumunský klub vylosovali v Monaku do skupiny jako prvního soupeře?
Já bych samozřejmě hrál raději proti někomu jinému. Alespoň se teď ale ukáže, že ti hráči, kteří nemohli nastoupit v odvetě s Bukureští, budou těmi rozdílovými. Já na los zase tak moc nežehrám, v této fázi si moc soupeře vybírat nemůžete. Mohli jsme dopadnout ještě hůře, třeba bychom letěli do Kazachstánu.

Majitel bukurešťského klubu George Becali na los reagoval slovy, že dvakrát porazí Plzeň, vyhrají skupinu a postoupí do jarní části soutěže. Jak na vás jeho slova působí?
On podobně vystupoval už po losu třetího předkola. Já mu jen přeji, aby mu jeho sebevědomí vydrželo. Doufám, že Bukurešť tentokrát potrápíme mnohem více, nejen na jejím hřišti, ale i doma.

Dalšími soupeři jsou izraelská Beer Ševa a švýcarské Lugano. Zejména Lugano je pro české týmy neznámým klubem. Můžete prozradit, jakým způsobem získáváte informace o soupeřích?
V dnešní době je to mnohem jednodušší, než tomu bývalo kdysi. Na internetu dnes zhlédnete jakéhokoliv soupeře, jakékoliv zápasy. My budeme právě touto cestou shánět veškeré informace o našich soupeřích. Už na tom pracujeme.

Ve vašem prvním angažmá v Plzni jste s Viktorií třikrát postoupil do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy. Věříte, že se vám to podaří i počtvrté?
Kdyby se to podařilo, tak by to bylo hezké. Přiznám se však, že kdybych si musel vybrat, bral bych v této sezoně raději mistrovský titul v lize než postup do jarní části Evropské ligy. Uvidíme, jak se to všechno bude vyvíjet. Samozřejmě se ale nezříkáme ničeho, budeme chtít obojí.

Je vaše skupina hratelná?
Je, ale sám víte, jak obrovská vyrovnanost dnes v evropských pohárech panuje. Nejvíce pochopitelně známe Bukurešť, podle mne i Beer Ševa je mužstvo, s kterým se dá hrát. Lugano neznáme, tam informace háníme. Budeme se samozřejmě snažit postoupit.

Od začátku sezony pronásleduje mužstvo marodka, zatím ani v jediném zápase jste nemohl od začátku utkání poslat na hřiště nejsilnější sestavu včetně všech opor. Do jaké míry vám to komplikuje vaše plány a cíle?
Když nemůžete počítat se všemi hráči, tak je to komplikace. Na druhou stranu, my jsme od začátku sezony sehráli už tolik zápasů, že jsme nechtěli hrát s jedním mužstvem. Do sestavy přicházeli vždy tři čtyři noví hráči, ani ne kvůli zranění, ale z důvodů rozložení obrovské zátěže. Budu se opakovat, ale kdyby někdo viděl naše hráče po utkání s Larnakou s tím, že je všechny za tři dny pošleme do ligového zápasu, tak by si myslel, že jsme se zbláznili, jak byli někteří vyřízení. Ale to je úděl kvalifikací evropských pohárů, kdy jdou zápasy po sobě po týdnu, k tomu liga. Pokud chcete uspět, musíte síly rozložit. Buďme rádi, že v Plzni máme dostatečně široký a kvalitní kádr.

Klíčovým mužem ofenzivy je Michael Krmenčík, o kterého je v zahraničí velký zájem a v týmu je těžko udržitelný. Už máte v hlavě scénář, jak bude vypadat ofenziva týmu v éře po Krmenčíkovi?
Tak jako před Krmenčíkem (směje se). Když někdo přeroste českou ligu a dostane nabídku z Anglie, Německa nebo Francie a chce to zkusit, já s tím nemám žádný problém. Ambice hráčů by měly být co možná nejvyšší a hrát tyto soutěže je pro ně určitě nejvíc, co může být. Pokud dojde k tomu, že Michael Krmenčík odejde, věřím, že část prostředků, který klub za jeho přestup obdrží, uvolní k tomu, abychom našli pokud možno co nejlepší řešení, jak ho nahradit.
Když je na hřišti, je Václav Pilař rozdílovým hráčem. Opakovaně ho však brzdí zranění. Čím si jeho časté absence vysvětlujete?
Víte, já se v tomhle nechci pitvat, Venca to má velice složité a sám to nese velmi těžce. Někdy se na něj smůla doslova lepí, jako třeba při utkání v Jihlavě, kde si během rozcvičení při posledním sprintu poranil kotník. Ano, je to hráč, který, když v rozběhnutém zápase nastoupí, dokáže mužstvu pomoci. Já bych ale byl mnohem raději, kdyby mohl nastupovat pravidelně a od začátku utkání.

Jak vypadá jeho aktuální zdravotní stav?
V současné době nosí ortézu a připravuje se individuálně. Lékaři a fyzioterapeuti se mu intenzivně věnují. Vyžaduje to trpělivost a čas, v jeho případě se nedá nic uspěchat.

Slibně se ukazuje letní posila ze Sparty Aleš Čermák. Zatrnulo vám hodně, když s bolestivou grimasou opustil v utkání s Baníkem hřiště a v první chvíli to vypadalo na vážné zranění kolena?
Zatrnulo. Aleš přišel do Plzně zraněný, my jsme do něj investovali určitou částku peněz a dali jsme mu prostor a čas, aby se uzdravil. Když pak nastoupil, ukázal, že může mužstvu pomoci. Když se pak zranil a ještě k tomu první informace byla taková, že by to mohlo být nadlouho, tak z toho žádnou radost nemáte. Naštěstí se ukázalo, že zranění je sice vážné, ale ne tolik, jak to v první moment vypadalo. Bude to ještě nějaký čas trvat, ale víme, že Aleš si ještě na podzim zahraje.

Jak moc se vám nyní hodí reprezentační přestávka?
Pro nás je ligová pauza důležitá hned z několika důvodů. Jeden z nich je ten, že jsme za poslední čtyři týdny měli jediný den volna, proto dostali hráči po utkání s Baníkem volno na dva dny. Pak hned následoval třídenní blok dvoufázových tréninků. O víkendu dostanou hráči volno s tím, že budou mít individuální plán a budou běhat se sporttestery. Ligová přestávka nám po hektických týdnech začátku sezony přišla vhod. Chceme se co nejlépe připravit na utkání ve skupině Evropské ligy a samozřejmě i na další ligová utkání. Poslední půlhodina zápasu s Baníkem byla z naší strany hodně fotbalová a já věřím, že na takovou hru, která se fanouškům musela líbit, navážeme i po reprezentační pauze.

Plzeňský kotel často skanduje po zápase vaše jméno. Je to pro vás balzám na duši?
Je to určitě lepší, než kdyby křičeli: Vrba ven! (směje se). Je to samozřejmě příjemné, jsem jim za to vděčný a jsem moc rád, že mě po mém návratu do Viktorie znovu přijali.

Co byste chtěl vzkázat plzeňským fanouškům?
Přeji jim, aby nás i nadále tak skvěle povzbuzovali a vytvářeli nám tu úžasnou atmosféru, a také aby je náš fotbal bavil. Přeji si, aby Viktoria vyhrávala a fanoušci z toho měli radost.