„Z mistrovského kádru zbyli v týmu jen Darida, Vitouš, Vaněček a Matas. Do juniorky se posunuli i Nový a Mudrou, věkem ještě dorostenci. Ale oba dva jsme nakonec v podzimních utkáních nejvyšší dorostenecké soutěže využívali,“ říká trenér Viktorie Plzeň U19 Jiří Kohout.

Velký odliv hráčů mistrovského ročníku se projevil na podzimních výsledcích. Viktoria přezimuje s dvaceti body na deváté příčce a na vedoucí pražskou Spartu ztrácí šestnáct bodů.

Začátek soutěže vám vyšel, v prvních třech kolech jste hráli dvakrát venku a získali jste pět bodů. S tím jste musel být spokojen…
Po takové hráčské výměně nikdy nevíte, jestli se tým chytne. Ale nám se začátek vydařil. Vyhráli jsme v Mostě 4:2, remizovali v Olomouci 1:1 a doma se Slavií Praha 2:2.

Jenže potom přišel výprask v Teplicích 0:5, domácí porážka s Jihlavou 2:5 a prohra na Strahově se Spartou 0:1. Zmíněné výsledky ukazují na nevyrovnané výkony týmu. Souhlasíte?
Je to tak. V Teplicích jsme propadli ani ne tak herně, jako po taktické stránce. Ve snaze odčinit vysokou porážku v Teplicích jsme ale nezvládli ani domácí zápas proti Jihlavě. Až na Spartě jsme se herně zvedli a sehráli proti suverénu ligy vyrovnanou partii, nastřelili tyčku a břevno. O to více nás těsná porážka mrzela.

Po sérii tří porážek jste klesli až na třinácté místo v tabulce. Věřil jste v tu chvíli, že se tým zvedne?
Určitě, i přes velkou hráčskou letní výměnu jsem přesvědčen, že tenhle tým svou kvalitu má. Kluci to dokázali i následující čtyři kola, ve kterých bodovali a z toho třikrát zvítězili. Zejména jednoznačné výhry 3:0 nad překvapením soutěže a v té době třetím týmem tabulky, Příbramí, si velmi cením. Byl to náš nejvydařenější podzimní domácí zápas. Ke kvalitnímu výkonu jsme přidali i branky.

Dá se říci, že výhra nad Příbramí vám dodala sebedůvěru před zápasem v Českých Budějovicích, kde na podzim nikdo nevyhrál a podlehla tu i pražská Sparta?
Je to tak. České Budějovice jsou sice na hřišti soupeře poloviční, ale doma téměř neporazitelné. Kluci zvládli zápas na jedničku a v závěru ho dokázali dvěma góly otočit a zajistit si výhru 2:1.

Po vydařené sérii ale přišel opět výpadek, podlehli jste doma Hradci Králové. Nepřipadal jste si už jako na houpačce?
Tak trochu ano. Znovu se potvrdilo, že naše podzimní výkony provázela nevyrovnanost. Pasivní hrou v prvním poločase jsme si zadělali na porážku a ve druhé půli už jsme s tím nedokázali nic udělat a podlehli jsme 0:2.

Výpadek s Hradcem ale naštěstí neměl pokračování, v dalších třech kolech jste zase bodovali. Dokázali jste vyrovnat na 1:1 v Opavě, doma jste porazili Zlín 1:0 a remizovali 1:1 v Praze proti Bohemians 1905. Který z těchto zápasů byste postavil nejvýše?
Vítězství nad Zlínem, který byl v té době na druhém místě tabulky. Hráli jsme velmi aktivně, převážně na polovině soupeře a dokázali vstřelit i branku. Ale cenné byly i remízy v Opavě, který bojuje o záchranu a na Bohemians, kde se hrálo na velmi těžkém terénu.

V posledním podzimním kole vás doma čekala Ostrava, které jste však podlehli 0:1, a propadli jste se v tabulce až na deváté místo. Mrzela vás hodně tato porážka?
V tomhle zápase jsme měli velkou smůlu. Utkání bylo podopobné zápasu se Zlínem, byli jsme jednoznačně lepší, na rohy jsme vyhráli 12:1 a Ostrava prakticky za celý zápas nevystřelila na branku, ale z ojedinělé akce po chybě našeho brankáře dala vítězný gól. Porážka mě mrzela o to více, že kdybychom vyhráli, k čemuž jsme měli hodně blízko, skončili bychom po podzimu na čtvrtém místě.

Tabulka celostátní ligy je velmi vyrovnaná. Nemáte obavy z toho, že z deváté příčky je stejně blízko ke špičce jako k bojům o záchranu?
Takové obavy nemám. Znovu opakuji, tenhle tým má i přes nevyrované výkony a rezervu psychické odolnosti svou kvalitu. Náš cíl je jediný, vychovat co největší počet hráčů pro juniorku, respektive pro prvoligový A tým.

Dojde v zimě ke změnám v hráčském kádru?
Do juniorky se nastálo posunou Nový s Mudrou. Do mužstva se vrací po dlouhé přestávce zaviněné zraněním kanonýr Tomáš Štverák. Pokud se mu podaří dostat se do formy, kterou měl před zraněním, bude pro nás velkou posilou. Je to typický koncový hráč, který nám na podzim chyběl. Rovněž po zranění se se vrací do přípravy také Vlastimil Otta, příležitost z našeho dorostu U18 dostane Adam Holub. A z omnáctky se posune do kádru U19 ještě jeden z brankářů.