Přesto se stále cítí Plzeňákem. „Máme s rodinou byt na Sylvánu a do Plzně se vždycky rád vracím. Mám tu spoustu kamarádů a známých,“ říká dvaatřicetiletý fotbalista, který nejčastěji nastupuje na postu defenzivního záložníka nebo ve stoperské dvojici.

Získat zahraniční angažmá v téměř dvaatřiceti letech se často nestává, Jak se vám to podařilo?
V Brně mi v létě vypršela smlouva a já se s klubem na jejím prodloužení nedohodl. Protože nemám manažera, rozhodil jsem sítě sám, až jsem se dostal k trenéru Wackeru Innsbruck Waltru Köglerovi. Jezdil po zápasech české ligy a hledal zkušeného stopera. Padl jsem mu asi do oka a on o mě projevil zájem. Není nic lepšího, než když si hráče vybere trenér.

To jste na něj musel asi hodně zapůsobit, přece jen po třicítce už to není tak snadné se dostat do zahraničí.
Jsem v Rakousku teprve půl roku, ale za tu dobu jsem nabyl dojmu, že tady se na hráče nedívají jen z pozice věku, ale především z pohledu výkonnosti. Když má fotbalista kvalitu, tak věk není až tak rozhodující. Myslím si, že u nás, neříkám že v každém klubu, se z ekonomického hlediska více upřednostňují mladší hráči. V budoucnu je u nich větší naděje, že klub na jejich dalším přestupu mnohem více vydělá. Ale já to nikomu nezazlívám, taková je prostě doba.

Polepšil jste si v Innsbrucku výrazně po finanční stránce?
Já neměl v Brně až tak lukrativní smlouvu, proto jsem ji chtěl o něco navýšit, což se mi nepodařilo. Povedlo se to ale v Innsbrucku, takže jsem spokojen. Co se týká základního platu, to znamená jistých peněz, aniž bych kopl do míče, jsem na tom lépe než v Brně. Ale nejsou to horentní částky, jak si možná leckdo může myslet. Určitě to není na zajištění, ale vydělávám slušně a můžu se živit tím, co mě v životě nejvíc baví.

Jak si váš tým po podzimu ve druhé lize vede?
Jsme o bod první před Admirou Trenkwald a o tři před třetí Austrií Lustenau. Je to hodně vyrovnané, jaro bude ještě hodně zajímavé.

Z umístění je patrné, že se Innsbruck snaží o návrat do první ligy…
Je to náš cíl. A já osobně bych si rád rakouskou nejvyšší soutěž zahrál.

Kolik je kromě vás v týmu cizinců?
Už jen Brazilec a Portugalec. Jsou tam ještě Turek a Chorvat, ale ti už mají rakouské občanství.

To není příliš velký počet…
V rakouské druhé lize dokonce platí opatření, že na soupisce k zápasu mohou být jen tři cizinci. A další zajímavostí je, že na ní musí být také tři hráči do třiadvaceti let, z toho jeden z nich musí nastoupit v základu.

Jak jste na tom s němčinou?
Chodil jsem na hodiny k jednomu Čechovi, který učil deset let na univerzitě v Innsbrucku a to mně pomohlo. Není to plynulá němčina, někdy se možná Rakušané nasmějí, ale nebojím se mluvit. Už jsem zvládnul i rozhovor před televizní kamerou.

V Rakousku jste s rodinou, jak vaše angažmá zvládá manželka?
Není to pro ni lehké, fotbal mi zabere hodně času a ona je s dětmi, čtyřletým Martinem a půlroční Nelou, často sama. Patří jí velký dík, bez její podpory by to bylo o dost těžší.