„Byl to pěkný kolotoč, chvílemi jsem nevěděl, kam dříve skočit. Teď je všechno jinak, nic se nehraje a parta mně hodně chybí. Koronavir obrátil můj život naruby, připravil mě o to, co mám rád, a tím je sport,“ svěřuje se třicetiletý Tomáš Štverák.

„Jediný klad vidím v tom, že se mohu naplno věnovat rodině, která si mě předtím moc neužila. Manželka má novou práci a je ve zkušební době, a tak jsem na ošetřování s dětmi doma a užívám si to. Jsou v tom nejroztomilejším věku,“ vyznává se pyšný otec pětiletého Dominika a tříleté Denisky.

Fotbalový míč mu učaroval už jako malému klukovi. Začínal na Slovanu Spoje, kam ho přivedl jeho otec Pavel, rovněž fotbalista. Když mu bylo osm, všiml si ho na jednom turnaji legendární mládežnický kouč Josef Žaloudek a do třetí třídy už chodil na 33. ZŠ ve Skvrňanech, kde má fotbalové třídy Viktoria Plzeň. V jejích barvách se ve starším dorostu v roce 2009 radoval ze zisku mistrovského titulu. Oslavy ale Tomáš prožil s berlemi – při utkání dorostenecké reprezentace proti Maďarsku si předtím přetrhl křížový vaz v koleni.

Ilustrační foto
Před sto lety vznikl v Plzni rekordní počet klubů

„Měli jsme tehdy výborné družstvo, někteří mí spoluhráči to dotáhli ve fotbale vysoko, například Vláďa Darida nebo Honza Lecjaks, ligu hráli či hrají i Pavel Čmovš nebo Honza Mudra. Mně zranění bohužel negativně ovlivnilo další kariéru, přišlo v tu nejméně vhodnou dobu, kdy jsem z dorostu přecházel mezi muže. Léčení bylo komplikované, rehabilitace zdlouhavá. Trvalo rok a půl, než jsem mohl začít znovu naplno trénovat,“ vzpomíná.

Šikovný útočník to po zranění chvíli zkoušel v juniorce Viktorie, na půlročním hostování potom pomáhal Kladnu zachraňovat druhou ligu.

„Uhráli jsme dost bodů, vstřelil jsem dva druholigové góly, ztráta z podzimu byla však velká a jarní finiš už na záchranu nestačil,“ vypráví.

Po návratu z hostování se rozhodoval, co bude dál.

„Dostal jsem nabídku z první futsalové ligy, hrál jsem za Bohemku, Benago a nakonec se vrátil do Indossu (dnes Interobal) Plzeň. Ve fotbale jsem hrál za divizní Doubravku a potom v krajském přeboru za Horšovský Týn, Chotíkov a nyní za Lhotu,“ říká Tomáš, kterému se ve futsalu dařilo a dotáhl to až do reprezentace.

„Nejkrásnější vzpomínku mám na zápas v Brazílii proti domácímu mužstvu. Bouřlivá atmosféra, čtyři tisíce diváků a mně se při prvním startu za národní mužstvo podařilo vstřelit Brazilcům gól,“ vybavuje si jedinečný zážitek.

S futsalem skončil jako aktivní hráč před třemi lety a zůstal v něm v roli trenéra, kromě ženského celku vede v Interobalu také juniorku.

futsal liga Interobal Plzeň x Brno
FOTO: Spanilá jízda futsalistů Interobalu pokračuje

„Aktuální sezonu jsme odpískali, jen se ženami mě v červnu čeká, doufám, finále mistrovství republiky,“ říká pětinásobný mistr České republiky ve fotbalgolfu.

„Škoda že v Plzni zatím není fotbalgolfové hřiště, jezdíme hrát do Klatov, Pavlíkova u Rakovníka nebo do Prahy. Snad se v Plzni také dočkáme, hřiště by se mělo postavit v Liticích,“ doufá.

„Jedná se o nový sport, který se hraje podle stejných pravidel jako golf, místo malých míčků se používá velký fotbalový míč, který musíte do větší jamky dostat pomocí kopu,“ vysvětluje Tomáš Štverák, který je tři roky po sobě mistrem republiky v jednotlivcích a dvakrát v družstvu. S titulem s dorostem Viktorie tak má fotbalový stoper Sokola Lhota doma ze dvou sportů šest mistrovských titulů.

Ve fotbale se s přibývajícím věkem posouvá dozadu, ve Lhotě hraje stopera. „Mám celé hřiště před sebou a to mě baví, stejně jako parta ve Lhotě, která je skvělá. Troufnu si říci, že lepší jsem ve své kariéře nezažil. Trenér Nykles, který má lidský přístup k hráčům, se snaží do fotbalu přinášet stále něco nového. Máme zrekonstruované zázemí, šatna je jako v první lize. Věřím, že ještě pár sezon ve Lhotě odehraji,“ dodává Tomáš Štverák.