VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanislav Levý, trenér se srdcem bojovníka

PLZEŇ - Devětačtyřicetiletý kouč vytáhl Viktorii Plzeň na šesté místo v první lize. „To ale není důvod k uspokojení. To by byl krok zpět,“ říká úspěšný trenér Západočechů.

31.5.2007
SDÍLEJ:

Ligoví trenéři jsou vystaveni velkým tlakům, stresy prožívají i při vítězném zápase. Někdy se stačí projít, aby z nich spadlyFoto: Jaromír Pech

Když trenér Stanislav Levý vystřídal po pátém kole první ligy na lavičce Viktorie Michala Bílka, moc lidí mu nevěřilo.

On ale prokázal, že má srdce bojovníka. Viktorii vytáhl na konci sezony až na šesté místo v tabulce s rekordním bodovým ziskem 46 bodů. Tolik v tříbodovém systému ve Viktorii ještě žádný trenér nezískal.

Jako hráč v zelenobílém dresu Bohemians nebyl nikdy zvyklý uhýbat před žádným soubojem.

„Nic mne nedokáže vytočit více, než když vidím, že hráč vypustí souboj,“ říká Stanislav Levý.

I jako trenér se naučil překonávat překážky.

Na svou stranu si postupně získal mužstvo, které si jeho příchodem muselo najednou zvykat na úplně jiný režim. Oblíbili si ho i fanoušci, z nichž někteří na něj ještě na podzim křičeli: Táhni!

Po výhře v posledním domácím zápase nad Jabloncem se mu skandování skalních příznivců Viktorie poslouchalo mnohem lépe. Stan–da–Le–vý! bylo slyšet až do tiskové místnosti.

Vloni získal se Slováckem sedmé místo, letos si s Viktorií Plzeň ještě o stupínek polepšil. I když začátek jeho působení v Plzni tomu nenasvědčoval. Dnes ho směle může odborná i laická veřejnost zařadit do škatulky  'Úspěšný trenér '.

Profil Stanislava Levého

Narozen: 2. 5. 1958
Hráčská kariéra: SK Úžice (1967–1974), Meteor Praha (1974–1977), RH Volary (1977–1978), RH Cheb (1978–1979), Bohemians Praha (1979–1988), Blau–Weiss Berlin (1988–1992), Tennis Borussia Berlin (1992–1995)
Reprezentace: 25 utkání (1983–1988)
Trenérská kariéra: Tennis Borussia Berlin (asistent trenéra: 1955–1998, hlavní trenér:1998–1999), Hannover 96 (asistent trenéra: 2000–2001, hlavní trenér: 2001), FC Saarbrücken (2003), FK Viktoria Žižkov (trenér a sportovní ředitel: 2004), FK Chmel Blšany (sportovní ředitel: 2005), 1. FC Slovácko (2005–2006), FC Viktoria Plzeň (2006–dosud)
Viktorii jste převzal po pěti kolech po trenéru Bílkovi. Mužstvo mělo z pěti zápasů osm bodů, to pro vás asi nebylo snadné navázat na úspěšný rozjezd.
Byla to hlavně specifická situace. V takové se trenéři obyčejně nemění. Nějaký čas trvalo, než jsme si s hráči na sebe vzájemně zvykli. Oni byli zvyklí od předchozího trenéra na odlišný systém práce, jiné nároky. A teď se museli rychle adaptovat na něco jiného.
Po jednom nepříliš vydařené podzimním domácím zápase jste prohlásil, že mladé mužstvo v současné době nemá na víc, než předvedlo. Byl to od vás psychologický tah, abyste tým vybudil, nebo jste svá slova tehdy myslel vážně?
Od obojího trochu. Tehdy to navíc bylo v takovém rozpoložení, že odešel do Sparty Honza Rezek a těžko šlo v té chvíli od mladého týmu očekávat, že bude atakovat vyšší příčky. A byl v tom i kousek psychologie, to máte pravdu.
Po podzimu byla Viktorie desátá. Věřil jste, že v jarní části ligy umístění zlepšíte?
Předně jsem zjistil, že v mužstvu je velký potenciál. I přesto, že je v něm hodně mladých kluků, kteří toho neměli v lize až tolik odkopáno.
Nakolik vám k úspěšnému jaru pomohla zimní příprava včetně herního soustředění v Turecku?
Na zimní přípravu jsem hodně spoléhal. A také na herní soustředění v Turecku, kde jsme sehráli tři těžké zápasy se silnými soupeři s rozdílnými styly hry. Takové zápasy dají zejména mladým hráčům hodně moc.
Při doplnění týmu jste vsadil na hráče, které jste dobře znal z působení ve Slovácku – Malára, Rótha. Jak jste s odstupem času s jejich výkonem spokojen?
Každý z hráčů, které jsme přivedli, splnil svoji roli. Jak po stránce sportovní, i po stránce lidské. Ani jeden z nich mě v tomto nezklamal.
Když jste těsně před zahájením jarní sezony přišel kvůli administrativní chybě o Petrželu, byl jste hodně rozčilený…
Ani ne tak rozčilený, jako zklamaný. Zabudoval jsem ho do základní sestavy, byl to hráč důležitý pro náš styl hry. Chtěli jsme útočit hodně po stranách a on k tomu má velmi dobré předpoklady.
Budete usilovat teď v létě o jeho příchod do Plzně?
Ano. Je to typ hráče pro moderní fotbal, rychlý, schopný obejít soupeře v situaci jeden na jednoho. Jestli se nám to podaří, to nedokážu odhadnout, ale snaha bude určitě.
Viktoria na jaře neprohrála jediný zápas na hřišti soupeře. Zažil jste někdy jako hráč či trenér něco takového?
Jako hráč v Bohemce si pamatuji, že jsme moc zápasů neprohrávali. Ani z té doby si ale nepamatuji, že bychom neprohráli jediný zápas na jaře či podzim. Tohle je ojedinělé.
Doma se Viktorii už tolik nedařilo. V čem podle vás spočívají příčiny rozdílných výkonů mužstva v domácím prostředí a na hřištích soupeře?
Má to více důvodů. Nechci to svádět na stadion, i když fakt je, že takové fotbalové prostředí domácímu týmu neprospívá. Chybí kontakt s diváky, nelze vytvořit tlak na soupeře, rozhodčího, kteří fanoušky na trávníku skoro neslyší. Ale především se nám špatně hrálo do zhuštěné obrany soupeře, a naopak on z toho těžil. Venku tvoří domácí a to zase vyhovovalo nám. Dokázali jsme ohrozit soupeře z rychlých kombinačních akcí na tři doteky. Ale v závěru sezony se nám dařilo už i doma.
Plzeň skončila šestá s aktivním skóre se ziskem rekordních 46 bodů za svého působení v samostatné české lize. To pro vás musí být příjemný pocit…
To ano. Ale není to důvod k uspokojení. To by byl krok zpět.
Kromě zmíněných úspěchů vyjádřených čísly jste společně s hráči dokázali něco, co je u nás vzácné. Vrátili jste na stadion fanoušky. To vás přece musí hřát u srdce.
Zvýšený zájem fanoušků beru jako určitý barometr. Jestli naši práci přijali, jestli ji ocenili. Zvláště mě těší, že nám dokázali zatleskat, i když jsme prohráli. I přes porážku měli pocit, že hráči ze sebe na hřišti vydali vše.
Šesté místo je dílem celého kolektivu, ale kdybyste měl vyjmenovat klíčové hráče mužstva, kteří to jsou?
Určitě je to výsledek práce celého týmu, i hráčů z lavičky. Oni vytvářeli tlak na ty, co hráli stabilně a udržovali i v relativně úzkém kádru konkurenční prostředí. Ale nemohu zapomenout na kostru týmu, tady je: Michal Daněk, Martin Müller, David Limberský a Martin Fillo.
Je nějaký zápas, na který byste nejraději zapomněl?
Domácí utkání s Libercem. To jsem těžce skousnul a ještě pořád jsem ho z hlavy nevymazal. V závěru utkání už to vypadalo, že si vítězství odneseme my, ale v nastavené čase jsme inkasovali. Ta porážka mě hodně mrzí.
Kterého duelu si naopak nejvíce vážíte?
Takových zápasů, především na jaře, bylo více. Dokázali jsme obrátit zápasy v Teplicích, v Brně, vyhrát na Slavii, v Olomouci. Těžko z nich vybírat top zápas.
Hráčský kádr v létě určitě projde změnami. Můžete naznačit, k jak velkému pohybu hráčů dojde?
Rád bych nějaká jména prozradil, ale v této době není nic jistého, takže by to byly jen pouhé spekulace. Ale pokud chceme pomýšlet na udržení umístění nebo na jeho vylepšení, musíme se kvalitativně posílit. Byl bych samozřejmě rád, kdyby zůstala i kostra týmu.
Svá nejlepší léta jste prožil v Bohemians. Co říkáte na případný návrat klokanů mezi elitu?
Byl bych rád, kdyby se Bohemka do ligy vrátila. A to nejen proto, že jsem tam strávil nejlepší léta své kariéry. Má skvělé fanoušky, typický fotbalový stadion a takové kluby do první ligy patří.
O klíčové hráče úspěšného mužstva bude určitě zájem v jiných klubech. Fanoušci mají obavy, že Viktoria přijde o kostru týmu. Nebojíte se, že bude muset začít v létě budovat nový tým?
Na jednu stranu jsem rád, že je o kluky zájem. Je to vlastně ocenění naší práce. Na druhé straně žádný trenér nechce přijít o nejlepší hráče. Ale víme, jaká je ekonomická situace v našem fotbalu. Když přijde finančně zajímavá nabídka, tak je těžké se jí ubránit. Musí ale přijít adekvátní náhrada.
Hráči už zahájili dovolenou, ale pro trenéry se tenhle termín příliš nenosí. Zbyde vám alespoň pár dnů na odpočinek?
Já říkám, že trenér dovolenou nemá. I na dovolené přemýšlíte o fotbale, analyzujete uplynulou sezonu a plánujete tu příští. Tahle sezona ale pro mě byla hodně náročná, a tak dva týdny budu mimo republiku, pojedeme s manželkou někam do tepla. Ale samozřejmě že budu ve spojení s klubem připravený řešit věci, které nastanou.
Zmínil jste manželku. Jak ona nahlíží na vaši práci profesionálního trenéra?
Pro ni to není nic jednoduchého. Prožívá se mnou všechnu radost i zklamání, musí snášet různé nálady, stresy, které chtě nechtě do rodiny přenášíte. Ona si ale za sedmadvacet let zvykla, že vdaná je nejen za mě, ale i za fotbal. Je pro mě oporou.
V Plzni jste necelý rok. Jak se vám město líbí? Máte tu nějaké oblíbené místo?
Fotbalem žiju čtyřiadvacet hodin denně, a tak většinou znám jen cestu na stadion a domů. Ale cestou domů mám v Plzni jedno oblíbené místo, kde dokážu relaxovat, a to je restaurace Na Parkáně (smích).
Ještě před závěrem sezony se v zákulisí začalo spekulovat o vašem případném odchodu z Plzně. Majitelé a vedení klubu ale tuto spekulaci odmítli s tím, že v klubu máte tříletou smlouvu. Co si o tom myslíte vy?
Pro mě je důležité, abych cítil ze strany majitelů a celého klubu stoprocentní důvěru a podporu své práce. Nejsem člověk, který porušuje smlouvy a utíká z nich. Kdyby tomu ale tak nebylo, tak musíte samozřejmě přemýšlet i o své budoucnosti. A pokud by jiní lidé, kteří nenesou zodpovědnost za klub a přitom by chtěli rozhodovat o tom, který trenér se líbí nebo nelíbí, potom bych tady žádnou budoucnost neviděl.
Můžete prozradit, zda jste dostal nějakou nabídku na působení v jiném klubu v souvislosti s tím, že máte za sebou úspěšnou sezonu?
Je jasné, že práce trenérů v lize je ostře sledována, mapována. A pokud je úspěšné mužstvo, je úspěšný i trenér. Já ale nad tím nepřemýšlím a znovu opajuji: Jsem typem trenéra, který dodržuje smlouvy.
Když byste měl do příští sezony vyslovit jedno přání, jak by znělo?
Aby všichni lidé, kteří pracují ve Viktorii, odváděli stoprocentní práci. Aby každý byl zodpovědný za to, co má, a nesnažil se zasahovat do práce, za kterou nezodpovídá.
31.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pomocný skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka na pozici - pomocný skladník, Náplň práce:, • vykládka zboží, • polepování zboží, • návoz zboží, • úklid, • pomocné práce ve skladu, , Požadujeme:, • trestní bezúhonnost, • spolehlivost, pracovitost, • fyzickou zdatnost, , Nabízíme:, • pracovní smlouvu na HPP, • příspěvky na stravu , • měsíční výkonnostní odměny, • zaměstnanecké slevy na zboží, • práce v zavedené, stabilní firmě, • měsíční příplatek za 100% docházku, , Nástup možný ihned,, životopisy zasílejte na e-mail: jiri.adamec@matgroup.cz. Pracoviště: M.a.t. group, s.r.o., Na Roudné, č.p. 324, 301 00 Plzeň 1. Informace: Jiří Adamec, .

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 500 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/zástupkyně vedoucí/ho prodejny maso-uzeniny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , - minimální vzdělání vyučen/a, - samostatnost, - spolehlivost, - flexibilita, - zkušenost s vedením kolektivu výhodou, - příjemné vystupování, - potravinářský průkaz, Nabízíme: , - dlouhodobou perspektivu v prosperující společnosti, - možnost profesního růstu, - vstupní zaškolení, - nevyučené v oboru zaučíme, - přátelský kolektiv, - stravenky, bonusy, Náplň práce: , - vedení kolektivu prodejny, - vedení administrativy prodejny, - objednávání zboží, - odpovědnost za chod prodejny, - příprava zboží k prodeji, - prodej a nabídka zboží, - obsluha zákazníků, spolupráce s vedením firmy, Nástup možný ihned.. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny, a.s. (plzeň - u prazdroje), U Prazdroje, č.p. 2746, 301 00 Plzeň 1. Informace: Štěpánka Šlejsková, +420 736 512 788.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 140 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři Řidič doprovodu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt předem: Škalová Silvie, tel.: 800513513, 724430791, e-mail: personalista@apb-plzen.cz, , Požadujeme: vlastní dopravu do sídla firmy, Ř.P. skupiny B, časovou flexibilitu, zodpovědnost, znalost NJ vítána, ochotu pracovat v rámci celé EU., Nabízíme:, penzijní připojištění, firemní benefity, bonusové odměny.. Pracoviště: Apb - plzeň a.s., 332 04 Nezvěstice. Informace: Silvie Škalová, +420 800 513 513,724 430 791.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu: Chotěšov, Plzeň (Úněšovská ul.)., Telefonický kontakt po-pá od 8:00 do 16:00.. Pracoviště: Reparto s.r.o., Kollárova, č.p. 355, 301 00 Plzeň 1. Informace: Oksana Bolvach, +420 608 870 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miroslava Němcová

Němcová debatuje v knihovně

Sochy na festivalu Sculpture line v Plzni.
12

Festival zve na procházku po sochách

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Viktoria nastřílela Senku sedm branek

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili v prvním utkání přípravy na novou sezonu nad divizním Senkem Doubravka vysoko 7:0.

Muž, na kterého se sesypala část zdi, v nemocnici zemřel

Tachov – Ačkoliv podle prvotních znaků nebyl starší muž, na kterého se v pondělí v Tachově sesypala část zdi při demoličních pracích, v ohrožení života, svým zraněním nakonec v nemocnici bohužel podlehl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT