Sparta se brzy oklepala ze zklamání po vyřazení z Evropské ligy. Skandování plzeňských tribun: Visluj! Visluj! ji nerozhodilo. Po bezchybném taktickém výkonu v Plzni vyhrála 2:0. A na Viktorii už má náskok osmi bodů.

„Osm bodů je strašně moc a pro nás jsou to velké komplikace. Hlavně v tom, že Sparta je mužstvem, které, když uteče všem, tak se těžko dohání,“ prohlásil po utkání trenér Viktorie Pavel Vrba.

Házet po pěti kolech flintu do žita je ale předčasné. A ví to i kouč Plzně. „My jsme měli vloni na podzim v jednu chvíli náskok už dvanácti bodů, ale Sparta potom měla mimořádný finiš a náskok mohutně stahovala. My si z ní musíme vzít příklad a snažit se body co nejrychleji získat. A věřit tomu, že klopýtne, i když je zatím v lize stoprocentní. Uvidíme, co s ní udělá první případná porážka. V Plzni ale hrála Sparta velmi dobře, my jsme si s její defenzivou neporadili. Její výhra je zasloužená,“ přiznal trenér Vrba.

Sparta přijela do Plzně perfektně připravená na svého soupeře. Hru Viktorie měla dokonale přečtenou. Hrála velmi důrazně, často na hranici tvrdosti, což na technické hráče Viktorie platilo.

Horváth byl neviditelný, formu z minulé sezony zatím až na první zápas předkola Ligy mistrů v Kodani marně hledá reprezentant Petržela. Šanci proti stoperské dvojici Jarošík – Zápotočný neměl ani útočník Bakoš.

Spartě nahrál úvod zápasu, ve kterém vstřelil už v páté minutě vedoucí gól Kweuke. Po centru Podaného se vřítil do malého vápna jako tank, porazil dva hráče Plzně a hlavou překonal bezmocného gólmana Čecha.

„Byl jsem na něj připravený, ale při centru mě předskočil. Byla to moje chyba,“ nehledal po zápase výmluvy Kweukeho strážce Čišovský.
Kweuke, hrdina zápasu, se prosadil na konci první půlhodiny hry ještě jednou, když si zaběhl za plzeňskou obranu, udělal kličku Čechovi a střelou do prázdné branky rozhodl zápas.

Ke cti slovenského stopera je nutné přičíst, že v dalším průběhu zápasu hrál koncentrovaně a bylo především jeho zásluhou, že Kweuke nepřidal další góly.

Čišovskému navíc výrazně chyběl jeho parťák ze stoperské dvojice Bystroň. Náhradník Ševinský ho při vší snaze zastoupit nedokázal.

„Davida trápí svalové zranění, trénoval s určitými úlevami. Na tréninku den před zápasem se necítil tak, aby mohl nastoupit,“ vysvětlil Vrba absenci Bystroně.

V Gambrinus lize je teď dvoutýdenní přestávka. Čtyři reprezentanty, Petrželu, Pilaře, Koláře a Jiráčka uvidí trenér Vrba až příští týden ve středu. Český národní tým čeká v sobotu důležitý kvalifikační zápas ve Skotsku a v úterý přípravný duel v Praze s Ukrajinou.

Fotbalisté Viktorie budou dva dny trénovat individuálně se sporttestery. „Od čtvrtka do neděle mají hráči dvoufázový trénink a od pondělí se budeme připravovat na středeční pohárový duel v Karlových Varech a na páteční ligové utkání v Olomouci,“ nastínil program reprezentační přestávky kouč Pavel Vrba.