Šimr má na kontě přes dvě stě zápasů v nizozemské lize, navíc rok a půl v polském prvoligovém klubu Amico Wronki.

„Po dvanácti sezonách v zahraničí se strašně rád vracím domů, moc jsem se do Plzně s celou rodinou těšil. Vážím si toho, že jsme dostal šanci zahrát si českou ligu právě ve Viktorii, v klubu, kde jsem s fotbalem začínal,“ svěřil se těsně po podpisu smlouvy světlovlasý fotbalista, který z mateřského klubu odešel v šestnácti letech do fotbalové akademie Feyenoordu Rotterdam. V nizozemském velkoklubu strávil čtyři sezony, ale do prvního mužstva se ve velké konkurenci neprosadil.

Zkušenosti potom sbíral v dalších ligovým nizozemských klubech. Oblékal dresy Excelsioru Rotterdam a NEC Nijmegen, kde si zahrál i v Poháru UEFA. Po roce a půl v polském klubu Skico Wronki zvažoval už vloni v létě návrat do Plzně. Nakonec ale dal znovu přednost Excelsioru.

Do světa se Jaromír Šimr vydal jako fotbalový zajíc, teď je z něj v osmadvaceti letech zkušený matador. Přesto je pro něj česká liga velkou neznámou. „Trochu mám obavy, na druhou stranice do české ligy moc těším. V žádném případě českou nejvyšší soutěž nelze podceňovat, rozhodně má svoji úroveň. To teď dokázala pražská Slavia v Lize mistrů, která vyřadila právě Ajax Amsterodam,“ připomíná Šimr.

Hráč tuší, že přechod z nizozemské pro něj nemusí být jednoduchý. „O to více mě to motivuje. Chci se v české lize prosadit a dokázat, že fotbal hrát umím,“ dává si za cíl.

Ne všichni mladí hráči, kteří v raném věku odešli do zahraničí, si po návratu domů v Gambrinus lize našli trvalé místo. Dva příklady ze všechny - Jaromír Paciorek, shodou okolností Šimrův spoluhráč z akademie Feynoordu, se po učinkování v nizozemském Sittardu neprosadil v dresu Brna. Pronásledovala ho zranění, zkoušel to ve druhé lize v Kroměříži a dnes, v osmadvacet letech, střílí góly za divizní Hulín.

Zranění vyřadila z Gambrinus ligy i Jiřího Rosického, bratra kapitána české reprezentace. Po návratu ze Španělska a dvouletém angažmá v rakouském Bregenzu to zkoušel krátce ve Spartě, potom v Jablonci a Bohemians Praha 1905. Na začátku letošního roku ohlásil kvůli vleklým zdravotním potížím konec aktivní kariéry.

Podle hráčského agenta Davida Nehody by se Šimrovi podobný osud měl vyhnout. „Samozřejmě všechno závisí na zdravotním stavu, a po této stránce Jarda problémy nemá. Je dobře trénovaný, poctivý v tréninku, profesionál každým coulem. Podle mne má předpoklady k tomu, aby se v české lize brzy adaptoval a prosadil,“ míní David Nehoda, který hráče při jednání s Viktorií Plzeň zastupoval.

Šimr absolvoval v úterý odpoledne v novém klubu první trénink. „Předpokládáme, že se Jaromírovi bude v Plzni dařit, že v Plzni zúročí svoje dlouholeté zkušenosti ze zahraničí. Věřím, že bude pro náš klub posilou na hřišti i mimo něj,“ uvedl předseda představenstva FC Viktorie Plzeň Ladislav Valášek.

„Jeho holandský způsob hry může být zajímavý i pro diváky,“ dodal předseda představenstva FC Viktorie Plzeň.

Pokud se podaří vyřídit všechny nutné zbývající formality, měl by Jaromír Šimr nastoupit v dresu Viktorie už v nedělním ligovém zápase proti Teplicím. „Samozřejmě děláme všechno proto, aby se to podařilo,“ dodal Valášek.

Samotný hráč se na první ligový zápas v dresu mateřského klubu těší. „Zahrát si proti prvnímu mužstvu tabulky a ještě na jeho stadionu, to by byl ideální start. Více si při své premiéře v české lize snad ani nemohu přát,“ dodává nová posila Viktorie Plzeň.