Teď se do Plzně vrací. Ve čtvrtek tady povede národní tým v kvalifikaci o Euro 2020 proti Kosovu v přímém souboji o druhé postupové místo na Euro 2020.

„Na Plzeňsko jezdíme čas od času za příbuznými na návštěvu, i když už ne tak často jako dřív,“ uvedl Jaroslav Šilhavý v rozhovoru pro Deník.

„Častěji než do rodného Chotěšova jezdím do Plzně na fotbal,“ doplnil reprezentační kouč.

Ale Chotěšov stále zůstává jeho nejoblíbenějším místem v regionu. „Tam jsem se narodil a vyrůstal jsem tam. Až ve čtrnácti jsem začal jezdit do Plzně, kde jsem byl do vojny,“ popisoval Šilhavý.

Podstatnou část hráčské kariéry strávil v RH Cheb, odkud v roce 1990 přestoupil do pražské Slavie. Nejvyšší soutěž hrál i za Drnovice a Žižkov. V Praze se pak také trvale usadil a vrhl se na trenérskou dráhu.

V roce 2008 byl už jako kouč i na startu úspěšné éry plzeňské Viktorie, ale brzy ho nahradil Pavel Vrba.

Později si svoje role prohodili v opačném gardu i u reprezentace. Šilhavý mezitím trénoval České Budějovice. Liberec, Jablonec, Duklu i Slavii Praha.

Jste rád, že se klíčový zápas hraje právě v Plzni? Máte na region hezké vzpomínky?

Na Plzeňsku mám bráchu i sestru a taky odtud pochází manželka, takže tam máme příbuzné. V Plzni jsem udělal první velký krok do ligového fotbalu, to bylo ještě ve Škodovce. A pak jsem se tam krátce vrátil jako trenér. Takže ano, do Plzně se moc těším, protože na ty časy vzpomínám rád. A věřím, že po kvalifikačním zápase s Kosovem budu vzpomínat ještě radši.

Co se vám jako první vybaví, když se řeknou Štruncovy sady?

Brána borců. Ta ve Štruncových sadech byla v době, kdy jsem tam hrál. Dneska je to tady všechno jiné. Plzeň má nádherný stadion, na fotbal chodí spousta fanoušků. Viktorka získala tituly a hrála Ligu mistrů… A lidi jsou rádi, jaký fotbal se v Plzni hrál a hraje.

A co tehdejší spoluhráči?

Jako mladej jsem v Plzni potkal Pepíka Čalouna, Frantu Sudíka nebo Zdeňka Michálka. Nastupoval jsem i se svým bráchou Karlem, který byl taky v týmu.

Potkáváte se ještě s některými z nich?

Když jezdím do Plzně na fotbal, tak se s místními vždycky rád vidím. Znám tady spoustu lidí a bývají to příjemná setkání.

Teď sem přijedete dost možná ke klíčovému utkání kvalifikace o Euro 2020. Jakou očekáváte atmosféru?

V Plzni chodí na fotbal hodně lidí. Věřím, že i my jako reprezentace se tam budeme cítit jako doma.

Co byste tedy před zápasem s Kosovem českým fanouškům vzkázal?

Věřím, že potvrdíme výkon z posledního kvalifikačního zápasu s Anglií (2:1) a že ho dokážeme zopakovat. Čekáme, že nám fanoušci pomůžou a že nás poženou za výhrou a tím pádem postupem na Euro.