Oba hráli za velké kluby, Vítězslav Lavička ve Spartě a Jaroslav Šilhavý za Slavii. Oba se věnují se trenérskému řemeslu.

Jaroslav Šilhavý zachránil v první lize Kladno a je asistentem trenéra Brücknera u české reprezentace. Vítězslav Lavička slavil největší trenérské úspěchy v Liberci a dnes vede český národní tým do 21 let.

Oba dlouholetí kamarádi oblékli v Plzni společný dres internacionálů Československa v charitativním utkání proti staré gardě Viktorie a reprezentantům pomohli k vysokému vítězství 8:2.

„Když nás manažer staré gardy Milan Schejbal pozval, ani na okamžik jsme neváhali. To, co se podařilo v Plzni zorganizovat, je něco úžasného. Navíc Plzeň máme oba natrvalo v srdci a rádi se sem vracíme,“ říkají svorně oba trenéři.

Vítězslav Lavička litoval, že kádr internacionálů byl příliš úzký. „Kdyby nás bylo víc, rád bych si zahrál druhý poločas v červeném dresu Viktorky,“ zdůraznil Vítězslav Lavička.

Jaroslav Šilhavý, který pochází z Chotěšova, si v neděli zahrál proti svému o pět let staršímu bratrovi Karlovi. V roce 1979 nastoupil poprvé v lize v dresu Plzně právě po jeho boku. „Hráli jsme v Trenčíně a brácha nastoupil na posledních dvacet minut do útoku. Já hrál v záloze a snažil jsem se mu přihrávat, aby to měl jednodušší. Byl pod mým dohledem,“ vzpomíná s úsměvem na bratrovu premiéru v lize Karel Šilhavý.

Plzeňský dres oblékali společně půl roku. Karel mu zůstal věrný, Jaroslav odešel na vojnu do Chebu a potom působil ve Slavii, Drnovicích a na Žižkově. Dotáhl to až do reprezentace.

Jaroslav potom působil v roli asistenta trenéra na Spartě a v roli hlavního kouče vedl na Letné i druholigové béčko.

V minulé sezoně nastoupil poprvé v nejvyšší soutěži jako hlavní trenér a dokázal zachránit v lize Kladno. Definitivně se o tom ale rozhodlo až v sobotu. Kladno sice prohrálo v Teplicích 0:1, ale Bohemians nedokázali vyhrát v Ostravě a jejich osud byl zpečetěn. V Teplicích to byly nervy, měli jsme zprávy, že Bohemka má šance. Když byl konec, spadl mi velký kámen ze srdce. Byl jsem šťastný,“ říká sedmačtyřicetiletý kouč, který v Kladně končí.

Podle informací Deníku by měl vést v příští sezoně Plzeň. „Nezlobte se, ale to vám teď nemohu potvrdit. Kde ale budu působit, jsem rozhodutý. Během příštích dnů by se mělo vše vyřešit,“ uvedl Šilhavý.

Není vyloučeno, že se bude v lize potkávat se svým kamarádem Vítězslavem Lavičkou. Není tajemstvím, že o jeho služby se zajímá pražská Sparta. „Jednání probíhají, jasno by mohlo být do týdne,“ uvedl Lavička.