Senzace! Viktoria v deseti otočila zápas proti Austrii

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň se s evropskými poháry rozloučili výhrou 3:2 nad Austrií Vídeň. V základní skupině Evropské ligy tak skončili na nepostupovém třetím místě se šesti body. Plzeň prohrávala 0:2, ale i v deseti dokázala nastřílet tři branky!

8.12.2016 AKTUALIZOVÁNO 8.12.2016

Viktoria Plzeň porazila v divokém utkání Austrii Vídeň 3:2. Rakouským fotbalistům uniká na snímku Jan Kopic.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Ráz čtvrtečního zápasu ovlivnila situace z 18. minuty, kdy plzeňský stoper Hejda v pokutovém území stáhl unikajícího Pirese a ukrajinský rozhodčí Boiko vytáhl červenou kartu a nařídil penaltu.

Trenér Viktorie Roman Pivarník zvolil netradiční složení obrany. Na kraje defenzivy postavil záložníky Kovaříka a Petrželu. Na stoperu Hejdu doplnil Řezník, protože kapitán Hubník se zranil na předzápasovém tréninku.

Viktoria začala aktivně a už ve 3. minutě mohl otevřít skóre Kopic, ale brankář Hadžikić jeho ránu vyrazil těsně vedle pravé tyčky, kam pozdě dobíhal Krmenčík. Vzápětí Krmenčíkova lehká hlavička skončila na břevnu branky Austrie.

Klíčový moment utkání přišel v 18. Minutě po špatném odkopu Kozáčika se k míči dostal Pires, kterého k zemi stáhl Hejda. Rozhodčí nařídil penaltu a poslal Plzeň do deseti. Kapitán Holzhauser kopl míč k pravé tyči, ale Kozáčik skočil na levou stranu – 0:1. Na pozici stopera se stáhl Hromada.

Hosté si s převahou jednoho hráče na hřišti dlouho nevěděli rady. Krátce po polovině hry pálil Krmenčík k tyči, ale Hadžikić jeho střelu vyrazil. Ve 40. minutě hosté zvýšili náskok, když si na rohový kop naběhl Rotpuller a hlavičkou rozvlnil síť za Kozáčikem – 0:2.

O jednoho muže méně hrající Viktoria zápas nezabalila. Ve 44. minutě snížil na 1:2 Hořava. Petrželou zahrávaný roh prodloužil hlavičkou Krmenčík na zadní tyč, kde osamocený Hořava doklepl balon do prázdné brány.

Viktoria byla vyrovnaným soupeřem i po přestávce a v určitých momentech Austrii přehrávala. V 58. minutě vyšel trenérovi Pivarníkovi tah s Michalem Ďurišem, kterého poslal na hřiště místo Krmenčíka. Slovenský reprezentant nejprve v 72. minutě srovnal na 2:2 po centru Hořavy a šest minut před koncem rozhodl o vítězství Viktorie. Zeman z levé strany centroval na zadní tyč, kde číhal Ďuriš – 3:2.

Ohlasy po zápase

Roman Pivarník (trenér Viktorie): "Měli jsme velké problémy s obranou, Hubník se na předzápasovém tréninku bohužel zranil. V úvodu utkání jsme měli dvě šance, ale pak jsme si to zkomplikovali červenou kartou. Přišli jsme vlastně o jediného stopera a Jakub Hromada se musel zatáhnout. Prohrávali jsme 0:2, ale pak přišel důležitý kontaktní gól Hořavy. V poločase jsme si řekli, že když budeme hrát aktivně, kombinačně, máme šanci a zápas otočit, což se nakonec podařilo. Poslal jsem na hřiště čerstvé hráče, kteří rozhodli utkání. Pro diváky na stadionu i u televizních obrazovek to musel být krásný zápas. Musím opravdu smeknout před hráči. Chtěli jsme vyhrát a skončit ve skupině třetí, jsem moc rád, že se nám to podařilo."

Tomáš Hořava (střelec první branky Viktorie): Bylo to divoké utkání, ale zvládli jsme to. Otočili jsme zápas ze stavu 0:2, je to úžasný pocit. Náš kontaktní gól ke konci poločasu byl velmi důležitý. Ve druhé půli jsme byli i nadále nebezpeční a vytvářeli si šance a zápas nakonec otočili."

Thorsten Fink (trenér Austrie): „Plzeň si od začátku věřila, to bylo na hřišti znát, za výkon jí patří gratulace. Náš výkon byl naopak marný. Prvních deset minut jsme nehráli dobře, pak jsme šli do vedení a přidali druhý gól. Ve druhém poločase za stavu 2:1 pro nás jsme ale měli vyvinout mnohem větší tlak a vstřelit třetí branku, místo toho jsme hráli až příliš ustrašeně. Plzeň měla větší vůli po vítězství, vyvinula tlak, který jsme nezvládli. V roli roli trenéra je to pro mě velmi hořká porážka, ale už jsem se ve své kariéře dostal z horších okamžiků."

FC Viktoria Plzeň - FK Austra Vídeň 3:2

Poločas: 1:2. Branky: 44. Hořava, 72. a 84. Ďuriš - 20. Holzhauser (PK), 40. Rotpuller. ŽK: Krmenčík, Petržela – Filipovic, Martschinko, Friesenbichler. ČK: 18. Hejda (Viktoria). Diváci: 9117.

Viktoria: Kozáčik – Kovařík, Hejda, Řezník, Petržela – Hrošovský, Hromada – Zeman, Hořava (89. Poznar), Kopic (83. Bakoš) – Krmenčík (58. Ďuriš).

Austria: Hadžikić – Martschinko, Filipovic, Rotpuller, Stryger Larsen – Serbest, Holzhauser – Venuto (85. Kvasina), Prokop (70. Friesenbichler), Felipe Pires (77. Tajouri-Shradi) – Kayode.

Autor: Martin Švec