„Dneska je hodnocení zápasu jednoduché. Olympiakos byl jasně lepší a zaslouženě postoupil dál. My jsme od začátku zápasu tahali za kratší konec. Olympiakos byl výrazně lepší,“ uvedl po utkání plzeňský trenér Pavel Vrba.

„Už začátek byl z naší strany hodně bojácný, naopak Olymiakos byl nabuzený. Měl obrovský tlak, hned v první minutě nastřelil tyčku. My jsme se asi po dvaceti minutách oklepali, ale ve druhé půli domácí jasně dominoval. Pro nás je nejhorší, že soupeř dal tři góly po standardkávch, na které jsme se připravovali. A přesto někteří hráči v osobních soubojích propadli. V tom byl obrovský rozdíl,“ doplnil trenér Viktorie.

V zahajovací jedenáctce Viktorie Plzeň chyběl včera v řecké metropoli vedle avizovaných absencí také zkušený Limberský, jehož místo na levém kraji obrany zaujal Hloušek. Také domácí kouč Pedro Martins udělal oproti zápasu v Plzni jedinou změnu v sestavě, místo zraněného stopera Papadopulose nastoupil Meriah.

Zvěsti o tom, že by v parném létě nemusel příznivce Olympiakosu zápas s „nějakou“ Plzní až tolik zajímat, protože Řekové tráví často prázdniny na svých ostrovech, vzaly záhy za své. Už hodinu a čtvrt před zápasem domácí fanoušci tleskali a bubnovali, hukot to byl neuvěřitelný. Když si hosté přišli poprvé obhlédnout trávník, přivítal je ohlušující pískot.

„Fotbal je v Řecku až jako náboženství, fandí celé rodiny. A jsou to pořádně horké hlavy,“ říkal v rozhovoru pro Deník bývalý reprezentant Petr Vlček, exviktorián, jenž strávil čtyři roky v Panioniosu Atény.

Domácí začali včera pořádně zostra, hned z první akce měli roh a po něm se míč odrazil od Guilhermeho na tyč plzeňské branky. A Olympiakos dál tlačil, v sedmé minutě zasahoval proti hlavičce Guerrera a chvilku na to vyrazil i střelu Podence a poradil si i s pokusem Masourase.

Až po deseti minutách se poprvé k souvislejší akci dostala i Viktoria, ale bez efektu. Zakončení Guerrera na druhé straně šlo vedle.

Plzeň měla velkou šanci ve 25. minutě, kdy Kopic vracel z brankové čáry na Hrošovského, jehož střelu uvnitř šestnáctky tečovala domácí obrana na roh. Ale pak zase Olympiakos přitlačil, ve 34. minutě znovu zasahoval gólman Hruška a ránu Meriaha ve vápně zblokoval Hrošovský. Za tečovanou ránou Podence pět minut před půlí se plzeňský brankář jen ohlédl, ale šla těsně vedle. A když Hruška s obtížemi vyrazil i pokus Masourase, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Jenže brzy po přestávce už Olympiakos udeřil. V 51. minutě gólman Hruška vyrazil střelu Maourase na roh, po něm se zavěsil do vzduchu Guilherme hlavou nekompromisně otevřel skóre – 1:0. I v té chvíli sice posouvala viktoriány do dalšího kola jedna vstřelená branka, ale domácí měli dál navrch. Soupeře do vážnějších šancí nepouštěli. Naopak sami udržovali svými útočnými výpady plzeňskou defenzivu ve střehu. A když Guerrero v 70. minutě přešel přes Pernicu a procedil míč mezi nohama brankáře Hrušky, bylo definitivně jasno. Španělský forvard se pak o tři minuty později trefil s pomocí teče stopera Brabce ještě jednou a debakl Viktorie pak zpečetil stoper Semedo.

Až do konce zápasu pak znělo stadionem hromové: Olympiakos! Řecký tým tak potvrdil slova svého kouče. „Olympiakos do Ligy mistrů patří,“ prohlásil Pedro Martins. Musí však překonat ještě dva soupeře. I tak dal včera svému kontroverznímu majiteli Marinakisovi pěkný dárek k 52. narozeninám.

Plzeňská Viktoria po dvou úspěšných pokusech o základní skupinu Ligy mistrů (2011 a 2013) a loňské přímé účasti, počtvrté v řadě ztroskotala v kvalifikaci o tuto soutěž. Po Hapoelu Tel Aviv, Ludogorci Razgrad a FCS Bukurešť jim tentokrát vystavil stopku Olympiakos Pireus.

Olympiakos Pireus – Viktoria Plzeň 4:0 (1:0)

Branky: 51. Guilherme, 70. Guerrero. 73. vlastní Brabec, 82. Semedo. Rozhodčí: Martínez – Barbero, Noval (vš. Šp.). ŽK: Tsimikas – Brabec. Diváků: 32 050.

Olympiakos: Sá – Elabdellaoui, Meriah, Semedo, Tsimikas – Bouchalakis, Guilherme – Masouras, Valbuena (66. Camara), Podence (85. Randeljovič) – Guerrero (79. El Arabi). Trenér: Martins.

Viktoria Plzeň: Hruška – Řezník, Pernica, Brabec, Hloušek – Hrošovský, Kalvach (79. Janošek) – Kayamba (55. Kovařík), Mihálik (74. Chorý), Kopic – Krmenčík. Trenér: Vrba.