Už několik sezon v řadě jde Viktoria Plzeň do nové sezony se dvěma cíli. Vyhrát domácí titul a postoupit do základní skupiny jednoho z evropských pohárů. Platí to i pro nadcházející ročník 2017/2018. Po třech a půl letech stojí před těmito úkoly staronový trenér Pavel Vrba, pod jehož vedením Viktoria naposledy hrála základní skupinu prestižní Ligy mistrů (LM). Stejně jako v předchozích dvou sezonách bude o LM Plzeň bojovat i letos. Ale s jednou změnou.

„Poprvé nás čeká nemistrovská část kvalifikace Ligy mistrů. Což je pro nás nová zkušenost a uvědomujeme si náročnost úkolu. Cíl ale zůstává stejný, chceme si na podzim zahrát skupinovou fázi evropských pohárů. Příští víkend začíná česká liga a v ní chceme získat mistrovský titul,“ uvedl na páteční tiskové konferenci majitel klubu Tomáš Paclík. On a generální manažer Viktorie Adolf Šádek odpovídali na dotazy.

Bude letos nejobtížnější naplnit cíl v podobě titulu?
Tomáš Paclík: To se teď dá těžko říct. Uvidíme, až začne soutěž. Naši pražští konkurenti výrazně nakupovali a my si uvědomujeme, že zisk titulu bude nesmírně těžký úkol.

Bude sezona 2017/2018 nejatraktivnější za posledních několik let i vzhledem k tomu, že se hraje o přímý postup do Ligy mistrů?
Adolf Šádek: Na hráčském trhu došlo k velkému pohybu, takže liga bude atraktivní pro fanoušky i sponzory. Atraktivita a náboj jsou ale dány už kvůli tomu, že mistr může postoupit do základní skupiny Ligy mistrů. Myslím si, že to bude jiskřit od prvního kola.

Část fotbalové veřejnosti vnímá Plzeň až jako třetího adepta na titul. Přijímáte takovou pozici a může to být pro vás výhoda?
Adolf Šádek: Jistá výhoda to asi být může. Nicméně s faktem, že jsme favorit číslo tři, jsem se nesmířil. Bez ohledu na investice do posílení kádru jsou naše ambice stejné jako Sparty se Slavií. Podle poměru nákupu a ceny to opticky vypadá, že musíme skončit třetí. Musím říct, že by mě zajímalo, jak počítají na Spartě a na Slavii, když oba počítají, že jsou první. Takže ještě zbývá volné druhé místo (smích). My umíme sami na sebe vytvořit tlak, abychom nepodlehli nějakému dojmu. Nemáme to nastavené tak, že třetí místo je dneska super, protože konkurenci nejde dohnat. Tlak na Spartu a Slavii budeme vytvářet od prvního kola, aby byli pod ještě větším tlakem, než pod jaký se dostali sami.


Co budou hlavní zbraně Viktorie, abyste se Spartou a Slavií dokázali držet krok?
Adolf Šádek: Jestli budeme držet krok my s nimi nebo oni s námi… My jsme nakupovali fotbalisty tak, jak jsme potřebovali. Sparta a Slavie investovaly nemalé peníze, aby byl kádr z jejich pohledu kvalitní. Musím zdůraznit, že naše letní nákupy sice ve finančním porovnání s pražskými celky nevypadají závratně, ale Viktorka letos investovala do hráčů částku, která není u Viktorie standardní. Suma je vyšší o několik desítek milionů a transfery v řádu 50 milionu nejsou úplně běžné. My jsme ale s investovanými penězi spokojení a věřím, že noví hráči nám to vrátí. Mužstvo budujeme delší dobu, vhodně ho doplňujeme, takže jsme kádr nestavěli teď zgruntu od základu. Aktuální forma se ukáže až na začátku ligy a nelze jen usuzovat z toho, že někdo nakoupil za hodně peněz. Jsem přesvědčený, že jsme dobře připravení.

Existuje transfer, který se vám nepodařilo dotáhnout? Třeba příchod Ďuriše?
Adolf Šádek: Máme fotbalisty, které jsme chtěli. Příchod Michala Ďuriše souvisel s případným odchodem Michaela Krmenčíka. To, že Krmenčík zůstal, logicky znamenalo, že Ďuriš nemohl přijít. Nepředpokládám, že Michael Krmenčík odejde v průběhu podzimní části sezony.

Je pro vás po nediplomatických výrocích majitele FC Sport Bukurešť Gigi Becaliho na adresu Viktorie větší motivace proti nim uspět?
Tomáš Paclík: Ne, vůbec ne. Takhle k tomu nepřistupujeme a je nám úplně jedno, co říkají různí lidé.