V posledním ligovém utkání proti mistrovské Slavii Praha na stadionu v Dobřanech ale fotbalistka Viktorie Plzeň Lucie Knödlová zvládla na jedničku i nezvyklý post na kraji obrany.

„Na beku jsem ještě, co hraji za Viktorku, nikdy nehrála. Dokonce jsem to nezkoušela ani při tréninku, byla to moje premiéra. Snažila jsem se v zápase plnit pokyny trenéra a myslím si, že to dopadlo dobře,“ svěřila se Lucie Knödlová po utkání s vysokým favoritem, se kterým Viktoria prohrávala v poločase rozdílem jediného gólu 2:3. Až po přestávce se projevila kvalita čtvrtfinalisty Ligy mistrů, který trestal každou chybu Viktorie a nakonec v Dobřanech zvítězil 7:2.

„Hrát proti tak kvalitnímu týmu není jednoduché. Hráčky Slavie neustále v útočné fázi rotují, důležité je zachytávat jejich pohyb, vyplňovat prostor a držet se v obranné linii pohromadě. Ony se nás při přebírání hráček snaží zmást, proto je důležitá vzájemná komunikace,“ vysvětluje klatovská rodačka, která s fotbalem začínala v chlapecké přípravce v Lubech a v sedmi letech ji rodiče začali vozit do Plzně na tréninky dívčí přípravky Viktorie.

V Plzni ji učil fotbalové abecedě trenér Zdeněk Rada. Později ji převzal jeho jmenovec, vicemistr Evropy z roku 1996 Karel Rada, který ji v Plzni vedl v juniorce i v ženském týmu.

Viktoria v Dobřenech v první půli Slavii zaskočila. Reprezentantka v brance Slavie a bývalá hráčka Viktorie Barbora Votíková musela dvakrát za poločas lovit míč z branky – to se Slavii s výjimkou zápasů se Spartou v lize už dlouho nestalo.

„V kabině jsme si o poločase řekli, že musíme dál hrát v defenzivě koncentrovaně. Bohužel jsme brzy po přestávce dostali laciný gól, který jsme soupeři vinou špatné komunikace sami nabídli, a Slavia nás okamžitě trestala,“ říká dvacetiletá fotbalistka Viktorie Plzeň.

I přes porážku jsou podobné zápasy se Slavií či se Spartou pro mladé hráčky Viktorie velkou školou.

„Jsem ráda, že po několika letec hrajeme s Viktorkou opět ve skupině o titul a ne o záchranu. Proti soupeřům, jakými jsou Slavie a Sparta, můžeme získat cenné zkušenosti s týmy, které hrají evropské poháry.

Navíc při takových zápasech toho spoustu naběháme, a získáváme tak i větší kondici,“ usmívá se dvacetiletá studentka prvního ročníku Právnické fakulty Západočeské univerzity Plzni.

„Zápasy ve skupině o udržení nám nic nedávají. Dovolím si říci, že když hrajete proti slabším soupeřům, stáhnou vás na svoji úroveň. Když naopak hrajeme ve skupině o titul, snažíme se se silnými soupeři držet krok a oni nás naopak vytahují na vyšší úroveň,“ pochvaluje si boje v elitní skupině.

Viktoria se pod trenérem Sálemem Heboussem probojovala mezi nejlepší čtyři ligové týmy po pěti letech. Naposledy se to Viktorii podařilo za trenéra Karla Feifrlíka v roce 2013, kdy Plzeň skončila v první lize třetí za Slavií a Spartou.

„Za posledního půl roku jsme se jako tým hodně zlepšily v držení míče, už tolik balony neztrácíme. I proto se nám podařilo probojovat se do první čtyřky,“ míní fotbalistka, která kroutí v ženském týmu Viktorie už čtvrtou sezonu.

„Za Viktorku hraji ráda a věřím, že ještě dlouho budu. Věřím, že naše výkony půjdou nahoru. Dohnat Spartu či Slavii, to je ještě dlouhá cesta, oba kluby jsou díky výrazně lepším podmínkách někde jinde.

Reálnější je přiblížit se Slovácku, kterému jsme doma polehli těsně 2:3 a určitě jsme nebyli horším týmem,“ říká Lucka, kterou k fotbalu přivedla maminka, jež hrála za amatérský dívčí tým. „Rodiče mi fandí, ale zakázala jsem jim jezdit na zápasy – jsem pak před nimi na hřišti zbytečně nervózní,“ směje se Lucie Knödlová.

Očima trenéra
„Lucie je rychlostněi technicky velmi dobře vybavená hráčka. Překvapila mě, jakým způsobem se zhostila nezvyklé role na kraji obrany v utkání proti Slavii. Inteligentní a talentovaná fotbalistka v tréninku ani v zápase nic nevypustí. Pracuje na sobě, chce se zlepšovat. Pokud v tom bude pokračovat, mohla by z ní vyrůst velká hráčka,“ říká u Lucii Knödlové trenér fotbalistek Viktorie Plzeň Sálem Hebousse.