Druhou sezonu neskrývají fotbalisté divizních Přeštic postupové ambice. Ambiciózní klub z jihu Plzeňska, který letos oslaví 100 let své existence, má nakročeno k tomu, pokud koronavirová epidemie dovolí, aby tak překonal své historické maximum, kterého dosáhl před více než 20 lety.

Za zmínku fotbalový svátek, který je ještě staršího data. To Přeštičtí přivítali 30. srpna 1995 ve druhém kole Českého poháru prvoligovou Slavii, jež tehdy řádila v Poháru UEFA.

Přes dva tisíce diváků zcela zaplnilo stadion a vidělo výborný fotbal. Domácí srdnatě bojovali proti pražskému gigantovi a nakonec prohráli 0:2.

Za Slavii se tehdy prosadili Suchopárek a Šmicer. Nejlepšími hráči obou mužstev byli vyhlášeni gólmani, v přeštické brance Pavel Mizera a ve slávistické svatyni Jaromír Blažek.

Pro fotbalové příznivce z Přeštic a dalekého i blízkého okolí to přesto byl nezapomenutelný zážitek, nejlepší sezony v historii klubu však teprve přišly…

Házenkáři Talent týmu Plzeňského kraje.
Talent bude odrážet útok Dukly na své druhé místo

Už podzim ročníku 1997/1998 byl výborný. Mužstvo Přeštic zářilo a hrálo v soutěži nejhezčí fotbal. Také se několikrát probojovalo do čela tabulky. Perfektní výkon podalo například v Plzni na SK 1894, kde přeštický tým ve složení Hrubý – D. Novák, Zd. Kuneš (69. Rýmus), T. Došek, Šambergr, R. Kuneš (82. Krotký), Blahoudek, Šindelář, Kyklhorn, Uzlík, Dobrý (87. Krieger) vyhrál 5:0. Tři góly dal Dobrý, jednou se trefili Šindelář a Tomáš Došek.

Mužstvo přezimovalo na druhém místě s dvoubodovou ztrátou za Milínem.

V zimní přestávce se ale Přeštice staly farmou Viktorie Plzeň, což přineslo nečekané změny na všech postech.

Trenéra Jana Boltíka vystřídal Antonín Dvořák, který byl v plzeňské Viktorii pod smlouvou, přestože ho u prvoligového áčka vyměnil Petr Uličný.

V době, kdy byla chlumčanská keramička hlavním sponzorem Viktorie, vystřídalo se v Přešticích na hostování hodně hráčů z jejího kádru. V rámci spolupráce se například objevil v přeštickém dresu i Tomáš Došek.

Po osmnácti odehraných kolech byly Přeštice opět v čele divize, ale remíza 1:1 na půdě beznadějně posledních Horažďovic je sesadila z trůnu. Nakonec z toho byla konečná čtvrtá příčka.

Plzeň, Borský park
Tip Deníku: Vyběhněte si do Borského parku

Velice dobře ale mužstvo odehrálo i následující divizní sezonu 1998/1999. Ještě před jejím zahájením se naskytla příležitost postoupit dodatečně do České fotbalové ligy, ale to nakonec nevyšlo.

Po šesti odehraných kolech bylo mužstvo na první příčce, ale neuspělo doma s druhou rezervou žižkovské Viktorie, prohrálo 0:1 a pozici lídra jí přenechalo. Po podzimu uhrál tým třetí místo a byl tři body zpět za první rezervou Českých Budějovic.

V dobrých výkonech pokračovali Přeštičtí i v jarní části. Přeštice vyhrály například na půdě rezervy Českých Budějovic 6:1 nebo v posledním kole v derby v Chlumčanech 3:2 a nakonec z toho bylo třetí místo s tříbodovou ztrátou za postupujícími Prachaticemi a se stejným počtem bodů jako druhé Strakonice.

Třetí místo v této sezoně je dosud nejlepším umístěním Přeštic v historii, pokud nepočítáme poslední neúplnou sezonu 2019/2020, v níž po 18 odehraných kolech patřila přeštickým fotbalistům první příčka.