V neděli ale přijede Marek Bakoš do Plzně poprvé jako soupeř. „Bude to pro mě samozřejmě specifické utkání, v Plzni jsem prožil krásné roky. Nikdy jsem nebyl v jednom klubu tak dlouho jako ve Viktorii," říká zkušený útočník, který v zimě přestoupil do mužstva pod Ještědem.

Na jaře jste v dresu Liberce odehrál zatím jeden celý zápas 
a zbytek jste jen střídal. Myslíte si, že nastoupíte v Plzni?
Moc bych si to přál, ale pravděpodobnější je, že se do utkání nejspíš nedostanu.

Asi je zbytečné se ptát, jestli se do Plzně těšíte?
Asi to bude znít jako klišé, ale já to tak cítím – Plzeň je můj druhý domov. Skvělou atmosféru na stadionu budu sice vnímat jako hostující hráč, ale do Doosan Areny se moc těším, nikdy jsem takový zápas ve své kariéře ještě nezažil. Moc se samozřejmě těším i na mimořádné plzeňské publikum. Českou ligu hraji už šestou sezonu, ale taková atmosféra se v Čechách dá zažít jen na stadionu v Plzni.

Bydlíte v Liberci nebo stále ještě v Plzni?
Bydlím teď i v Liberci, ale počítáme s tím, že dcera bude na devadesát procent chodit do školy v Plzni. Takže zatím je to tak, že svůj domov mám v Plzni. Je třeba říci, že pět a půl let života v jednom městě a v jednom klubu ve mně zanechalo stopy.

Jak těžké pro vás je po několika sezonách bojů o titul a v evropských pohárech se teď soustředit na záchranu v lize?
Je to samozřejmě úplně jiná situace. V Plzni jsme byli také pod tlakem, nic než vítězství nás nezajímalo, ale měli jsme k tomu i mužstvo, které na to bylo připravené. Když bojujete o záchranu, tak se nepočítá s tím, že každý zápas vyhrajete ale ten tlak samozřejmě rovněž cítíte. Rozdíl je jen v tom, že bojujete na opačném konci tabulky. Co se ale týká toho, co se odehrává v hlavě fotbalisty, je to podobné.

Jak jste zatím spokojen s vaším zápasovým vytížení v novém klubu?
Je to trochu složitější, první tři zápasy jsme prohráli, došlo k výměnně trenérů, navíc mužstvo není zvyklé pohybovat se u dna tabulky a bojovat o záchranu. Já věřím, že se chytíme nějakou výhrou. Může se stát, že se nám to podaří už v utkání v Plzni, a od toho se pak odrazíme.

Dá se říci, že obrat k lepšímu nastal už v minulém kole, kdy jste dokázali remizovat v Ostravě?
I když jsme dostali tři branky, podařilo se nám získat bod. A chybělo málo a přivezli dokonce tři body. Byl jsem moc smutný z toho, že jsme nedokázali jednobrankový náskok udržet, určitě jsme mohli v Ostravě pomýšlet na víc než na remízu. Po třech kolech jsme neměli ani bod a najednou jsme na Bazalech sahali po třech. Škoda, že se nám nepodařilo zvítězit.

Už jste zmínil výměnu trenérů na lavičce Liberce po třech jarních kolech. Jak mužstvo tento krok vnímá?
Po třech porážkách v řadě bylo nutné něco změnit, dát mužstvu nějaký impuls. V klubech, kde se nedaří, se to tak dělá. My hráči to vnímáme tak, že je to fotbal a tohle se v něm prostě stává. Jestli to byl správný tah nebo ne, to se uvidí až na konci sezony.

S jakým výsledkem budete 
v neděli spokojen?
Já Plzni vždycky přeji jen to nejlepší, aby její skvělí fanoušci byli spokojení. Doufám ale, že mi odpustí, když teď řeknu, že si přeji výhru Liberce, protože oblékám jeho dres a bojujeme o záchranu. Věřím, že Plzeň i tak získá titul, my se zachráníme, a oba budeme spokojeni.