Na začátku července odcestovala s Amforou, fotbalovým týmem celebrit, na deset dnů do africké Keni. A užila si i trochu adrenalinu, když pískala utkání Amfory v mombasském nápravném zařízení proti vězeňské jedenáctce.

Ještě pár dnů předtím, na konci června, se stala první dámou českého ženského fotbalu a převzala funkci předsedkyně Komise fotbalu žen.

A do třetice se před pár dny vrátila po téměř třech letech jako hlavní rozhodčí do nejvyšší mužské fotbalové soutěže, první Gambrinus ligy. Rozhodovala utkání Bohemians Praha proti Českým Budějovicím.

Z desetidenního pobytu v Africe ve společnosti například Heleny Vondráčkové, Jana Čenského, Pavla Zuny, Sagvana Tofiho či Karola Dobiaše si přivezla spoustu zážitků. „V Nairobi jsem pískala zápas Amfory proti týmu složenému z hráčů místního sportovního centra a členů parlamentu. Povrch hrací plochy připomínal hřiště jen vzdáleně. Hrálo se na hrbolaté směsici antuky a písku,“ vypráví Dagmar Damková.

Zatímco první zápas proběhl hladce, z druhého měla plzeňská rozhodčí malou dušičku. „Dozvěděla jsem se totiž, že budu pískat utkání proti vězeňské jedenáctce. A to ještě na hřišti přímo ve věznici. V první chvíli jsem Petrovi Salavovi, šéfovi Amfory, utkání odmítla. Jenže on mě nakonec přemluvil, a tak jsem do toho šla. Hrálo se dvakrát patnáct minut a utkání nakonec proběhlo bez problémů,“ usmívá se.

K zápasu v mobaské věznici se vážou dva zajímavé zážitky. „Ten první se udál, když jsem jednomu z vězňů udělila za faul na Frantu Veselého žlutou kartru. V poločase za mnou přiběhl a strašně se omlouval, že faulovat nechtěl. A zopakoval to ještě čtyřikrát, až jsem měla obavy, aby mu za žlutou kartu neprodloužili vězení,“ líčí úsměvnou příhodu.

Druhým zážitkem bylo, když se na ni po zápase sesypali místní novináři a vyptávali se jí na finále olympiády v Pekingu, na ženské mistrovství světa v Africe a na ženský fotbal vůbec.

„Překvapením pro mě bylo, když mi za pár dnů volal člen Amfory, hudebník Karel Vágner, který v Keni ještě pár dnů zůstal, a sdělil mi, že o mně vyšla v keňských novinách celá stránka,“ říká.

Po návratu z Afriky se pomalu připravovala na novou sezonu a velkou radost jí udělala nominace na zápas první ligy Bohemians s Českými Budějovicemi „Byl to příjemný pocit vrátit se do nejvyšší soutěže. Pískání si teď opravdu užívám a těším se z každé delegace,“ svěřuje se.

Zápas se jí povedl, dostala vysokou známku osm. „Po utkání mi přišli poděkovat zástupci obou týmů. Z toho máte dobrý pocit,“ podotýká.

S velkou chutí se Dagmar Damková pustila i do práce předsedkyně Komise fotbalu žen. Jasno má i o svých nejbližších spolupracovnících. „Příští týden oznámím na výkonném výboru složení komise,“ připomíná.

„Musí dojít ke změnám, oslovila jsem lidi, kteří mají chuť a vůli obětavě a naplno pro ženský fotbal pracovat. Jedině tak se můžeme dočkat úspěchu, který ženský fotbal u nás potřebuje jako sůl,“ říká Dagmar Damková, která má v ženském světovém fotbale velké jméno i patřičný respekt.

Vhodnější osobnost v čele českého ženského fotbalu si lze jen stěží představit.