„Jo, já mám na tenhle stadion hezké vzpomínky,“ pronesl na úterní tiskové konferenci plzeňský záložník Jan Kopic. V roce 2016 tady přihrával Michaelu Krmenčíkovi na vyrovnávací gól, když viktoriáni prošli po remíze 1:1 přes Karabach do play-off Ligy mistrů.

Rok na to vstřelil na stejném stadionu jeden ze svých tří reprezentačních gólů, bylo to při vítězství 2:1 v už ztracené kvalifikaci o mistrovství světa 2018, poslední dvě minuty si tehdy zahrál i Jan Kliment a Jan Sýkora byl na lavičce.

Zdroj: Zdeněk Soukup

Stadion Tofiqa Bachramova (kapacita 31 300 míst) sloužil dlouho také jako domovský stadion pro ázerbájdžánský národní fotbalový tým, který teď však využívá spíše olympijský stadion v Baku, kde loni v červenci prohrála česká reprezentace ve čtvrtfinále Eura s Dánskem 1:2.

Jan Sýkora při rozhovoru s novináři na letišti.
Krásné vzpomínky. Sýkora dal v Baku nejrychlejší gól Evropské ligy

Ale pojďme zpátky k domovskému stánku FK Karabach, kde sídlí i mládežnická akademie nejslavnějšího klubu v zemi. Jméno nese podle známého rozhodčího, který proslul především tím, že se jako pomezní sudí přispěl svojí signalizací k uznání sporného gólu na mistrovství světa 1966 v londýnském Wembley mezi domácí Anglií, která i díky tomu vyhrála 4:2, a Spolkovou republikovou Německo.

Kvůli svému rozhodnutí byl neprávem označován jako „ruský pochůzkář“, přestože byl Ázerbájdžánec, který měl za sebou i hráčskou kariéru v klubu Něftči Baku. Teprve po vážném zranění se vrhl na profesi rozhodčího.

Poté, co skončil jako sudí, byl několik let generálním sekretářem Ázerbájdžánské fotbalové federace. Bahramov fotbal miloval.

„Jsou to souboje plné nepředvídaných zvratů a dokonce i skutečných zázraků. A kdo by nechtěl být kouzelníkem, i když jen na devadesát minut,“ napsal ve svých pamětech sudí, po němž se jmenuje stadion v Baku, kde hrála plzeňská Viktoria proti FK Karabach už v roce 2016. Ve středu si vše zopakuje.

Jeho stavba začala už před druhou světovou válkou v roce 1939, ale dokončili ji v roce 1951 až němečtí váleční zajatci. Zpočátku nesl jméno po Josipu Stalinovi, později dokonce po Vladimíru Iljiči Leninovi. Až po úmrtí Tofiqa Bahramova v roce 1993 má současný název.

Kromě sportovního využití na zdejším stadionu vystupovali například Shakira, Elton John nebo Jennifer Lopez.