Svěřenci trenéra Stanislava Levého vyrovnali klubový rekord v samostatné české lize v počtu bodů po polovině soutěže. Získali 25 bodů, což je stejný počet jako po podzimu 1995 pod trenérem Jaroslavem Hřebíkem.

Z pohledu kalendářního roku získala Plzeň dokonce úctyhodných 49 bodů (24 na jaře a 25 na podzim). Úspěšná bilance je o to cennější, že trenér Levý body nasbíral s bezkonkurenčně nejmladším týmem v první české lize.

Právě mládí, a tím i malá zkušenost většiny hráčů sehrála svou roli i v podzimní prvoligové derniéře na Spartě.

Zápas nevyšel krajnímu obránci Zdeňku Šmejkalovi, přes kterého se prosazoval mnohem zkušenější Matušovič. Z levé strany Sparty hrozilo Plzni největší nebezpečí a padly z ní dvě ze tří branek domácího mužstva.

I proto kouč Stanislav Levý stáhnul po půlhodně hry devatenáctiletého obránce, odchovance Sparty, z trávníku. „To nebylo tak, že bych si na něj zasedl. Naopak, střídáním jsem mu chtěl pomoci,“ vysvětlil Levý svůj krok.

Jenže plzeňský zadák nebyl jediný, komu zápas na Spartě nevyšel. Velmi slabý výkon podal i rozhodčí Jech. Ve třetí minutě nesebral na Letné odvahu k tomu, aby odpískal penaltu proti domácím po zákroku Matušoviče právě na Šmejkala. A vzápětí sudí zastavili pro údajný ofsajd Jarolíma, který se řítil sám na brankáře Grigara. Záběry televizních kamer usvědčily sudí, že rozhodli nesprávně.

„Byly to situace, které ovllivnily zápas. Nic to ale nemění na tom, že nás Sparta v první půli přehrávala. Měli jsme velké problémy na naší pravé straně. Třetí gól do šatny zápas prakticky rozhodl,“ uvedl po zápase Levý, který naopak ocenil mužstvo za výkon ve druhé půli. „Jsem rád, že se nám podařilo výsledek zkorigovat. Hrozilo, že z Letné odjedeme s debaklem,“ připustil kouč.

Jako zápas dvou rozdílných poločasů viděl duel na Letné i kapitán Viktorie Marek Jarolím. „V první půli jsme jednoznačně propadli v defenzivě, vzchopili jsme se až ve druhém poločase a zápas odehráli nakonec se ctí,“ míní Jarolím.

Nespočet soubojů podstoupil na hrotu útoku Martin Psohlavec. Urostlý forvard se dostal do tří gólových šancí. V prvním poločase ale hlavou poslal míč do náruče Grigara, na začátku druhé půle zblízka minul branku a až potřetí mu to vyšlo. Skóroval po ukázkové spolupráci s Jarolímem.

„Výkon v prvním poločase mě mrzí, ale s tím už teď nic nenaděláme. Do druhé půle jsme šli s cílem neinkasovat a pokusit se o zkorigování výsledku, což se nám podařilo,“ říká autor gólu Viktorie.

Premiéru v první lize si odbyl Jaromír Šimr, který se do Plzně vrátil z nizozemského klubu Excelsior Rotterdam. „Jsem rád, že jsem se na hřiště dostal alespoň na deset minut. Už se těším na jaro. To bude pro celou Viktorku i pro mě hodně důležité,“ míní Šimr.