Před čtyřmi lety vybojoval s Viktorií postup do jarní částí Evropské ligy a v zimě odešel k reprezentaci. Od té doby si Západočeši na jaře v Evropě nezahráli. Letos v létě se trenérský mág Pavel Vrba do Plzně vrátil a vyčaroval postup. V Plzni se tak po dlouhých čtyřech letech mohou opět těšit na los vyřazovací části Evropské ligy. Po čtvrteční výhře 2:0 nad rumunským FCSB deset tisíc diváků vyvolávalo jeho jméno. Právem. Deník přináší postřehy charismatického kouče k utkání s FCSB.

O průběhu zápasu. V prvním poločase to byl hodně zajímavý fotbal od obou týmů. My jsme nebyli ve finální fázi důslední a důrazní a nedokázali jsme se v šancích, které jsme si vytvořili, prosadit. Po našem prvním gólu soupeř zabral, začal více kombinovat, my jsme ale zbytek zápasu dobře odbránili a druhým gólem si pojistili vítězství.

O cenné výhře. Jsem spokojený, porazili jsme tým, který patří k nadprůměrným mužstvům v Evropě, a toho si hodně cením. Pochvalu zaslouží všichni hráči, od brankáře po hrotového útočníka.

O přínosu nejzkušenějších hráčů týmu. Jsem rád, že naši nejzkušenější hráči dokazují, že fotbal hrát umějí, že jejich kariéra nekončí, i když jim to mnozí předpovídali. Oni však dokazují, že na to stále mají, a stále předvádějí skvělý fotbal.

O zařazení Řezníčka na hrot útoku. Počítali jsmes tím, že soupeř bude hrát více ofenzivně, dopředu, což se potvrdilo. V tom případě je pro nás důležitý na hrotu útoku rychlý hráč, který nám tak v útočné fázi může více pomoci. Více zlobit obranu soupeře než Marek Bakoš, který je spíše hráčem do plné obrany a do zhuštěných prostorů. Řezníček odvedl dobrý výkon, ale zlobil jsem se na něj kvůli tomu, že zejména v prvním poločase neproměnil ani jednu ze šancí, které mu spoluhráči připravili.

O brankářské dvojice Hruška – Kozáčik. My máme hlavně výborného trenéra brankářů Martina Ticháčka, který dokáže oba naše gólmany na zápasy skvěle připravit. Aleš Hruška i Matúš Kozáčik patří k top gólmanům v české lize a my jsme moc rádi, ze takovou brankářskou dvojici máme. Co se týká výkonu Aleše Hrušky, v utkání proti Bukurešti nás podržel.

O souhře záložní dvojice Hořava – Hrošovský. Na začátku podzimu jsme na těchto postech točili více hráčů, postupně se složení záložní dvojice vybrousilo. Ke konci podzimu si vydobyli stabilní postavení v základní sestavě Tomáš Hořava s Patrikem Hrošovským. Jsou to pro nás klíčoví hráči. jsme rádi, že máme v týmu záložníky, kteří dokáží tvořit hru a podávat nadstandardní výkony i na úrovni evropských pohárů. Máme výbornou středovou řadu. V utkání proti FCSB bych ale nechtěl chválit jen Hořavus Hrošovským, i další hráči podali v zápase nadstandardní výkony.

O formě Radima Řezníka. Nevím, co po něm chtěli trenéři přede mnou, ale podle mne hraje stejně jako při mém prvním působení ve Viktorii. Když jsem z Plzně odcházel, byl aktivním hráčem, který dokáže podpořit útočnou fázi týmu. A to stejné platí i nyní.

O kotoulu vzad po utkání. Když bych to měl srovnat s mými kotouly v prvním angažmá ve Viktorii – moje technika se za tu dobu vytříbila, shodil jsem i nějaké kilo, takže to bylo jednodušší (směje se).