A měl proč. Jeho tým v konfrontaci se špičkovým mužstvem jedné z nejlepších evropských klubových soutěží obstál se vztyčenou hlavou.

„Na to, že jsme dva a půl měsíce neabsolvovali žádný soutěžní zápas, roti tak kvalitnímu soupeři, jakým Schalke je, odehráli jsme velmi dobré utkání,“ uvedl po zápase spokojený trenér Vrba.

Trenéra českého mistra mrzely jen neproměněné gólové šance, kterých si jeho mužstvo vytvořilo mnohem více než čtvrtý celek bundesligy. Bohužel proměnilo jedinou a zkomplikovalo si tak pozici pro odvetu příští čtvrtek v Gelsenkirchenu.

Viktoria vedla brankou mladíka Daridy ze 22. minuty a měla i další gólové příležitosti. „Zejména v prvních dvaceti minutách druhé půle jsme měli minimálně tři situace, ze kterých jsme mohli zvýšit svůj náskok. To se nám pak vymstilo, Schalke vyrovnalo Huntelaarem a zápas skončil nerozhodně 1:1. Remíza je asi ale vzhledem k vývoji utkání nakonec spravedlivá,“ uznal.

Trenér Západočechů zprvu nechtěl hodnotit hru jednotlivců, ale nakonec našel slova chvály zejména pro mladíka Vladimíra Daridu, střelce jediného gólu Viktorie.

„Vláďa oproti podzimu dostává mnohem více příležitostí, protože na jeho místě hráli Horváth a Jiráček. Teď dostává mnohem více šancí a já se bojím toho, že pokud bude hrát tak jako proti Schalke, budeme za něj za půl roku hledat náhradu stejně jako v zimě za Jiráčka,“ uvedl Vrba na adresu Daridy.

Velmi dobře si vedla staronová tvář v sestavě Vikorie Václav Procházka. Utkání dehrál na místě stopera se zdravým sebevědomím a přehledem. Svým výkonem v utkání proti Schalke dal zapomenout na hru svého předchůdce Davida Bystroně, distancovaného kvůli dopingu.

Schalke dává díky pohárové matematice vstřelený gól na hřišti soupeře do odvety velkou šanci na postup, ale ani trenér Vrba nepovažuje remízu 1:1 za beznadějnou.

„V podobné situace jsme byli už na podzim ve skupině Ligy mistrů proti Borisovu, kdy jsme doma rovněž remizovali 1:1 a do odvety v Minsku jsme jeli s tím, že když nebudeme bodovat, do jarní části Evropské ligy se neprobojujeme. Nakonec jsme tam vyhráli a postoupili,“ burcuje tým před odvetou kouč Viktorie Plzeň.

„Věřím tomu, že i v Gelsenkirchenu jsme schopni zopakovat výkon z Champions League a uhrát takový výsledek, který nás posune dál. I když samozřejmě vím, že Schalke je kvalitnější mužstvo než Borisov,“ je si vědom kouč Viktorie.

Plzeň se za svůj výkon proti Schalke nemusí ani trochu stydět, většinu zápasu měla pod kontrolou. „Nechci říci, že jsme byli lepší než soupeř, ale určitě jsme si vytvořili více šancí. O to více mně vadí, že jsme si vítězství za stavu 1:0 nepojistili. Šance jsme na to určitě měli,“ mrzelo kouče.

Viktoria se příští čtvrtek v odvetě v Gelsenkirchenu bude muset obejít bez svého kapitána Pavla Horvátha, který nebude moci nastoupit pro tři žluté karty.

„Je to ztráta, Pavel patří k hráčům, kteří dávají naší hře klid, dokážou udržet míč. Na druhou stranu máme v mužstvu fotbalisty, kteří mají také kvalitu a o svoji šanci se v odvetě poperou,“ dodal trenér Pavel Vrba.